Ugrás a menühöz.Ugrás a keresődobozhoz.Ugrás a tartalomhoz.



* Adobe Reader letöltése (PDF fájlokhoz)

 
7.52 MB
2018-11-08 09:42:10
 
 

application/pdf
Nyilvános Nyilvános
478
1185
A nagykanizsai
M. Kir. Állami Gróf Zrínyi Miklós
Polgári Fiúiskola
értesítője
az 1936-1937. iskolai évről.
Az iskola fennállásának 65. évében.
Közzétette: Szudey Géza az iskola ideiglenes vezetésével megbízott tanár.
Nagykanizsa, 1937.
Kiadta az iskola igazgatósága: Nagykanizsa, Zrínyi Miklós-u. 38. sz.
71847 Gutenberg és Délzalai Nyomda, Nagykanizsa

A következő szöveg a füzetből keletkezett automata szövegfelismertetés segítségével:

Csonka Magyarország — nem ország. Egész Magyarország — mennyország.
A NAGYKANIZSAI M. KIR. ÁLLAMI GRÓF ZRÍNYI MIKLÓS
POLGÁRI FIÚISKOLA
AZ 1936-1937. ISKOLA! ÉVRŐL.
AZ ISKOLA FENNÁLLÁSÁNAK 65. ÉVÉBEN.
KÖZZÉTETTE:
SZUDEY GÉZA
az iskola ideiglenes vezetésével megbízott tanár.
NAGYKANIZSA, 1937.
Kiadta az iskola igazgatósága: Nagykanizsa, Zrínyi Miklós-u. 38. sz.
71847qutenbero es delzalai nyomda, nagykanizsa
[K|V_98]
Az Értesítő szövegében a hosszú magánhangzók feltüntetése nyomda-technikai ok (gépszedés) miatt maradt el.

KJEV 98 ^2010
I. Az Európa-szerte megváltozott iskola-szellem a hazafias nevelés szolgálatában.*)
A mai időket nagy történettudósunk, Hóman Bálint dr. »a világtörténet fordulópontjáénak minősili, hivatkozással a >világszerte észlelhető szociális, gazdasági, politikai és kulturális átalakulás«-nak hatalmas ütemeire. Ez a nagy átalakulási hullám — a nemzeti kulturális értékeken ál — utat nyit az egyes nemzetek jövőjét biztosító nevelési rendszer és iskola-szellem megváltoztatásához és a uemzeti igényeknek megfelelő fejlődéséhez.
Ebben az emberiség egész lelkületéi és éleiét felölelő, nagy átalakulásban »a nemzeti önérzetnek és faji öntudatnak is — mint a hazafias érzelem alapjainak példátlanul »erős fellángolását látjuk az egész világon.« (Hajtay—Hajtmann ..)
A továbbiakban — mielőtt a magyar hazafias nevelés és az azt célzó iskolai törekvések egyes részleteivel foglalkoznánk — a világszerte fellángoló fajszeretet és alkotó hazaszeretet szemléltetésére, az egyes európai nemzetek nevelési rendszeréből és iskolai életéből egy-egy pillanatfelvételt illesztünk be tanulmányunkba.
Angliában, a hagyományok megkülönböztetett tiszteletének hazájában, hol éppen ezért az általános védkötelezettség még máig sincs bevezetve ; a tanulóifjúság a legszigorúbb katonai gyakorlatokon vesz részt, mert ez az intézmény »keménnyé, fegyelmezetté, kötelességtudóvá teszi az ifjakat és fokozza bennük a nemzeti felelősségérzetet.« Az angol hadügy illetékes vezető tényezője legutóbb is kijelentette, hogy a katonaság kötelékében nincs emberhiány, mert az iskolák ugy nevelik az ifjúságot, minek eredményeként azok az önkénles katonai szolgálatot hazafias kötelességüknek tartják. Az angol iskolákban a hazafias nevelés körében minél kevesebbet beszélnek, de ott, a szabadság örök hódolóinak hazájában, minden hivatalos felszólítás nélkül pl. »Birodalmi Nap«-ot tartanak az iskolákban, mikoris a tanulók lelke meglelik az angol világuralom-adta büszkeség érzelmével. (Magyar Pedagógia 1929. 126-139.)
A dánok állampolgári, nemzeti nevelésének hátterében ott látjuk a népfőiskolákat, melyek a felnőtt társadalom részére nemzeti alapon általános ismereteket közvetítenek. Jellemző, hogy a tanítást ezekben az iskolákban is »hazafias dalok eléneklésével kezdik.«
A hollandusok iskoláiban a nemzeti büszkeségre való nevelés útját »a nemzeti értékek ismerete és megbecsülésé -ben látják. A tanulók »a nemzeti javak anyagi és erkölcsi jelentősége felől« a Német-
*) Elhangzott a Zrínyi Miklós Irodalmi és Művészeti Kör március 14-iki liceá-lis előadásán.
2
alföld és gyarmatainak adataira nagy súlyt helyező »Nemzetgazdaságtan és statisztika« tanítása utján tájékozódnak.
A francia iskola mesterkélt és erőszakos egysége éppen a nemzeti nevelés jegyében született meg. Minden iskolai munka a hazaszeretet szolgálatában áll. A háború utáni időkben az eszperántő nyelv tanítását betiltották, mert az . elválasztja az ifjút saját nyelvétől és hazájától.«
A német-uj nevelési rendszer előterében »a nemzeti érzület kifejlesztése áll.« Az iskola célja »a szakszerű képzés : a hivatásnevelés.« Az uj német iskola munkájával > a nagy német felemelkedésre készíti elő az ifjakat. < Nagy kár, hogy az iskolai és általában a nevelési szellem a vallási értékeket teljesen mellőzi. Külön ki kell emelnünk a német nemzetnevelésre annyira jellemző »munkaszolgálat* jelentőségét, mely a közösség javának szolgálatában a munka nevelő értékét ragyogó szerephez juttatja. Minden 18 éves ifjú 6 havi munkaszolgálatot köteles teljesíteni. »Sem egyetemi oklevél, sem alkalmazás nincs addig, mig ezt a testvériségre és munkára nevelő szolgálatot, ezt a/. életiskolát el nem végezte a német ifjú. < »És el van telve mindenki hittel és bizalommal, hogy a munkának és testvériségnek ez a szelleme minden akadályon át is viszi a német nemzetet előre.«
Az állandóan »semleges« Svájc iskoláiban, az ifjú nemzedék »jövőbeli aktivitásá«-nak fejlesztése mellett, »a nemzeti politika megér-tetésé«-re helyezik a fősúlyt, mert ezzel a »legfőbb cél : a nemzeti öntudat« érlelődik
A nagy olasz átalakulás egyes állomásait Szekeres Lajos : Férfiak és tettek az uj Olaszországban c. könyvének alábbi idézetei alapján jelölhetjük meg. — A fasiszta nevelés főbb elvei : »Szükséges, hogy az uj nemzedék, a holnap emberei, mély erkölcsi érzésben, ne-meslelküségben, vakmerőségben, testi és lelki egészségben, kifogyhatatlan s kimeríthetetlen szeretetben a haza iránt nevelkedjenek, mert ez a fasiszta pedagógia.«
Még a tenger is szerepet kap az olasz jövendő munkálásában. Az olasz tenger büszkén hordozza »az iskolahajók«-at, az olasz ifjúság ezrei azokon tanulják megszokni a tengeri életet. »Kereskedő nép vagyunk, — mondja az egyik olasz vezető-egyéniség — ezért terjeszkedni akarunk. Ha nem lehet itthon, hát ott van a tenger.«
»Mussolini korán felismerte az ifjúságban rejlő erői és a fasiszta pártban különösen az ifjúsági szervezeteket erősítette meg és építette ki.« (Dr. Vajda Károly : Mussolini és munkája.) Gondol junk itt a katonai szellemben és fegyelemben nevelkedő balillákra és avangaidistákra. Mussolini és az ifjúság közölti kapcsolat érzékeltetésére álljon itt e pár soros idézet: »...az a fáklya, amelyet Mussolini kigyuj toll. kézről -kézre jár és mindig jobban lángol. Amikor elérkezik a balilla kezébe, akkor még tüzesebben sziporkázik, fénylik és ég, mert fűti az ifjúság örök tüze.«
Az uj kultura vívmányairól az egyik fasiszta vezér így nyilatkozik : »Befogtuk a kultura igájába a vad, terméketlen, mocsaras területeket s ahol azelőtt a malária pusztította az embereket, ott ma gyönyörű búzatáblákat ringat a szél... A Vezuvtól pedig elhordjuk a lávát, mert igen jó termőföld...«
Észtországban az 1917.-Í orosz-összeomlás után létrejött a »világi és nemzeti,« egységes észt iskola. Az iskola légkörét a gyakorlatiasság és korszerűség jellemzi. Az iskolai hitoktatás »általános keL jreszténvn alapon folyik.

Lengyelország felszabadulása után szintén megteremtette saját viszonyainak és szükségleteinek megfelelő eredeti nevelési rendszerét. Nagy erővel lendült fel a vallás-erkölcsi és nemzeti nevelés. »Hiszen szabadd á lelt az, amit oly sokáig tiltottak, ami után nemzedékek sóvárogtak s amiért sok hazafi és honleány otthoni kényelmét és szabadságát is feláldozta. Szibéria kietlen tájait lakta, sőt olykor életével is fizetett. A lengyel iskolák a népegészségügyet különlegesen szolgálják azon »közegészségügyi előadások és viták utján, mellekben az iskolákat látogató gyermekek szülői is résztvehetnek.«
Az utódállamok »az egységes nemzeti öntudat« megteremtése érdekében a hatalmuk alá került nemzetiségeket — köztük a magyarokat is — igyekeznek »lelkileg leszerelni,« lehetetlenné tenni. »Az elnyomott kisebbségek nemzeti öntudatának megfojtása — ahogy azt Dobos László írja — két módon történik : valótlanságokat harsonázó gyűlölködéssel és Nagy-Magyarország történelmi, földrajzi, kulturális adatainak az elvonásával, hogy az ifjúság lelkében ne támadhasson fel a jogos nemzeti büszkeség a mult és jelen állapot ösz-szehasonlitásakor.« A magyar nemzeti érzületet gyengitő beállítások az utóbbi időben a közélet terén is mindgyakrabban elhangzanak, így pl. Dérer cseh miniszter a közelmúltban az egyik pozsonyi előadásában azt szögezte le, hogy a cseh kultura értékesebb és régibb, mint a magyar kultura és ezen megállapítását az igaz- és hamisgyöngy hasonlatával igyekezett alátámasztani. Jaross András képviselő az egyesült magyar párt pozsonyi gyűlésén a fent elhangzottakra válaszolva kijelenti, hogy »...a magyarság nemzeti öntudata mélyebb forrásokból táplálkozik, semhogy azt ilyen felszines néhány mondattal elhomályosítani lehetne. Majd igy folytatja : »Vegye tudomásul Dérer miniszter ur, hogy mi nem hamisgyöngynek jakarjuk lálni saját nemzetünket, hanem igazgyöngynek s ennek érdekében inkább választjuk a veszélyesebb utat. Ha pedig egyszer az igazgyöngyért le mer velünk jönni a mélybe, ákkor találkozhatunk és talán meg is fogjuk érteni egymást, de addig kár a hamisgyöngyért" folytatott üzleti propagandáért.« (Pesti Hirlap LIX. évf. 44. sz.)
A cseh iskolaszellem az egyház és az iskola teljes elválasztására, a vallás-erkölcsi nevelés teljes háttérbe szorítására törekszik. \'Itt »a vallásellenes oktatástól féltik a gyermeket.«
Az utódállamok közoktatásának rövid ismertetését némileg megvilágítja még a romániai helyzetet feltáró alábbi néhány adat. Szász Zsombor sorai szerint »a közoktatás, az iskola a kormánynak nagy fegyvere a kisebbségek ellen. A román közoktatási politika minden intézkedése nyiltan, vagy leplezetten a kisebbségi kulturák pusztítására irányul..., mellyel a magasabb magyar és német kultu-rát, egyházat és iskolát tönkre akarják tenni.« Ez a helyzet »az analfabéták országá -ban. (A lakosság 67 százaléka Írástudatlan.) Erdélyben még az ovodákban sem tűrik a magyar nyelv használatát. A katolikus magyar prédikációt betiltották, az állami iskolákban a róm. kat. és ref. hitoktatásnak is oláhul kell történnie. (A Pázmány Péter Tudományegyetem Kisebbségjogi Intézetének adatai.)
