Ugrás a menühöz.Ugrás a keresődobozhoz.Ugrás a tartalomhoz.



 
884.05 KB
2007-06-17 18:54:15
 Sümeg, Szent István tér 07. Ferences templom 3.kép.jpg
 

image/jpeg
Nyilvános Nyilvános
343
1060
Sümeg, Szent István tér 7. Ferences templom

A ferences kolostor és templom épülettömbje a vár után (lásd: Sümeg, Vár) Sümeg legrégibb műemléke.
A ferences atyákat a XVII. közepén Széchenyi György püspök hozta Sümegre a török elől idemenekült lakosság kedvéért. 1649 körül először az egyhajós, akkor még torony nélküli templom épült meg. A hozzá tartozó vastag falú, erődítmény jellegű kolostor néhány évvel később lett készen. A templom tornya és két oldalkápolnája 1724-33 között épült. Kiemelkedő értéket képvisel a két oldalkápolna kovácsoltvas kapuzata.
(Sajnos, a templomot kívülről nem tudtam lefényképezni, szinte teljesen eltakarják a lombok. Talán majd egyszer télen... K. K.)

Itt működött a XVII. századi ellenreformáció egyik fontos dunántúli központja. A szerzetesek járták a végvárakat és falvakat, s fejtettek ki térítő, illetve szociális tevékenységet, a kolostorban pedig messze vidéken híres hitvitákat tartottak. A lakosság kedvelte a ferences atyákat, akik a szegénység vállalása mellett a tudomány művelői, egyes tagjaik pedig a haza védelmében vitéz kardforgatók voltak.

A templomot 1699 óta kegytemplomként is számon tartják. Ebben az évben ugyanis itt gyógyult meg a bécsi Berghoffer Mária, s a gyógyulást a templom főoltárán elhelyezett, a XVI. század elején faragott Pieta-szobornak tulajdonították. E szobor, mely a XVIII. században lebontott Szent Katalin-templomból származik, tűzvész következtében többször is megsérült, s helyreállításra szorult.

A fénykép 2007 júniusában készült.

Felh. irod.:

Koppány Tibor - Kozák Károly: Sümeg útikalauz. Veszprém, Idegenforgalmi Hivatal, 1965
Látnivalók Veszprém megyében. Miskolc, Well-PRess, 2004
Sümegi kalauz. Sümeg, Sümegi Fórum alapítvány, 1993
Hőgyész László: Sümeg évszázadai. Veszprém, 1989