Bulgáriában, mint általában a nemzeti öntudatra ébredő népeknél, »a nép minden büszkesége és reménysége az iskola.«
Törökország nevelő-oktatási célkitűzése a hazaszeretetre való nevelést és az oktatás során az öntevékenység elvének kidomboritá-sát külön kiemeli. Az elemi iskolák mellett — a felnőttek képzésére — »továbbképző iskolák és tanfolyamok« működnek.
4
így itt is — mint az imént Spanyolország felől is — meghuztuk Európa testén azt a vonalat, melytől délnyugatra, illetőleg Oroszország vonatkozásaiban keletre : a bolsevizmus — a legszörnyűbb istentagadás és vallásüldözés közben — a honfiúi erényeket, a nemzeti értékeket és hagyományokat lerombolja, elpusztítja. Ez a változás : a vallási értékeket könyörtelenül elsöprő, továbbá forradalmakból és polgárháborúkból táplálkozó hanyatlás, a népeknek, nemzeteknek szörnyű nyomort és kétségbeesést terem.
*
Fokozott gondot fordítanak tehát az egyes államok iskoláik nemzetnevelő munkájára. »A győzők azért, hogy zsákmányaikat meg tudják tartani, a legyőzöttek pedig egy öntudatos, fegyelmezett, kötelességét jobban teljesítő uj nemzedéktől várják.... a nemzeti megújhodást.« (Dr. Kézdy Béla.)
A világszerte tapasztalható nagy átalakulás — az eddig szuny-nyadó magyar erők felkeltésével — a megcsonkított magyarföldön is egy — a nemzeti fejlődést világosan megjelelő — sajátos irányt termelt ki. Ez a magyar életből fakadt uj irány, a neonacionalizmus utján megváltoztatta az iskolák szellemén át azok hazafias nevelő munkáját is. A neonacionalizmusban öltött testet Istenben boldogult Klebelsberg Ivunó gróf nevelési programmja, mellyel »a korábbi idők szónokló, ünneplő, civódó, kesergő hazaszeretetével szemben a munkás hazaszeretetet...« «...a munkás, az alkotó emberek szent összefogását a rombadőlt haza újjáépítésének nagyszerű munkájában...« elveket helyezte a magyar nemzeti nevelés tengelyébe.
A neonacionalizmus nem a nemzeti érzés megváltoztatását és a nagy magyar mull lebecsülését jelenli, mert az abból táplálkozó uj hazafiságban is »...a végső eszmény ugyanaz marad, csak a — munkás hazaszeretet — megvalósító eszközök rendszere alakult át. A történet egén a nemzet állócsillagának örök fénye változatlan ; csak az elborító felhők miatt szemünknek másképpen kell alkalmazkodnia hozzá...« — irja Komis Gyula dr.
Az 1935. évi VI. t. c. a nevelés vezető szólamává a nemzeti nevelés egységének biztosítását, az egységes világnézet müvelését, a nagy nemzeti célokért való együttes nemes versenyt teszi. Ez a törvény »még az oktatásban is a nevelés vezető szerepére helyezi a hangsúlyt és az egységes szellemű nemzeti és vallásos nevelést tűzi ki célul.«
Az uj magyar iskola a magyar jövő letéteményesét : az ifjúságot olyanná akarja nevelni, hogy az »szilárd jellemével, törhetetlen akaratával, tiszta erkölcsével, hazájához, fajához, történelmi eszményeihez való ragaszkodásával, az Istenbe vetett hitével alkalmassá váljék a magyar sors nagy megpróbáltatásainak elviselésére és a jövő nagy feladatainak megvalósítására.« (Dr. Kézdy Béla.)
Az iskola belső életébe bevezetett ujitások, igy pl. — cselekvő részvétel, a gyakorlati érzék, a leleményesség fejlesztését célzó — munkaiskolái szellem : a munkaiskola teremtette »munkaközösség« és »erkölcsi életközösség« révén, közvetve ugyancsak a nemzeti nevelést szolgálja. Ez az a nevelői légkör, mely az ifjúságot a későbbi »közérdekű munkákra« képesiti, fejlesztvén a vallásos alajion nyugvó »erkölcsiség«-et és a kizárólag nemzeti alapra épülő »emberi közösségtudat«-ot. (Hóman Bálint dr.)
5
A mai iskola hazafias nevelő munkájának szemléltetésére — mély tisztelettel adózva az összes iskolaféleségek ily irányú elmélyült és eredményes munkájának — örömmel ílleszlem be az ország összes polgári iskolai Értesítőire támaszkodó, »Mit tesz a polgári iskola a nevelés érdekében ?« c. cikkem idevonatkozó néhány érdekesebb adatát. Az irredentizmus, a Trianon elleni küzdelem szolgálatában az egyik iskola a folyosók irredenta képekkel való díszítését tovább folytatja. A »trianoni fal< -on csoportosítva vannak elhelyezve a trianoni veszteségeinket feltüntető képek. E gyűjteményt egészíti ki a két szekrény : »Hirek a revízióról és »Hirek a megszállt területekről,« melyekben a tanulók maguk gvüjlik és állítják össze a híreket és képeket. Az »Olasz fal -on az oíasz kormány ajándékát : egy hatalmas olasz zászlót és Mussolini képét őrzik. (Bpest, Lajos-u. leányisk.) A tanulók közreműködésével az egyes napilapokból összegyűjtött hir- és közművelődési anyagot több iskola feldolgozza s egy-egy táblán kihelyezve, a tanulói közösséghez juttatja. (Pl. a nagykanizsai áll. fiuisk.) A másik iskola a magyar föld értékeire, a megmaradt és elrabolt kincsekre vonatkozó gyűjteményeket készig (Bpest, Fehérvári-u. leányisk.) Van iskola, amely »Trianoni Muzeum« összeállításán fáradozik. (Kispest, áll. fiuisk.) A másik iskolában egy,ma-gyaros elemekkel díszített u. n. »Irredenta kiállító-tábla« serkenti sajátos munkára növendékeit. A kiállító táblához fűződő nevelői vonásokat a táblán elhelyezett alábbi szöveg, illetőleg a tanulókhoz intét-zett felhívás ismerteti : »Ha egyszer — kibontakozva a hétköznap megszokott keretéből — igazán szivetekbe üt a megcsonkított magyarság szörnyű fájdalma : adjatok kifejezést Írásban vagy képben ennek a sötéten hullámzó, keserű érzésnek !.... Minden lelkes, sikerült munkát — amely irredenta tárgyú dolgozat, vagy rajz — kiteszünk e kiállító helyre! (A szerencsi áll. polg. fiu-és leányisk.) A zászlótiszteletre való neveléssel kapcsolatban az egyik iskolában azt látjuk, hogy az iskola folyosóján az ország nagy és kis cimere és a ¡nemzeti zászló előtt naponként háromnegyed 8-tól 8-ig két-két diszbe öltözött cserkész őrt áll, közben »elmondván az előirt imát.« (Pestszentlőrinci áll. fiuisk.) Égy következő iskolában »a magyar érzés ápolására« különösen jó szolgálatot tesz az iskola udvarán felállított hatalmas zászlóárbócra felvont nemzeti lobogó. E lobogó a tanév alatt 129 esetben szökött a magasba. A zászló-felvonással kapcsolatos eseményeket külön e célra szolgáló, a folyosói} kifüggesztett fali táblán ismertetik a tanulókkal. A magasba szökő nemzeti zászló az egyes történelmi magyar évfordulók, irodalmi, művészeti vagy tudományos események, illetve magyar értékek felett érzeti hálás tiszteletet és büszke nemzeti öntudatot hirdeti. (Cegléd, áll. fiuisk.)
A hősök iránti tisztelet jegyében a polgári iskolai tanulók is tevékenykednek a hősi halottak és hadifoglyok sirjának, a »Hősök Liget«-e fáinak gondozása körül. Az egyik iskolában minden hétfőn megemlékeznek a hadirokkantak tiszteletéről. (Bákosszeutmihály, áll. s. róm. kai. fiuisk.) A másik leányiskolában a tanulók a hadirokkantak zászlóját himezgetik. (Nagykanizsa, áll. leányisk.)
A hazafias nevelés egyéb megnyilatkozását mutatják az alábbi tevékenykedések is.
Van iskola, hol a tanulók »Az öt világrész magyarsága« gondo-.-latának áldozva, a világban \'szétszórtan élő magyarságra vonatkozó adatokat gyűjtik. (Nagykanizsa, áll. fiuisk.) Más iskolában is látunk az ezen célkitűzések körébe beilleszthető törekvéseket. A tanulók
6
1—1 dolgozat keretében felkeresik a délamerikai magyarokat. (Körmend, áll. fiu- és leányisk.)
»A magyar feltámadás örök mécsesei,« a »Magyar Kálvária« összeállítására vonatkozó munkák ; Rákóczi Ferenc halálának napján, a péntekenként megkonduló »Rákóczi harang,« stb., stb., a hazafias nevelés különleges, önként alkalmazott eszközeiként állanak előttünk.
Említésre érdemes még aziujabb keletű, a polgári fiúiskolák egy szűkebb csoportjának a felettes hatóság állal 11) iskolára engedélyezett, iskolánkból kiinduló »Ismertessük városunkat ! Ismerjük meg Hazánkat« mozgalma, melynek keretében a tanulók — az iskola hivatalos vezetése mellett — városunk nevezetességeit hordozó, képeslapokon eszközölt — a város ismertelését célzó — levelezőlap-váltással tevékeny részesei egy magasabb célkitűzésnek. (Pécs közs. fiuisk., Szeged I. és II. ker. áll. fiuisk., Székesfehérvár áll. fiuisk.,Nyíregyháza közs. fiuisk., stb.)
A népek, nemzetek életét átalakító nagy erő-tényezők szellemi áramlata aziskolának. »a nemzeti értékek ideálok őrzőjének és átszár-maztatójá«-nak nevelő-oktató légkörét : az iskola-szellemet — mint láttuk — nemcsak megváltoztatta, hanem annak hazafias jellegét \'elmélyültebbé és lendületesebbé is telte.
Mussolini a "fasiszta eszményt a következőképpen határozza meg : »Könyv és fegyver : ez a tökéletes fasiszta.« Ez az eszménymeghatározás a magyar talajba átültetve igy hangozhatnék : Könyv és fegyver : ez a tökéletes magyar hazafi ! igen ! Mi, megcsonkított, leszerelt magyarok igen nagy értéknek látjuk — a fegyver mellett — a magyar könyvet is, mert inig a fegyver a hatalom, addig a könyv a legyőzhetetlenség jelképe. A magyar könyv értékét, erejét a — ma még fegyvertelen — magyar sors csak emeli, fokozza ! A magyar kultura fegyvert is pótló könyveire különleges hivatás vár : szent küldetés ahhoz, hogy a legyőzhetetlenség hatalmával őrzői legyenek a történelem örvényeket rejtegető fordulópontjaiban a magyar iskolaszellem ősforrásainak: a vallás-erkölcsi értékeknek, a nemzeti hagyományoknak, a nemzeti öntudatnak és erős fajszeretetnek ; hogy a magyar kultura erejével a világban szétszórtan élő s /igen sok esetben szörnyűséges elnyomatás alatt sínylődő magyar népet — a Trianon elleni küzdelemben — egy táborba tömöritsék ; hogy kitartp, soha nem szűnő harcosai legyenek a magyar igazságnak. Ne feledjük el soha, magyar Testvéreim, hogy minden hivatását teljesítő magyar könyv — a földkerekség rozsdás, harci eszközei között — legyőzhetetlen és dicsőséges fegyverként ragyog !
Szudey Géza
áll. polp. isk. tanár.
Irodalom : Dr. Hómann Bálint : Nemzetnevelés, Dr. Kincs Elek : Német nemzeti termelés c. cikkei a „Szatmár és Bereg" XVII. évf. számában. Az 0. P. I. T. E. Közlöny XXXV11I. évf. 10. sz. Dobos László és Kohala Lajos: A magyar nemzeti öntudat felébresztése és kifejlesztése az ifjúság lelkében c. cikkek. Kornis Gyula: Az elszakított magyarság közoktatásügye, Kultura és nemzet. Magyar pedagógiai lexikon. Huszár Károly : Magyarország és Lengyelország. Mitrovics Gyula : A neveléstudomány alapvonalai. Weszely Ödön : A korszerű nevelés alapelvei. Buday László : A megcsonkított Magyarország. Az O. P. I. T. E. Közlöny XL1. évf. 4. sz. Szudey Géza : Mit tesz a polgári iskola a nevelés érdekében ? c. cikk.

7
II. Iskolánk múltja.
I. Az iskola rövid története.
Iskolánk 1872. évi október hó 1-én kezdte meg munkáját 59 I. és II. osztályú tanulóval. Első otthona a Csengery-u. 915. számú bérház volt, honnan 1878-ban költözött a mai épületébe.
Az osztályok száma. 1876/77-ben 6 osztálya van iskolánknak. Az V. és VI. osztály, melyeknek létszáma osztályonkint 5—17 között változik, a VI. osztálynak 1887/88-ban való szünetelése után — látogatottság hiánya miatt — 1905/1906-ban végleg megszűnik. Az iskola fennállásának 34. éve csak 4 osztállyal nyilik meg. Majd fejlődés köszönt be! 1911/12-től az I., 1912/13-tól a II., 1920/21-től pedig mind a négy osztály párhuzamossá lesz. 1924/25-től 1930/31-ig és az utóbbi két tanévben 9 osztálya van iskolánknak. A tanévvégi létszám az 1924/25. évben a legmagasabb, ekkor 420 tanuló kap bizonyítványt. Iskolánkban, mint nyilvános tanuló, a 6 osztályt 226, a 4 osztályt 1900 tanuló végezte el eddig.
Az iskola jellege 1877-ig községi, majd 1902-ig államilag segélyezett községi, jelenleg állami.
A testvér-, leányiskola keletkezése és leválása. A leányiskola 1891/92-ben szerveztetett meg, mikoris a községi felsőleányiskola — a polgári fiúiskolával kapcsolatosan és közös igazgatás alatt szervezett — 4 osztályú államilag segélyezett polgári leányiskolává alakíttatott át. Az iskola az I., II. és III. osztállyal indul meg. A közös igazgatás alatt az 1927/28. tanévben érte el fejlődése legmagasabb fokát, mikor 356 tanulója és 9 osztálya volt. 1920/21-ben külön vált a fiúiskolától. Az 1927/28. tanévben ismét közös igazgatás alatt áll a két iskola, majd véglegesen leválván tovahalad a páratlan fejlődés és a magyar nőnevelés magasztos utján.
Iskolánk történeti, statisztikai és tanulói létszámbeli adatainak megvilágítására bővebb anyag található az 1925/26. évi Értesítőben, Németh Mihály: „A nagykanizsai polgári fiúiskola 54 éves története" ; az 1926/27. évi Értesítőben, Vánkos Jenő, statisztikai adatokkal alátámasztott: „Pillantás a múltba és jövőbe" ; az 1931/32. évi Értesítőben, Somogyi Imre: „Iskolánk 60 éves története"; végül az 1933/34. évi Értesítőben, Szudey Géza, grafikus görbékkel szemléltetett: „Iskolánk tanulói létszámviszonyai" c. tanulmányokban.
2. Iskolánk eddigi főigazgatói.
A polgári iskola 1931. évi március hó l-ig ügyviteli szempontból a kir. tanfelügyelőségek alá tartozott. Majd külön főigazgatóságok vezetik iskolafajunk ügyeit. A polgári iskolai Kir. Főigazgatóságok 1936.
8
évi julius hó l-ig működnek. Iskolánk a budapesti kir. főigazgatósági kerületbe tartozott. Főigazgatóink voltak;
Dr. Gyulai Ágost (1931—1933.)
Dr. Leidenforst Gyula (1933-1936.)
Az 1935. évi VI. t. c. alapján megszervezett uj tanügyi igazgatási rendszer szerint iskolánk a szombathelyi tankerületbe osztatott be. Az uj Tankerületi Királyi Főigazgatóság hatásköre iskolánkra 1936. évi julius hó 1-én terjesztetett ki. (Cim : Tankerületi Királyi Főigazgatói Hivatal, Szombathely, Vak Bottyán-u. 2. sz.)
3. Iskolánk eddigi igazgatói:
Teesz János 1872-1875. Morgenbesser János
(mint tanár 1873—75) 1875—1890. Dr. Bartha Gyula 1890—1909.
Waligurszky Antal
(mint tanár 1892-1909) 1909—1925. Németh Mihály (mint tanár 1899—1925)
1925—1930. Somogyi Imre (mint tanár 1924—1930) 1930-1932.
4. Iskolánknál eddig működött tanárok:
Berecz Imre 1872—1880. Gózon Zsigmond 1872—1874. Schultz Károly 1872—1899. Udvardy Ignác 1872—1873. 5 Rosenblüh (Rozgonyi) Lajos 1873-1898. Pongrácz Adolf 1874-1901. Hoffmann Mór 1875—1902. Schmidt Károly 1875-1901. Zánkay Zsigmond 1876—1892. 10 Hock János 1880—1890. Wenczel Rezső 1880—1881. Sauermann Mihály 1891—1921. Jellinek Márk 1899-1923. Szakonyi Géza 1901—1909. 15 P. Nagy Gusztáv 1902—1906. Bérezi János 1909—1910. Földes Miklós 1909—1918. László József 1910-1913. Wehry Hugó 1911—1918. 20 Rácz Lajos 1913-1918. Rácz N. János 1913—1914. Mantuano Mária 1917—1918.
Rácz N. János 11. 1917-1918. Deákné Viola Mária 1918—1920. 25 Horváth József 1918—1920.
Kiliánné Fekete Ilona 1918 -1920. Sebestyén Ilona 1918—1925. Némethné Wrana Ilona 1918—1924. Anhalt Lajos 1918—1927. 30 Beyer Emilia 1920—1921. Varga Imre 1920—1921. Dénes Ignác 1920—1921. Deákné Viola Mária 11. 1921-1922. Bittner Gizella 1921—1922. 35 Csecsinovics Aladár 1921 — 1925. Dr. Szabó Lajos 1921—1922. Dénes Ignác II. 1922—1924. Tóth Ferenc 1923—1925. Parti Lajos 1924—1933. 49 Partiné Györké Mária 1924-1933. Bittner Gizella II. 1925-1929. Niessner Viktor 1925—1928. Lehoczky Emilia 1927—1932. Hajas Eszter 1934—1935.
9
III. Hatóságok, tanulmányi felügyelet és tanári testület.
I. Hatóságok.
Az iskola fenntartója: a M. Kir. Államkincstár.
Hatóságok — az uj tanügyi törvény szerinti „egyfokú felebbezés elvé"-nek biztosítására — 1. az iskola igazgatója, 2. a Tankerületi Kir. Főigazgatóság, 3. a M. Kir. Vallás- és Közoktatásügyi Minisztérium.
Vallás- és közoktatásügyi miniszter: Hóman Bálint dr., m. kir. belső titkos tanácsos. A polgári iskolai ügyosztály főnöke: Damjanovics Lajos dr., miniszteri tanácsos. A polgári iskolai ügyek előadója: Keleti Gyula dr., tanügyi tanácsos.
A szombathelyi tankerület kir. főigazgatója: Liber Béla dr., helyettese: Balogh Ányos dr., tanügyi tanácsos, a polgári iskolák előadója: Kézdy Béla dr., tanügyi s. titkár. (A Tank. Kir. Főigazgató Ur kedden és pénteken délelőtt 12—lk2 óráig tart a tank. kir. főigazgatói hivatalban fogadó órákat.)
2. Tanulmányi felügyelet.
a) A Tank. Kir. Főigazgató Ur iskolánk általános tanulmányi felügyeletével az 1936/37. tanévre, a főigazgatói hivatalhoz beosztott, dr. Kézdy Béla tanügyi s. titkár, polgáriskolai előadót bizta meg.
b) Az egyes tantárgj^ak, tantárgycsoportok tanulmányi felügyeletével kapcsolatban a nm. V. K. M. Ur az alábbiak szerint rendelkezett :
A magyar nyelv, a történelem és földrajz : Csuppay Lajos soproni áll. polg. isk. igazgató és dr. Bársony Kálmán csornai áll. polg. isk. igazgató ;
a német nyelv ; Vánkos Jenő iskolánk tanára ;
a természetrajz, a vegytan, a közgazdasági és jogi ismeretek : Kovács Albert körmendi áll. polg. isk. igazgató ;
a mennyiségtan és fizika : Zsuppán József zalaegerszegi áll. polg. isk. igazgató ;
a mezőgazdaságtan : Szuhács János balatonfüredi áll. polg. isk. c. igazgató ;
az egészségtan : dr. Perjéssy Kálmán budapesti közs. polg. isk. szakfelügyelő ;
a rajz és kézimunka : Burgolits István soproni áll. polg. isk. tanár ;
a testgyakorlás : Cserjéssy József szombathelyi áll. gimn. testnevelő tanár ;
az ének tanulmányi felügyeletével : Ketting Ferenc iskolánk tanára bízatott meg.
c) A fenti rendelkezés nem érinti a testnevelés anyagához tartozó u. n. nemzetvédelmi tananyag felügyeletére nézve kiadott és továbbra is érvényben maradó rendeletet.
3. A tanári testület és munkaköre.
Sorszám Szolgálati éve Mely tárgyakat, mely osztályokban és heti hány órában tanított ? Heti óraszám
Név, alkalmazásának minősége, képesítése összesen ennél az iskolánál ? Jegyzet
a) As iskola igazgatója:
1 Bittera Béla igazgató mennyiségt., természettud. 40 17 1 A Tank. kir. Főigazgatóság 1937. március hó 23-án kelt 4 Pa—15/1—1936/37. sz. rendeletével 1937. ápr. 1-tól betagszabadságon.
b) A tanári testületnek a rendes órarend keretén belül működő rendes, helyettes, óradíjas helyettes és óraadó tagjai:
2 Deák István rendes tanár nyelv-, történettud. 22 18 magyar 11. bl4, IV.b|3 földrajz 1. c|3, III. a\'3 történelem 11. b|2 kézimunka I. a|2, 1. b,|2 ének I. b|l, 11, a:l 21 11. b) o. fönöke, cserkészparancsnok.
3 Fritz Celesztin rendes tanár mennyiségt., természettud. 25 5 mennyiségtan 1. a|4, 1. c|4, 11. a|4, 11. b 4 fizika 111. b 3 term -rajz 1. a|3 22 1. a) o. főnöke, természetrajzi és mennyiségtani szertár őre.
4 Kerezsy Géza rendes tanár földrajz, term.-rajz (középisk.) 10 10 term.-rajz 1. c|3, 11. a!3, 11 b|3 gazdaságtan 111. a]l, 111. b|l, IV. b 1 földrajz 11. a|2, 11. b]2 kézimunka 1. c 2, 111. ajl, 111. bji, IV. ajl, IV b|l 22 11. a) o. főnöke, földrajzi, kézimunka szertár és tanári könyvtár őre.
5 Ketting Ferenc rendes tanár rajz, ének 29 18 rajz 1. a 3, I. b|3, 1. c|3, II. a|3, 11. b|2, III. a¡2, III. b|2, IV. a 2, IV. b|2 karének 24 Rajzszertár őre, karének-vezető.
6 Kiss Olga rendes tanár nyelv-, történettud., német 20 12 német 1 a[3,1. c|3,11. a|3, 111. a|3, IV. a 3 történelem 111. a|3,111. b|3, 21 111. a) o. főnöke, történelmi szertár őre.
7 Murai Alajos rendes tanár nyelv-, történettud. 30 18 magyar l.b|5,ll.a|4,lll.b|4 földrajz 111. b|3 történelem 11. a|2 kézimunka 11. a|2 22 111. b) o. főnöke,
8 | Özv. Dr. Pőlyáné Kocsiss Olga rendes tanár mennyiségt., természettud. 20 4 mennyiségtan 1. b|4, III. a|4, 111. b\'4, IV. a¡3, IV. b|3 természetrajz I. b|3 21 1. b) o. főnöke, fizikai szertár őre
1 9 Szudey Géza rendes tanár földr., termr., vegytan, kézimunka 12 4 Vegytan IV. a|3, IV. b|3 10 Egészségtan IV. a|2, IV. b|2 A Tank. kir. Főigazgatóság 1937. márc. hó 23-án kelt 4 Pa 15/1—1934/37. sz. rendeletével 1937. ápr. 1-től az iskola ideiglenes vezetésével bizatott meg.
10 Szudeyné Rátz Mária rendes tanár nyelv-, történettudomány 14 4 magyar 1. a|5. IV. a|3 földrajz 1. a|3, 1. b|3 történelem IV. a|3, IV. b|3 20 IV. a) o. főnöke, ifj. segélykönyvtár őre.
11 Vánkos Jenő rendes tanár nyelv-, történettud. 27 15 német l.b\'2,11. b 3,111. b!3, IV. b|3, földrajz V. a 2, IV. b|2 közgazdaságtan IV. a|2, IV. b|2 ének IV. ajl, IV. b|l. 22 IV. b) o. főnöke, az ifj. könyvtár őre, a Vör. Ker. vezető-tanára. Díjkezelő.
12 Horváth Béla helyettes tanár Iöldrajz, term.-rajz, vegyt., torna 9 9 fizika 111. a¡3, torna 1. a|3,1. c|2,11. a|2, 11. b|2, 111. i|3, 111. b]3, IV. a|3, IV. bl3 24 Tornaszertár őre, sportkör vezető-tanára, tanártestületi jegyző.
13 Köcsky Kálmán óradíjas h. tanár nyelv-, történettud. 2 2 mngyar 1. c|5, 111. a|4 gazdaságt. 1. a|I, 1. b|l, 1. c|l, 11. a|l, II. bll, IV. all ének 1, ajl, 1. c|l, 11. b|l, 111. a|l, 111. bjl torna 1. b|3 23 1. c) o. főnöke, Önképzőkör vezető-tanára.
14 Gazdag Ferenc püspöki tan., önálló hitoktató 22 16 róm. kat. hittan osztályonkint 2—2 óra 18
11
c) A rendes órarend keretén kívül tanító vallástanárok.
Kálmán Oszkár ref. s. lelkész, református vallástanár heti 2 órában.
Horváth Olivér ev. lelkész, evangélikus vallástanár, dr. László István izr. s. lelkész, izr. vallástanár heti 4—4 órában.
d) A rendkívüli tárgyak tanárai:
Köcsky Kálmán ó. h. tanár. Tanította a gyorsírást 1 csoportban heti 2 órában
4. A tanári testület nyugalmazott tagjai.
Németh Mihály igazgató. Szaktárgya: rajz. Szolgálati éveinek száma: 41, ebben az iskolában: 30. Nyugalomba vonult 1930-ban. (Lakik: Szemere-u. 9. sz.)
Somogyi Imre igazgató. Szaktárgyai: nyelv-, történettudomány. Szolgálati éveinek száma: 40, ebben az iskolában: 8. Nyugalomba vonult 1932-ben. (Lakik: Nagykanizsa, Batthyány-u. 27. sz )
Hajas Eszter r. tanár. Szaktárgyai: nyelv-, történettudomány. Szolgálati éveinek száma: 36, ebben az iskolában: 1. Nyugalomba vonult 1935-ben. (Lakik: Budapest).
Jellinek Márk r. tanár. Szaktárgyai: mennyiségtan, természettudomány. Szolgálati éveinek száma: 37 év, ebben az iskolában 24. Nyugalomba vonult 1923-ban. (Lakik: Nagykanizsa, Horthy Miklós-út 11. sz.)
Sauerman Mihály r. tanár. Szaktárgyai: nyelv-, történettudomány. Szolgálati éveinek száma: 40, ebben az iskolában: 30. Nyugalomba vonult 1921-ben. (Lakik: Rákospalota).
5. Altisztek és szolgák.
Pajor József I. oszt. altiszt.
Németh István 11. oszt. altiszt.
IV. A tanári testület társadalmi és irodalmi
munkássága.
Bitlera Béla igazgató, a helybeli Credo-egylet alelnöke, a kereskedő- és iparostanonciskola Felügyelő Bizottságában a Tankerületi Királyi Főigazgató képviselője, a Zrínyi Irodalmi és Művészeti Kör, a Tűzoltó Egyesület, slb. választmányi tagja.
Deák István r. íanár, az Országos Polgáriskolai Tanáregyesület Zalamegyei Körének és a helybeli Credo-egyletnek választmányi tagja ; a Magyar Cserkészszövetség ércbevert érmének tulajdonosa. A helybeli cserkészcsapatok Parancsnoki Tanácsának elnöke, a III. Cserkészkerület Intézőbizottságának és a III. sz. Cserkésztiszti Vizsgálóbizottság tagja, városi ellenőrző- és vezetőtiszt, a Magyar—Lengyel Cserkészkor városi megbízottja. A Zrinyi Irodalmi és Művészeti Kör Igazgatótanácsának tagja. Előadást tartott az Országos Polgáriskolai Tanáregyesület Zalamegyei Körének gyűlésén : »A magyar nyelv tanilása cselekvő szellemben« cimmel. Előadásokat tartott cserkésztáborozások alkalmával a falu népének?
Horváth Béla h. tanár, a Zrinyi Torna Egylet tornaszakosztályának vezetője, a Magyar Országos Torna Szövetség Délnyugati Kerületének intézőbizottsági tagja ; a Magyar Országos Torna Szövetség II. oszt. versenybirája.
Kerezsv Géza r. tanár, tartalékos hadnagy, a Signum Laudis és Károly Csapatkereszt tulajdonosa .; a Move Lövészegylet alelnöke.
12
Ketting Ferenc r. tanár, tanulmányi felügyelő ; a Zrínyi Irodalmi és Művészeti Kör aranyérmes Vegyeskarának és az Ipartestületi Dalárdának karnagya ; a Magyar Dalos Egyesületek Országos Szövetsége Művészi Bizottságának, a Zalamegyei Népművelési Bizottságnak, a városi közművelődési és a városi ovoda Felügyelő Bizottságának választott tagja. A városi képviselőtestület és a vármegyei törvényhatósági bizottság választott tagja. A Gyümölcstermelők Országos Egyesülete Nagykanizsai Csoportjának titkára, ilyen minőségben a gazdaközönség részére — a gyümölcsvédelem körében — 12 előadást tartott.
Kiss Olga r. lanár^ kinevezett róm. kat. egyházközségi képviselő, az Actio Catolika kinevezett képviselője; a Szociális Missziótársulat, az Úrasszonyok Kongregációja, a Zrínyi Irodalmi és Művészeti Kör és a Szanatórium Egyesület választmányi tagja.
Köcskv Kálmán ó. h. tanár, a nagykanizsai egyházközség képviseletében részt vett az esztergomi nyári egyetemen.
Szudey Géza r. tanár, a Credo-egvlet választmányi, a Magyar Gyermektanulmányi és Gyakorlati Lélektani Társaság és a Zrinyi Irodalmi és Művészeti Kör meghivolt tagja ; velilettképes ismeretterjesztő előadásokat tartott a helybeli legényegyletekben és a leventék részére. A Zrinyi Irodalmi es Művészeti Kör egyik liceális ösz-szejövetelén — Ertesitőnk elején közölt — »Az Európa-szerte megváltozott iskola-szellem a hazafias nevelés szolgálatában c. tanulmá-nj^a szerepelt tárgyként. Az Országos Polgáriskolai Tanáregyesület Elnöksége megbízásából tanulmányozta az ország polgári iskoláinak nyomlatolt iskolai értesitőit s e munkája alapján összeálltiolt tanulmánya »Mit tesz a polgári iskola a nevelés érdekében ?« c. alatt jelent meg a tanáregyesületi Közlönyben. Cikke jelent meg a Zalai Közlönyben : »Városunk műalkotásainak szerepe iskoláink hazafias nevelő munkájában« címmel. Az Ifjú Polgárok Lapja munkatársa.
Szudeync Bátz Mária r. tanár, a Zrinyi Irodalmi és Művészeti Kör meghívott tagja.
Vánkos Jenő r. tanár, tanulmányi felügyelő ; az Országos Polgáriskolai Tanáregyesület Zalamegyei Körének titkára ; a Vörös Kereszt helyi megbízottja, a Magyar Ifjúsági Vörös Kereszt ezüst emlékérmének tulajdonosa ; a nagykanizsai evang. egyház presbitere, az evangélikus Ifjúsági Egyesület világi elnöke és énekkari vezetője. Az Országos Polgáriskolai Tanáregyesület Pedagógiai Bizottságában »Az öt világrész magyarsága« c. alatt tartott előadást. Ismeretterjesztő? és vetitettképes előadásokat tartott az Evangélikus Ifjúsági Egyesületben.
Gazdag Ferenc önálló róm. kat. hi toktató, püspöki biztos, püspöki tanácsos, városi képviselőtestületi tag. A Signum Laudis tulajdonosa. A Katolikus Legyényegylet elnöke, a Zrinyi Torna Egylet Társelnöke A 374. sz. Öregcserkészcsapat parancsnoka. A Zrinyi Irodalmi és Művészeti Kör és a Stefánia Szövetség választmányi tagja. Előadásokat tartott tudományos, közérdekű, nemzeti és vallásos kérdésekről.
Tanártestületünk tagjai a polgári iskolát végzett és tovább nem tanuló ifjúság részére a tanév alall 20 ismeretterjesztő és jellemfejlesztő előadást tartottak.
A tanártestület minden tagja részi vett, mint hallgató, a Város Légoltalmi Bizottsága által tartott légvédelmi tanfolyamon.

13
V. Az iskolai év története.
Az 1936/37. tanév az elmélyültebb, zavartalan nevelő-oktató munka jegyében folyt le. Iskolánk ez évi történetének van néhány kimagasló eseménye :
a) az ui. Tankerületi Királyi Főigazgatóság hatásköre 1936. évi julius hó 1-én iskolafajunkra is kiterjesztetelt;
b) felvetődött egy uj iskola építésének terve, mely azért fontos^ mert a további izmosodás : az osztályszaporitás, mire a tanulói létszám állandó emelkedése folytán gondolnunk kell ; csak egy uj, egy megfelelőbb épületben vállható valóra.
1. Javító- és tantervkülönbözeti vizsgálatok. Iskolai életünk, a szemptember hó 3-án tartoll alakuló értekezlet után, a szeptember hó 4. és 5-én levezelelt tantervkülönbözeli és javitóvizsgálaltal indult meg. Tantervkülönbözeti vizsgálat tartatott még október hó 5-én, igy e vizsgálatot a tanév folyamán 10 tanuló tette le. Javitó-vizsgálatra jelentkezett összesen 55 tanuló, kik közül felsőbb osztályba léphetett 47 tanuló.
2. A beiratások 1936. évi junius hó 26. és 27-én (I. 62, II. 29, III. 18. IV. 14 ; összesen 123 tanulóval) és szeptember hó 7-én (I. 60, II. 82, III. 83, IV. 81 ; összesen 306 tanulóval) tartattak. A beiratkozottak száma, a hozzánk átlépett 1 tanulóval együtt, 430. I\'anév közben kimaradt, a tőlünk átlépett 2 tanulóval együtt, 15 tanuló. A tanévvégi létszám 415.
3. A tanév megnyitása. A tanévet szeplember hó 9-én nyitottuk meg ünnepélyesen, mi kőris a vallásfelekezetek szerinti templomlátogatás után városunk »Ereklyés országzászló«-ja elé vonult ifjúságunk, hol a város közép- és középfokú iskoláinak együttes — Értesítőnk más helyén közölt - műsoros ünnepélye keretében tisztelettel adózott a félárbócon lengő magyar nemzeti zászlónak. A tanév-nyitás során eszközöli osztályrendezés, fegyelmi szabályzat-ismertelés és órarendhirdetés után, a rendes tanítás szeptember hó 10-én megkezdődött.
4. A tandij, a díjkedvezmény az érvényben levő rendeletek alapján az alábbi összeállítás szerint állapíttatott meg :
Teljes dijat fizet az I. félévben 196 tanuló, a II. félévben 225 tanuló
1. f. kedv. részesült „ 98 „ „ 104 „
2. f. „ „ „ 28 „ „ 16 „ 3. f. „ „ „ 70 „ „ 61 „ 4- f- » » » 5 „ „ 2 ,, Díjmentességben rész. „ 25 „ „ _15 „
Összesen 422 423 tanuló
5. Egyes tantárgyak alóli felmentés. A Rendtartási Szabályzat vonatkozó pontja alapján a testgyakorlás alól felmentett 23 tanuló, a rajz finomabb kivitele alól 1 tanuló.
6. A tanári testület személyi változásai. A tanári karban személyi változás nem történt. A hitoktatói karból e tanévben Győr
14
Sándor ref. s. lelkész ur vált ki, akit hivatása a merenyei ref. egyházközség élére szólitott. A jó Isten kisérje ezer áldással útját, további munkáját.
Kinevezés. Ketting Ferenc és Vánkos Jenő tanárokat a nm. V. K. Miniszter Ur tanulmányi felügyelőkké nevezte ki.
Előlépés. Kiss Olga és özv. dr. Pőlyáné Kocsiss 01j*a tanárok 1936. évi julius hó 1-én a VIII. f. o. 3. fokozatába léptek elő.
Szabadságolás. A Tankerületi Kir. Főigazgatóság Bittera Béla igazgató részére 1937. évi április hó 1-től három havi betegszabadságot engedélyezett. Igazgató betegszabadságát engedélyező rendelet szerint az iskola ideiglenes vezetésével Szudey Géza tanár biza-tott meg.
Kelling Ferenc tanár szeptember hó folyamán iskolánkivüli népművelési tanfolyamon, Köcsky Kálmán tanár pedig szünidei mezőgazdasági tanfolyamon veit részt.
7. Az iskola nevelési és tanulmányi ügyei, a) Tanártestületi értekezletek. Módszeres megbeszélések. A szabályszerű időben és számban megtartott havi rendes gyűlésen kivül három alkalommal jött össze a tanártestület, éspedig kétszer dijmegállapitó értekezletre, egyszer pedig az iskolatágatás alkalmával tartott rendkívüli értekezletre.
Szeptember 3. Alakuló értekezlet. Főbb ponLok : Az egész évi munkakeret megállapítása, az önképzőköri csoport-beosztás, a cserkészcsapat nyári táborozásáról szóió beszámoló, a tanártestületből egy szűkebb bizottság kijelölése az iskolát végzett, tovább nem tanuló ifjúság iskolánkkal való kapcsolatának megszervezésére.
Szeptember 29. A tanulók rossz szokásainak leküzdésére, az osztályfőnöki órák pótlására 5 »alkalmi nevelőóra bevezetésének tervezete ; tanár testületi határozat az iskolát végzett ifjúság részére az iskolán belül ismeretterjesztő és jellemfejlesztő előadások tartására, ezen előadás-sorozat megszervezésével Szudey Géza tanár bízatott meg.
Október 30. Horváth Béla tanár . Filmoktatásunk címmel iar-tott felolvasást. Gondolatmenet : a filmoktatás története, filmmérék, tűzrendészet; a íilmgép bemutatása és kezelése; filmigénylés; a rendelkezésre álló oktatófilmek : az elsötétítés megoldása ; a tanítás módszere a filmoktatással. E g3rülés foglalkozott az iskolai Írásbeli dolgozatok és a tanulmányi utazások tervezetével.
November 26. Szudey Géza tanár előterjeszti »Ismertessük városunkat! Ismerjük meg Hazánkat! c. mozgalma alapelveit és a gyakorlati kivitel szempontjait. E mozgalomra Értesítőnkben még visszatérünk. Deák István tanár indítványára — az iskolai munka iránLi nagyobb szülői érdeklődés felkeltésére, egyben az intések és rovások eredményességének elmélyitésére — elhatározta a tanártestület, hogy az I. szülői értekezlet az intők kiosztása előtt lartassék meg, mikor a szülők közvetlenül szerezhetnek tudomást gyermekeik iskolai magatartásáról és tanulmányi haladásáról. Ez alkalommal beszélte meg a tanártestület az ifjúsági könyvtári beszerzéseket.
December 14. A decemberi értekezleten a tanártestület az ezen gyűlésre előirt anyaggal foglalkozott.
December 19. Rendkívüli értekezlet az iskolalátogatás alkalmával. Ezen értekezleten dr. Kézdy Béla tanügyi titkár előadása során uj és uj megvilágításban látta a tanártestület az uj tanügyi igazgatás
15
elveit. Az igen-igen értékes felügyelői észrevételek és utmutatások mellett teljes képet ad ezen értekezlet jegyzőkönyve az iskola épülete, felszerelése, rendje, továbbá a nevelés és oktatás egész területéről.
A január 27-iki gyűlés az ezen alkalomra előirt anyaggal foglalkozik.
Február 27. Deák István tanár az iskola cserkészcsapata leventekeretének engedélyezéséről számol be. A leventekeret célkitűzései immár megvalósítva láthatók a cserkészetről irt beszámolóban. E gyűlésen ismerteti Deák István tanár a jövő tanévtől bevezetendő osztályfőnöki órák tárgyában kiadott »Útmutató«-t. Majd Vánkos Jenő tanár, tanulmányi felügyelő tart módszeres értekezést »Az idegen nyelv tanítása« cimmel. Az értekezés gondolatmenete. Az idegen nyelv tanítása minden időben és ma is minden iskolafajban a legnehezebb feladat. A nehézség íookai : nem tagolható részekre, mint más tárgy, állandóan minden irányban fokozatosan kell bővíteni, a feldolgozandó anyag mennyisége nem állapitható meg pontosan, a tankönyvek túlméretezettek, igy a kihagyások miatt a haladás hézagos. Tanításánál fonLos a hangulati elem, év elején az alapos ismétlés, évközben is az egész megszerzett szókincs ébrentartása, az uj anyag mindenoldalú (kijelentő, kérdő, felszólító, álliló, lag\'adó) gyakorlása.
Március 31. Előirt anyag. E gyűlésen terjesztetett elő az igazgató betegszabadságával szükségessé vált uj tantárgybeosztás és órarend.
Április 30. Az előirt tárgysorozat.
Május 31. A gyűlés szokásos anyaga után Szudey Géza tanár ismerteti az ország polg. iskolai Értesiíői adatainak alapján a tankerületi és országos százalékos átlag párhuzamában összeállítóit statisztikai tanulmánya megelevenitésére szolgáló grafikus ábrázolásokat. E tanulmányból a tankerületünkre vonatkozó adatokat az alább beillesztett táblázatokban adjuk
Létszámviszonyok alakulása.
T a név 1920-1921 1921-1922 1922-1923 1923-1924 1924-1925 1925-1926 1926-1927 1927-1928
A fiúiskolák nyilvános magán- B »TC EM t/3 Jsí 2253 396 2606 508 2763 537 3094 673 3254 624 3089 578 3186 578 2935 726
A leányiskolák nyilvános magán- JC Í2 3 e 03 2961 640 2826 815 2719 425 3027 500 3201 528 3149 459 2921 390 2875 345
T a n é v 1928-1929 1929-1930 1930-1931 1931-1932 1932- 1933 1933-1934 1934-1935 1935-1936
A fiúiskolák nyilvános magán- E id N o) Jí 2657 632 2597 318 2859 243 3179 158 3305 140 3503 109 3542 84 3530 104
A leányiskolák nyilvános magán- Ü2 "3 e ■S 2661 268 2542 210 2766 199 2923 225 3005 212 3186 180 3147 198 3458 208
16
Tanulmányi előmenetel.
Érdemjegy Általános i 2 több
1 2 3 tárgyból elégtelen osztályzatot kapott
a tanulók közül o/o-ban
A fiú- iskolákban 7-77 2916 4606 45 8-55 3-93
A leány- 20-45 4016 34-06 3-75 215 1-53
A tanulók vallási megoszlása.
Vallás Róm. kat. Gör. kat. Református Ág. h. ev. Gör. kel. Unitárius Izraelita Bab-tista
o/o-ban
A fiúiskolákban ... ... ... 82-59 0-2 2-25 8-91 0-05 0-02 5-9 0-03
A leányiskolákban ...... 8286 011 3-07 7-49 005 0-87 6-24 0 11
A tanulók szülőinek foglalkozása.
alkalmazót! TiszMs6\' eloszlása o/o-ban
F0g:ntaevÍzSeP0rt Őstermelő Iparos Kereskedő ¡¡¡¡¡¡¡¡j Tisztviselő Altiszt, szolga ¿J*,
A fiúiskolái tanulók szülői közül 19-94 29-86 6-99 14-00 10*02 12-75 6-44 A leányiskolái tanulók szülői közül 15-02 23-47 8 49 10*88 19\'30 16-11 6*74
Ugyancsak a május havi értekezlelen terjeszti elő Szudey Géza a városi felsőkereskedelmi iskola és iskolánk tanuló-anyagon át mutatkozó kapcsolata körében végzett tanulmányát, melynek részleteit Értesítőnk más helyén közöljük.
A junius hó 7., 11. és 12-én tartott osztályozó értekezlet az ezen alkalomra előirt anyaggal foglalkoztatta a tanártestületet.
,b) A vallás-erkölcsi nevelés. Iskolánk hitoktatói kara, a vallási és hitbuzgalmi gyakorlatok lelkiismeretes, pontos érvényesítésével, a leghathatósabb tényezője iskolánk vallás-erkölcsi nevelő munkájának.
A róm. kat. vallású tanulók tanáraik felügyelete alatt vasár- és ünnepnapokon megjelentek a szentmiséken és \'szentbeszédeket rhall-gatttak. Szép szokásuk a tanulóknak, hogy hétköznapokon is felkeresik a templomokat. Az évi négyszeri közös szentgyónást és áldozást és a húsvéti háromnapos lelkigyakorlatot elvégezték ; nagyon sok tanuló havonta, sőt hetenként járult a szentségekhez. Ünnepélyt tartott az ifjúság 1936. nov. 7-én a szülei tisztelet és tekintély növelése, 1936. oki. 17-én a katolikus öntudat mélyítése és 1937. máj. 16-án a tevékeny vallásosság fejlesztése érdekében, melyeken beszédek, .szavalatok voltak ós a szülők is szép számban jelentek meg. Elmondhatjuk, hogy a gondos szántás, alapos magvetés megtörtént, várhatjuk Istentől az öntözést, növesztést, szárbaszökkenést és nemes gyümölcs termést ugy a jó szülők^ mint édes hazánk örömére és javára.
Gazdag Ferenc róm. kat. önálló hitoktató.
17
Dec. 21-én a Ref. Nőegyesület karácsonyfa-ünnepély! rendezett a tanulóifjúság számára. A polg. isk. il\'uság is részlvelt ez ünnepélyen s a kiosztoll szeretetcsomagokon felül gazdag lelki indítást nyert.
Dec. 8-án Dobó László ifjúsági lelkész a középiskolák Soli Deo Glória fin- és leánykollégiumával — a polgárisiákkal is — csendes napot, dr. Soós Géza, a Soli Deo Glória Szövetség alelnöke pedig ápr. 4-én eszméitető előadást tarloü ; ugy a csendes nap, mint az eszméilelő előadás mély nyomokat hagyott a tanulóifjúság lelkében s nagy lelki gyarapodást jelentett. — A Soli De Glória l\'iukollégium ezévi munkáját — mely hetenként egyszeri összejövetelen az ifjúság vallásos és hazafias (nemzeti) neveléséből állolt — befejezi az év-végi műsoros kirándulása s az uj kollégiumi tagoknak felavatási ünnepsége jun. 12. és 13-án.
Máj. 9-én három ifjú telt konfirmációi vizsgát, hitvallást és fogadalmat.
Ugy a S. D. G. fiúkollégium munkáját, mint a konfirmációi elö^ készitést Kálmán Oszkár ref. hitoktató, s. lelkész végezte, mig a konfirmációi szertartást Kádár Lajos ref. lelkipásztor.
Kálmán Oszkár óraadó ref. hitoktató.
Az ev. tanulók minden vasár- és ünnepnap részlvettek, az egyházközség híveivel együtt, a rendes istentiszteleteken. A megkonfirmállak együttesen Urvacsorához járultak advent I. vasárnapján és pünkösd II. ünnepén. Minden második szombaton délután a középr iskolások evang. Diákszövetség összejövetelein vettek részt a tanulók és olt a hitoktató lelkész vezetésével a valláserkölcsi és hazafias érzés és gondolatvilág fejlesztésében részesültek.
Horváth Olivér óraadó ev. hitoktató.
Hitoktatásunk ez évben is arra törekedett, hogy az elméleti képzés és erkölcsi nevelés mellett növendékeinket vallásos közösségük életébe élmények, saját tevékenységük állal kapcsolja be. A gyermekeknek a vallásos élet minden megnyilvánulásában részt kell kapniuk, hogy ezek az emlékek elkísérjék őket az éleibe is és nevelő hatásuk az élet vallásellenes viharaiban is irányiló erőként érvé*-nyesüljön.
A hetenként, szombat délután és ünnepeink alkalmával megtartott ifjúsági istentiszteleteken kivid, ahol buzditó és taniló exlior-tációkat hallgatlak, a maguk buzgalmából osztályonként veitek részt a fiuk a nyári hónapokban a hétköznapi reggeli istentiszteleteken is. Nemes verseny alakult ki az osztályok s gyermekek közt, volt, aki minden nap meglátogatta az Isten házál és imával kezdve a napot, ment az iskolába.
A »Templomavatás« és a »Kovásztalan Kenyerek Ünnepén« megtartott vallásos ünnepi esten a szertartásodat az ifjúság végezte.
Hasznos segítője a hitoktatásnak ifjúsági könyvtárunk, ahol válogatott müvek segítségével a vallásos és nemzeti nevelés munkáját a tanuló a maga érdeklődési körében tovább fejleszti. Ennek az önképző munkának eszköze az ifjúság »Vallásos Köre.«
Vallásos nevelés csak féleredményt hozhat a szülői ház segítsége nélkül. Ennek a segítségnek megszerzését, az összhang megtartását szolgálják a »Hitoktatási szülői értekezletek.«
Dr. László István
óraadó izr. hitoktató.
18
A tanártestület oktató munkája során minden vallási és erkölcsi
vonatkozást hasznosított a nevelés elmélyítésére. A vallásos értékekben csillogó irodalmi termékek, a német órák előli elhangzott »Ungarísche credo«-k, a történelmi oktatás vallás-erkölcsi vonatkozásai, a természet titkos erőiben a teremtői nagyság felismerése ; a képzőművészeti műalkotások vallási vonatkozásai, stb., stb. mind-mind vallás-erkölcsi utalást biztosítottak. A cserkésztábor fegyelmezett vallásos élete, a kirándulás napirendjébe beillesztett szentmise, tanulóink szereplése a város vallásos irányú megmozdulásaiban és a felekezetenkénti vallásos iskolánkivüli munkában, mind-mind tükrözői kifelé a vallásos nevelés iskolai célkitűzésének.
A tanártestület a példaadás nagy er.-jél is érvényesi lel te a nevelés e területén is. Tantermeink vallás-erkölcsi nevelői szelleme felett az osztályonként kifüggesztett keresztek őrködnek.
c) Hazafias nevelésünk. Iskolai munkánk minden mozzanatát áthatotta a hazafias szellem. A nyelvi\'tantárgyakkal kapcsolatban az irredentizmus, a magyar nemzeti érzés fokozása ^ a történelemben — a mull és jelen kapcsolataiban — a trianoni haza sorsának átérezte* tése, a revíziós gondolat ébren tartása, nemzeti hőseink és erényeink kultusza ; a földrajzban a nemzeti öntudat eleven példái : Saar-vidék, Balti államok, Lengyelország feltámadása, az olasz irredenta, a német faji gondolat, stb. kiemelése ; a jogi ismeretek körében a nemzet, a nép fogalma, a nemzeti kisebbségek egyenjogúsága és viszont a világmagyarság mint népi fogalom, stb. utalásaiban a raaj-gas célt szolgáltuk. A rajz órákon a magyar díszítő elemek rajzolásánál, a népművészeti termékek alkalmazásánál az elszakított területeinken élő véreink díszítő elemeivel az irredentizmus ébren tartását, a magyar díszítő elem ; énekokialásunkban pedig a régi magyar dal uralomra julását tüztük ki célul. Fokozott gonddal törekedtünk arra, hogy a trianoni hazában szülelett tanulóink előtt olt lebegjen az egységes, teljes Magyarország képe.
Hazafias nevelésünk külső megnyilatkozásai : a zászlótisztelet, a tantermenként elhelyezett »Trianoni kereszt és »Porszem plakett a zászlókultusz elmélyítését szolgáló, a lépcsőházban elhelyezett zászlós »Zrinyi paizs -ok, stb., slb. Az iskola köreinek és ifj. egyesületeinek cselekvő hazafias munkája, a cserkészet körében végzett nemzetvédelmi munka, az Országzászló cselekvő tisztelete (Országzászló diszőrség). a cserkésztábor hazafias élele, stb., slb., eleven hordozói voltak a gyakorlati nevelő munkának.
d) Gyakoriali nevelésünk oktató munkánktól elválaszthatatlanul folyt. A magyar nyelvben az olvasás megkedveltetése, a nyelvtisztá-ság müvelése, az anyanyelvnek beszédben és Írásban való helyes, biztos használata ; a német nyelvben a gyakorlati tárgykörökre épített párbeszédek, cselekménysorozatok összeállítása, illusztrációk készítése, idegenvezető próbálkozás ; a történelemben időszerű ujságszemelvények felolvasása ; a mennyiségtanban a példatár adatain át; az ásvány-vegytani tanmenet szerinti munkaórá -kban ; a közgazdasági és jogi ismeretekkel kapcsolatban — az egyes üzemek megtekintésekor — a munkásvédelmi és jóléti intézmények utalásaiban ; a különböző gyűjtemények összeállítása és díszítése során ; a minden alkalommal hasznosított gázvédelmi, légoltalmi kapcsolatok, stb., stb. utján az élet gyakorlati kívánalmait szolgálta iskolánk.
A gyakorlatias nevelés területén külön kell foglalkoznunk a
21
mull tanévben megindult meteorológiai megfigyelésekkel és az »iskolai hiradóc-val. A tanulók bevonásával e téren végzett munkáról — annak vezetője — Kerezsy Géza tanár az alábbiakban számol be.
»A meteorológiai megfigyeléseit gyakoriali nevelő-oktató munkánk láncszemei. Nagy súlyt helyeztünk reájuk, hiszen egyrészt a tudományos gazdálkodással^ másrészt a repülés kérdéseivel kapcsolatban hovatovább mind nagyobb a meteorológia jelentősége.
A megfigyeléseket a fizikai földrajzzal kapcsolatban a IV. osztályok tanulói végezték felváltva, az előző évi gyakorlat szerint. Az udvaron kihelyezett minimum-maximum hőmérőn a barométeren és a csapadékmérőn nayonta leolvasták az adatokat, azokat feljegyezték, a folyosón elhelyezett táblán közszemlére kitelték s egy másik ugyancsak közszemlére tett táblán, a;: adatok alapján grafikont vezettek s végül a lanulmányokkal párhuzamosan havonta középeredményeket számítottak. A megfigyeléseket szélirányjelzéssel is ki-egészitelték.
; Az iskolai biradó«-ról Kerezsy Géza tanár a következőket irjá : »Egy, a folyosón kifüggesztett nagy tábla, amelyen a IV. oszlályos növendékek újságokból, folyóiratokból kiszedett, könyvekből, innen-onnan leirt, legépelt és a tanulókat érdeklő aktualitásokat tettek közszemlére. A cél az volt, hogy a gyermekeket bekapcsoljuk a ma életébe. Tömérdek dolog történik a világon, ami a fiainkat érdekelné, de vagy nem hallanak azokról, vagy nem olvashatnak-láthat-nak szegénységük miatt. Nos^ az iskolai hiradó, közelebb hozza hoz,J zájuk a világot.
A hiradók anyaga : képek, fotoriporlok megfelelő — a vezető tanár által gépelt — szöveggel, ujsághirek, cikkek kivonata, itt-olt reklámok, pl. : a könyvnap reklámai. Az élő, újság fejezetei : I. Hazai hirek : a) tudomány—irodalom—művészet : b) technika; c) mezőgazdaság, közgazdaság. II. Külföldi hirek : (mint a hazai hireknéfl). Állandó rovat : a revízió ügye ittlion és külföldön.
«Alkalmi nevelő-óra.« Tanulóink rossz szokásainak leküzdésére — az osztályfőnöki órák hiányát pótolandó — a Tankerületi Királyi Főigazgatóság engedélye alapján a tanév folyamán öt alkalommal /a karácsonyi és húsvéti szünetek utáni első napon, az I. és II. léi-évi ellenőrző, nemkülönben az I. félévi osztályozó értekezlet utáni legelső szombati napon) 6 órás tanítási rendszer mellett, a G. tanítási órára bevezetve osztályonként 1 — 1 »alkalmi nevelőórá«-t tartottunk ; mikoris az osztályfőnökök — a minden egyes tanítási óra nevelői vonatkozásainak érvényesítése mellett — osztályaik szelleméhez igazodottan különleges nevelői irányítást fejtettek ki.
e) A takarékosságra való nevelés iskolánk régi módszere (Az osztályfőnökök összegyűjtik a tanulók megtakarított filléreit és azokat időnkint, átadják az igazgatónak, ki azt időről-időre takarékpénztárba helyezi) szerint folyt. Tanulóink a megtakarított filléreiket főként a tanulmányi utazás költségeinek fedezésére használták fel. A megtakaritott összeget igazgató az osztályfőnökök és — a tanulói ellenőrzőkönyv utján kért --- szülői ellenjegyzésekkel fizeti vissza. Az osztályfőnökök buzdították a tanulókat, hogy a tanév végén visszakapó,It tanévi ; gyűjtési összegeiket kamatozásra takarékpénztári betétkönyvecskén helyezzék el.
A takarékossági nevelő munka eredményét az alábbi számadatok támasztják alá :
20
Osztály 1. a I. b I. c II. a II. b III. a III. b IV. a IV. b Összest!)
A tanulók száma...... 28 29 21 37 43 18 5 11 21 213
Összeg......... 31 81 30-80 1060 6994 28-75 54-77 29"00 37\'74 34"32 327*73
é) A testnevelés eredményességéről Horváth Béla iskolánk testnevelő tanára a közetkező beszámolót adja :
»A jelen tanév testnevelési eredményességéről hü képet adnak a tanév folyamán megrendezett atlétikai" és tornaversenyek eredményei, melyek legnagyobb mértékben kielégítik a kívánalmakat. De nemcsak a versenyeredmények beszédes tanúbizonyságai ennek a munkának., hanem a minden tanulóról külön vezetett pontozási iv adatai is, melyek felölelik a testnevelési tananyag minden ágát. Ezek alapján vizsgálat alá vesszük növendékeink fizikai munkabíró képességét, ügyességét s nemcsak a kiválóknak adunk érvényesülési lehetőséget, hanem fősuly a tömeg által eléri eredményen, a tömegnevelésen van. Ezen adatok táblázatos és osztályok szerinti feldolgozásáról a mull évi értesítőnkben számoltunk be. Hogy ezen vizsgálatok — s ezek alapján növendékeink elbírálása — helyes szemszögből történjenek, szükséges ismernünk és figyelemmel kisérnünk ifjuságunk testi fejlődését. E cél szolgálatában állanak a minden évben pontosan vezeteti testmérési adatok, amely méréseket a tanév folyamán kétszer eszközlünk : szeptemberben és juniusban.
A teslmérési adatok feldolgozásáról s ennek alapján .növendékeink testi fejlődésének alakulásáról ad szemléltető képet az alábbi táblázat.«
Mérési időszak I. Testmagasság II. Testsúly
I. II. III. IV. I. 11. 111. IV.
osztály
átlagos érték m. ben átlagos érték kg.-ban
Szeptember...... Június ......... Különbözet ... 138-82 141-72 3-36 144-32 148-04 3-62 148-83 155-05 6-20 15621 158.65 2-40 33-66 36-17 2-51 37-58 3866 1-08 40-59 44-43 3-84 47 91 52-65 4 84
III. Mellkas kerülete (Tüdő kapacitás)
Osztály I. II. III. IV.
Mérési időszak szept. június szept. június szept. június szept. június
átlagos érték Cm. - ben
Kilégzéskor Belégzéskor Tüdő kapacitás 62.21 69-95 7-74 62-38 71-00 8-82 6414 72-15 801 6536 74\'37 901 66-76 75-10 8-34 67-94 77-15 9-21 69-68 78-78 9-10 71-23 81-70 10 53
21
f) Utcai közlekedés rendje. A vonatkozó rendelkezések értelmében növendékeink figyelmét a tanév első testnevelési óráin fel-hivtuk a gyalogos közlekedés főbb szabályaira. Iskolai kivonulásainkon ezen szabályok gyakorlatilag L elsajátíttattak. Április 1-től kezdve minden hónap első testnevelési óráján növendékeink a gyalogos közlekedés rendjére külön figyelmeztettek.
Tanulóink figyelme a veszély esetén való helyes magatartásra külön felhivatott. Áz előirt tüzriasztás szabályszerűen megtörtént.
g) A vallás-erkölcsi nevelés területén i,gen eredményesen hasz-nosittatlak az »Anyák napja«, » a növény- és állalvédelmi« iskolai megnyilatkozások, továbbá »az alkohol romboló hatásá«-\\al kapcsolatos nevelői ténykedések.
gy) »A hazai ipar pártolása«j. a hazai gyümölcstermelésünk és nyümölcsfogyasztásunk, gyógyfürdőink és üdülőhelyeink, a hazai turistáskodás és nyaralás utalásaiban végzett nevelési és szaktárgyi kapcsolatok hazafias nevelésünk elmélyítését, egyben oktató munkánk gyakorlatiasságát szolgálták.
h) Iskolánk oktató munkája az Országos »Tanterv és Utasitás« szerint folyt.
i) Tantárgyfelosztásunkat április hó 1-én igazgatónk betegszabadsága kezdetén — a tanév e részében feltétlen kerülendő nagy tantárgyi elmozdítások és az ezen elv megvalósítása közben is biztosítandó egyenletes tanári megterhelés elérése érdekében — a II. b, III. a és III. b osztályok rajz órájának, továbbá az 1, c, II. a és 11. b osztályok 1 1 testnevelési órájának, összesen 6 oraif— a felettes hatóságunk által kivételesen engedélyezett — reclukciójával oldottuk meg.
j) Tanmenet. Óravázlat. Tanításunk a mull tanévben jóváhagyott tanmenetek alapján készült óravázlatok szerint folyt. A .tanmenet és óravázlat egymásra való hatása kedvezően befolyásolta nevelő-oktató munkánk tervszerűségét, eredményességét.
A Tankerületi Királyi Főigazgató Ur iskolánk ásvány-vegytani óravázlalos, illusztrált tanmenetét magas elismerésében részesítette.
A tanmenet szerinli anyagot minden osztályban és minden tantárgyban elvégeztük.
k) Az ifjúsági könyvtár használatáról Vánkos Jenő tanár, a könyvtár kezelője a következőkben számol be :
A könyvtár használata iskolánk régi módszere szerint történik : a kötelező olvasmányokat az osztályfőnökök és szaktanárok kezelik, a kötelező olvasmányként fel nem veit könyvállomány az ifj. könyvtár kezelő-tanárának közvetítése ulján cserél olvasót a tanulók között. Az olvasandó müvek kiválasztását — az osztályonként kifüggesztett jegyzék alapján — hetenként eszközölhették a tanulók.
A könyvtár forgalmát az alábbi csoportosítás tükrözteti :
Osztály La Lb I. c II. a II. b 111. a 111. b IV. a IV. b összesen
A könyvtárt használta............36 42 38 51 53 49 49 42 46 406
Az olvasott művek száma ... 120 255 201 273 241 291 344 300 395 2420
Egy művet sem olvasott ... 5 2 — 5 2 1 2 5 2 24
A legkedvesebb, a legnagyobb érdeklődésnek örvendő könyvek :
I. a. Lasz S. : Földr. olvasókönyv. Pósa L. : Árpád népe.
I. b. Rákosi V. : Korhadt fakeresztek. Bodonyi M. : Matyi meg Kati. Pékár Gy. : A kis hős. Garádi Gauss V. Piros köpönyeg.
I. c. Jókai M. : A medvék országában. Béla H. : A kis herceg. Benedek E. : A sárga csikó.
22
II. a. Mikszáth K. : A kél koldusdiák. Krisztián—Győri : A cápák birodalmában. Madarasi L. : A kis hadsereg. Dickens Ch. : A kis Dorrit. Andersen meséi. Svan Annié : Mesék "az/ ezertó országából.
III a. Abonyi A. : Három basa meg egy káplár. Donászi F. : Buda hőse. Jenevai J. : Vitorlákkal a Föld körül.
III. b. Rabszolga karaván. Tom Tit száz kisérlele. Simonyi J: ; Utazások és vadászkalandok. Defoe—Sebők : Robinson.
IV. a. Verne Gy. : A zöld sugár. Sienkiewicz H. : Kisebb elbeszélések. Móra F : A rab ember fiai.
IV. Gárdonyi G. : Egri csillagok. Gárdonyi G. : A láthatatlan ember. May K. : A Cordillerákban.
1) Ifjúsági folyóiratok. Tanulóink közül a »Sziv« újságot 65, az »Ifjú Polgárok Lapjá -t 56, a »Vasárnapi Könyv«-et 30, az »Ifjúsági Vöröskereszt«-et 28, a »Magyar Cserkész-:-t 40 tanuló járatta az év folyamán.
m) Filmoktatás. A jelen tanévvel megindult az iskolai film-oktatás. A film bevonult az iskola falai közé. Habár még sok nehézséget kell leküzdeni, de mégis örömmel üdvözöljük az iskolában pergő filmet. A tantestület tagjai — e na»y horderejű uj szemléltetési eszköz tág szemléltetési lehetőségét kihasználva — nagy mértékben vették igénybe a rendelkezésre álló fi\'meket. A tanév folyamán a bemutatott oktatófilmekről az alábbi kimutatás ad tájékoztatást :
A film bemutattatott
Sorszám A film címe mely tárgy keretében ? melyik osztályokban ? polgári iskolát végzetteknek? Mikor ?
1 A bélbolyhok működése ......... egészségi. IV. a, b. igen okt. 7—9.
2 A vérkeringés .................. »» 11. a, b. fV. a, b. >> »
3 Hamburgi kikötő.................. f földrajz \\ kőzgazdast. nov. 24—26.
4 Albánia........................... földrajz 11. a, b. IV. a, b\' »
5 A Nagy Alföld .................. » az össze« oszt.-ban 1. a, b, c. 11. a, b. * >> dec. 1-3.
6 Agancsosok ..................... természetr. - dec. 10.
7 Róma, az örök város ............ földrajz 11. a, b. igen jan. 7.
8 Kalotaszeg népművészete......... rajz IV. a, b. tt jan. 19.
9 A hörcsög........................ természetr. 1. a, b, c. 11. a, b. — febr. 3-4.
10 Mit esznek az állatok?............ —
11 Vas és acél ..................... vegytan j> IV. a, b. — febr. 18-19.
12 Hogyan készül az acél ? ......... —
13 „ „ a drót? ......... „ —
14 „ a drótárú? ...... —
15 Ólombányászat Nagybányán...... >> „ igen
16 Hogyan fogják az elefántot? természetr. 1. a. b, c. 11. a, b, febr. 23.
17 Régimódi állataink ............... i> tt tt »
18 Tigrisvadászat elefántról ......... >» — febr. 24.
19 A gólya ........................ tt » igen tt
20 A Panama-csatorna............... / kőzgazdast. \\ iöldraajz IV. a, b. 111. a, b. tt márc. 8.
21 Forró-égövi erdő ............... természetr. 11. a, b. márc. 16.
22 Elet a Csendesóceánban .........
23 Csángói magyarok ............... földrajz 1. a. b. c. 11. a. b. IV. a. b. — ápr. 1-2
24 Brazília partján .................. 111, b, b. — >>
25 Forróföldöv világvárosa ......... » „ — >>
26 A Tisza felső szakasza............ 1. a, b, c. IV. a, b. — ápr. 5.
27 A Tisza középső szakasza ...... —
28 Üveggyártás ... ... ............... vegytan IV. a, b. — ápr. 8.
29 A viz energiájának felhasználása fizika 1.1. a, b. — ápr. 28.
30 Harc a létért..................... természetr. JJ 1. a, b, c. 11. a, b. — máj. 14. tt
31 A béka fejlődése.................. —
32 Pezsgőgyártás .................. vegytan IV. a, b. — tt
23
Diapozitiv-vetítések :
Arany János ............
Japán ...............
Lengyelország ...... ...
Liszt Ferenc ... ...... ...
Gyümölcsfa kártevők ......
Tanmenet szerinti 7 előadás
... bemutatta Deák Isván
Murai Alajos Vánkos Jenő Ketting Feren Kerezsy Géza
a geológia köréből ...
Szudey Géza
Cseppfolyós levegő ...... „ „ „
n) Rádió az iskolában. A nevelés érdekében eszközölt rádió-közvetitések igen kedves mozzanatai voltak iskolai életünknek. Hallották tanulóink az Oszlr. Szövetségi Elnök, az Olasz Király és Császár érkezése alkalmával eszközölt közvetítéseket. E helyen is köszönetet mondunk Szabó Antal kereskedő urnák, aki a rádiófelvevő készülék kikölcsönzésével élményszerzési lehetőséget biztosított tanulóinknak.
ny) Rendkívüli tárgyak. Köcsky Kálmán tanár beszámolója. Felettes hatóságunk ez évben is megengedte a gyorsírás rendkívüli tárgykénli tanilásál. A lanilás anyaga az egységes magyar gyorsírás , I. és II. része : a fogalmazási és irodai gyorsírás volt. A tanfolyamot heti 2 órában Köcsky Kálmán vezette. A tanulók a kevés óraszám ellenére is az előirt elméleti és gyakorlati anyagól nagy érdeklődés mellett, szép eredménnyel sajátították el. A rendkívüli tárgyat tanuló növendékek osztályonkénti eloszlását értesítőnk statisztikai része tartalmazza.«
q. Zeneoktatásban tanulóink közül 12 tanuló részesült. Hegedülni* tanult 4, zongorázni 3 tanuló Négyen városunk zeneiskolájában tanultak zenét.
p) Hírszolfiálati berendezések ismertetésére Bogdán József postatiszt III. és IV. osztályos tanulóink részére előadást tartott.
q) Tanulóink a »Villamossági Hét«, alatt megtekintették a villamossági kiállítást.
r) A Teslnev. Kirend. meghívása alapján iskolánk III.—IV. oszt. növendékei egy »Tüzérségi bemutató lövészet«-et tekintellek meg.
s) Tanulóink házi tanulmányi ellenőrzésével 6 állástalan tanító jut némi keresethez. A tanulmányi haladás házi ellenőrzésének szükségessége esetén kívánatos a szüiők részéről az igazgatónál való előzetes érdeklődés.
sz) A növendékek meglátogatása a szülői házban. Az osztályfőnökök e munkája során szerzett tapasztalatait teljesen kimerítjük, ha a szülői felügyelet gj^engeségét, a tanulmányi ellenőrzés hiányosságát, a szülői ¡rányitás csekélységét rögzítjük. Tisztelet a kivételeknek, mert sok helyen e tekintetben is kifogástalan körülmények vannak. A cserkészszellem jótékony hatását e téren is hangsúlyoznunk kell. — A közegészségügy legelemibb kívánalmai sem elégíttetnek ki. pl. egyes helyeken a lakás igen-igen szellőzetlen.
t) Szülői értekezletek. I. szülői értekezletünket., a szülők szokásos érdeklődése mellett, november hó 28-án tartottuk meg. Az ellenőrző értekezlet eredménye iránti kíváncsiság sok olyan szülőt is elhozott az értekezletre, akik eddig azt nem látogatták. Deák István tanár »A szülők példája a nevelésben« c. alatt tartott felolvasást Majd a szülők — osztályfőnöki megbeszélésre fiaik osztálytermeiben külön-külön csoportosullak.

A II. és III. szülői értekezlet, a félévi osztályozó, illetőleg a II. félévi ellenőrző értekezlet után ; a Tankerületi Kir. Főigazgató Ur intézkedése folytán osztály-értekezlet alakjában tartatott meg. Ezen értekezleteken a nevelés időszerű és az osztályszellem igényeihez mért kérdésekben a szülők őszintébben, bizalmasabban nyilatkoztak meg.
11) tanulók szállásviszonya a körülményekhez mérten kedvező volt. Beszállásolt tanulók száma : 28 tanuló, kik főként rokoni körr ben nyertek elhelyezést. Ez alkalommal is felhivatnak a vidéki szülők, hogy — gyermekeiknek idegeneknél való elszállásolása esetén — a szállás lekötése előtt igazgató tanácsát kérjék ki.
ü) Bejáró tanulóink száma állandóan emelkedik, mely körülmény az iskolai nevelő-oktató munka szempontjából nem minősit-hető előnyösnek. Bejár összesen : 85 tanuló, ebből vonaton 61, autóbuszon 5, kerékpáron 7, gyalog 12 Umuló közelíti meg az iskolát. A bejáró tanulók a lehető legnagyobb ellenőrzésben részesülnek : nagyobb panasz nem volt ellenük az év folyamán.
8. Énekkarunk munkája. Iskolánknak a polg. leányiskolával közös vegyeskarál és annak munkáját, énekkarunk lelkes vezetője : Ketting Ferenc tanár, tanulmányi felügyelő a következőkben ismerteti.
»A tantervi cél szemelőtt tartásával az énekórák keretében igyekezünk növendékeinkkel az értékes világi és egyházi dalokat megismertetni, megkedveltetni és elsajátíttatni.
A kiváló magyar folkloristák gyűjtéseiből tervszerűen kiválogatott dalokkal törekszünk a fogékony gyermek lélek nemesitésére. .kedélyének állandó frisseségére, nemzeti önérzetének öntudatos kifejlesztésére jótékony hatást gyakorolni.
A különböző hangulatu népi termés remekeiből tanulóink egy egész kis gyűjteményt visznek — iskolánkat elvégezve — magukkal az éleibe
Az énekkari műveltség alapjait is gondos megfontoltsággal rakja le intézetünk és örvendetes, hogy e cél érdekében kifejtett munkásságunk városunk különböző énekkaraiban bőségesen gyümölcsözik is.
Ugyanis a városunkban működő aranyérmes vegyeskar, ezüstérmes férfikar, két egyházi vegyeskar és két egyházi nőikar tagjai átlag 80—90, sőt 100 százalékban a polgári iskolát végezték.
A polgári fiu- és leányiskola énekkarában ismerkedtek megi ezek a dalosok az együlténeklés boldog örömeivel. Intézetünk falai között szivták magukba a magyar dal szépségeiben való gyönyörködést. Itt ismerkedtek meg a nyugati nagy zeneszerzők, Haydn, Mozart, Hendel, Schubert, Palestrina, Lasso, slb. müveivel is, melyeket az énekkar már két évtizeden át nagy gonddal ápol.
A polgári fiu- és leányiskolának közös énekkara van. Mégpedig vegyeskara.
Szerencsés adottság folytán a fiúiskola növendékei között mindig van 70—80 olyan, kik már a mutáláson túlesve, tenor vagy bariton szinezetü hanggal rendelkeznek. Ez a körülmény teszi lehetővé a vegyeskar alakítását^ mely állandóan 200 tagu. A karvezető nagy gondot fordit a hangfejlesztésre, a szólamok kiegyensúlyozottságára.
Énekkarunk az iskolai ünnepélyeken kivül a város kulturális megmozdulásaiban is tevékeny részt vesz. Évenkint közreműködik
25
egy-két népművelési liceális előadáson, hol 3—4 énekkari müvei leszi szinesebhé a műsort.
Kezdeményezésünkre ez évben kapcsolódott bele városunk és a környék hét községének tanulóifjúsága az »Éneklő Ifjúság* nemes mozgalmába. Junius 6-án zajlott le nagy erkölcsi siker mellett a »Délzalai Éneklő Ifjúság dalos ünnepe, hol a résztvevő iskolák énekkarai Liszt, Kodály, Bartók, Bárdos., Kerecsényi, Vásárhelyi, Péter, Josquin de Prés és Halmos müveit, népdal feldolgozása^ énekelték. Praetorius és Gebhardi egy-egy kánonja 800 tanuló ¡ajkáról szállt az ég felé. A közös kánonok hatalmas erejű előadása fel ejtv hetetlen, felemelő hatást gyakorolt a hallgatóságra. Az egyes karok bemutató éneke is lelkes hatású volt.«
A. fentérinteti — Ketting Ferenc tanár kezdeményezése, buzdítása és rendezésében tartott — dalosünnenélve : városunknak és a délzalai falvaknak a magyar dal ápolása és müvelése érdekében történt\' együttműködése keretében vegycskarunk Liszt : Magyar ünnepi dalának, Bárdos : Népdal-feldolgozásainak minta előadásával követendő példát nyújtott és további kitartó munkára buzdította a résztvevő kis dalosokat és minden dicséretet megérdemlő, önzetlen, buzgó vezetőiket, az »Éneklő Magyarország lelkes apostolait.
9. Tanulmányi kirándulás. \\ tanilás anyagának gyakorlati elmélyítése, városunk és környékének — a tanulmányi utazás esetében, hazánk egy-egy részének — megismerése érdekében a következő kirándulások illesztetlek be nevelő-oktató munkánkba :
a) Fel napos kirándulás. Szeptember hó 23-án félnapos kirán-kulást tartottunk. Homokkomáromba vezetett utunk, miközben a tanulók a földrajz, természetrajz és gazdaságtan körében végezhettek szaktanári vezetés mellett megfigyeléseket. 8 tanár vezetése mellett 337 tanuló veit részi a kiránduláson
b) Szaktárgyi kirándulások:
Tantárgy Osztály A kirándulás
ideje helye célja vezető tanára kisérő tanára
Természetrajz II. a. !."b. c. II. a. 11. b. okt. 23. okt. 22. okt. 5. okt. 8. a város határa az őszi növényzet tanulmányozása a tavaszi „ őszi növényzet tanulmányozása Fritz Celesztin Fritz Celesztin Kerezsy Géza
Földrajz 1. a. I b. 1. c. szept. 17. szept. 18. szept. 21. a város halára tájékozódás a szabadban, távbecslés, távolságmérés, stb. Szudeyní Szudeyné Deák J.
vegylan IV. a. b. márc. 1. „ 11. május 5. május 13. szíkvízgyár sörgyár ecetsyár szappangyár óraelőkészítés, szemlé-letgyüjtés Szudey Q.
Egészségtan** IV. a. b. a postapalota közp. fűtési berendezése előzetes megfigyeltetés Szudey 0.

26
c) Tanulmányi utazás.
Iskolánk 53 növendéke Horváth Béla tanár vezetése, továbbá Deák István, Köcsky Kálmán és Vánkos Jenő tanárok kíséretével május 21 —22-én tanulmányi kirándulást telt Sopronba. A kirándulás célja az volt, hogy megismertessük a tanulókkal Csonkagyarország legpatinásabb, legérdekesebb ts történelmi levegővel telitett városát : a »Civitas fidelissima«-t.
Megérkezésünk után első utimk a Lővereken« át vezetett Brenn-bergbe, ahol hazánk legrégibb kőszcnbányáját néztük meg. Onnan autóbusszal Sopronba érve, annak régi műemlékeiben gyönyörködtünk.
A második nap a Fertő—rákosi kőfejtő és a Tómalom került megtekintésre. Majd Sopron gazdag muzeumát tanulmányoztuk. A III. és IV oszt. tanulók a Haáz-féle íextilmüveket is megnézték.
Két nap alatt oly gazdag kultúrtörténeti értékben és természeti szépségben gyönyörködhettek a tanulók, hogy igen soká egyik legkellemesebb visszaemlékezésük, beszédtárgyuk lesz.
A kiránduláson a magyarázó előadásokat Vánkos Jenő tanár tartotta.
Köcsky Kálmán, tanár.
A május hó 26-án tartott légrádi kirándulásunkról a Somogyi Újság 1937. május 30-iki száma a következőket irja :
»...Ide rándultak ki május 20-án a nagykanizsai polgáristák is tanáraik vezetésével, hogy itt a triiucni határszélen, ahonnan gyönyörű kilátás nyílik a Magyar Szent Korona egykori országába, természetvédelmi és egyúttal hazafias ünnepséget tartsanak. A diákok Murakereszturig vonaton jöttek, innen gyalog tették meg a közel 8 km-es utat. Megérkezés után szentmisét hallgattak, melyet hittanáruk : Gazdag Ferenc püspöki tanácsos mondott. Alatta Köcsky Kálmán tanár vezetésével énekeltek a fiuk...
...A templom előtti téren folyt le a tulajdonképpeni »Madarak és fák napja,c melynek során Kerezsv Géza tanár az állat- és növényvédelemről tartott gyakorlati beszédet, mig Vánkos Jenő tanár az egykor ezen a környéken birtokos Zrinyi Miklós hősi harcaiból elevenített fel egyes eseményeket. Szabó Gyula és Vaskuti József tanulók pedig szavalataikkal festet lók alá a iól sikerült ünnepélyt, melynek bizonyára mély nyoma maradt a derék pedagógusok által nevelt ifjúság lelkében.«
10. Az iskola ifjúsági egyesületeinek működése. Egyesületeink és köreink munkásságát, melyben iskolánk vallás-erkölcsi, hazafias gyakorlati irányú nevelése is tükröződik, az alábbiakban vázoljuk :
a) »Gróf Zrinyi Miklós« önképzőkör. Az önképzőkör tagjai a III. és IV. a. és b. osztály tanulói voltak. A növendékek tehetségének, önbizalmának, önálló működésének fejlesztésére nagyobb teret biztosított a tanári testület azzal az elhatározással, hogy a nagv létszámra való tekintettel az a) osztálvokat elválasztotta a b) osztályoktól. A kör tanárelnöki tisztet mindkét csoportban Köcsky Kálmán tanár látta el. Az önképzőkör alakuló gyűlésén a tiszlákar általános szavazattöbbséggel a következőképpen alakult meg : Ifjúsági elnökök : Tóth Károly IV. a. és Csizmadia Ferenc IV. b. oszt. tanuló ; jegyzők : Szabó József IV. a., Keszei Ferenc III. a., Böröndy Tibor ÍV. a. és Bajnai Lajos III. b. oszt. tanuló ; könyvtárosok : Érces Károly IV. a.,
27
Tőke Antal III. a., Tiszai László IV. b. oszt. tanuló. Gyűléseinken a növendékeink lelkiismeretes és dicséreles munkát végeztek. A körcso-portonkin! havonta tartotta gyüléseit, amelyeken a szavalatokon kivül felolvasások, szabadelőadások, ének-és zeneszámok hangzottak el. A hivatalosan megtartott ünnepnapokon tartott ünnepélyeinken is kivették részüket a kör tagjai. 16 ülést tartott, 2 emlékünnepélyt. 15 felolvasás, 28 szavalat, 6 énekszám és 5 zeneszám hangzott el. Különösen kiemelhető munkásságot Kovács József IV. b. oszt tanuló a vegytan köréből vett sorozatos előadásával és Tóth Károly IV. a. oszt. tanuló történelmi előadásával fejtett ki. Ismertessük városunkat! Ismerjük meg hazánkat!« c. mozgalommal kapcsolatos, egy-egy várost (Pécs, Szeged) ismertető lemezpapirra ragasztott képsorozatok, alkalomszerűen mutattattak be.
A körnek két alosztálya is működött. A bélyeggyüjtési alosztály földrajzi, történelmi és a művészi érzék fejlesztése érdekében végezte munkásságát. Az alosztály működését Deák István tanár irányította A fényképezési alosztály 7 tagja kirándulások alkalmával fejtette ki munkásságát. Az alosztály vezetését Horváth Béla tanár látta el.
A kör utolsó ülését 1937. junius 10-én tartotta, amelyen a vezetőtanár az iskolából kilépő tanulókat buzdította, hogy ezután is törődjenek önművelésükkel mind maguk, m;nd a feltámadást váró csonka Hazánk javára.
Az év folyamán a kör munkája iránt különös figyelemmel voltak : Bittera Béla igazgató, Szudev Géza, Szudey Gézáné és Vánkos Jenő tanárok.
Cserkészel. iskola cserkészcsapata ebben az évben is dicséretreméltó igyekezettel szorgoskodott, hogy minél több játéktárgy-gyal rendezhesse meg szokásos évvégi tombolajátékát. A táborozás sikere függött ettől, mert a fiuk önként vállalt munkája tette csak lehetővé^ hogy az egész csapat résztvehetett a táborozás örömeiben.
Táborunkat a közelfekvő Novák-féle birtokon ütöttük fel. Az uraság messzemenő jóvoltából és áldozatkészségéből valóságos el-dorádói napokat éltünk és az ott töltött két hét elfelejtette a sok sá-padtareu, vézna gyerekkel, hogy gond és nélkülözés is van a világon. A tábortüzes esték családias hangulata odacsalogatta a környékbeli falvak lakóit, akik egésznapi eltörődöttségük dacára is szívesen el-jöttekv hogy felüdüljenek a cserkészleleménnyel megrendezett népművelési előadásokon.
Az iskolaév megnyitásával megindultak a rendszeres cserkész-munkálatok is. A csapat belső élete őrsi családokon nyugszik, mert az őrs a legbiztosabb alapja az igazi cserkészélet kimélyilésének. Az őrsi szellem fejlesztése céljából őrsvezetői tanfolyamot rendeztünk, amelven 7 cserkész pro\'bázoft. A\' táborozáshoz szükséges gyakorlatit készségek elsajátítása céljából az őrsök hosszabb megfigyelő sétákat, hikéket és kirándulásokat rendezlek.
A fiuk legfőbb igyekezete a jótettek gyakorlására irányult. Társadalmi uton ruhaneműt, élelmiszert gyűjtöttek, azokból szeretet-csomagokat készítettek és nyomorgó családok, nélkülöző iskolatársaik és cserkésztestvéreik között osztották ki.
A csapat ezévi munkaköre egy kedves és hasznos tevékenységgel bővült. Több állatvédelmi csoportot alakítottak és beosztották egymásközi azokat a tennivalókat, amelyeket a társadalomban és az iskolában végezhetnek a védtelen állatok, különösen a madarak ér-
28
dekében. Munkadélutánjaikon madáretetőket, faodukat készítettek és ezeket különböző pontokon helyezték el.
A csapat résztvett a város összes vallási, hazafias és társadalmi megmozdulásában.
A fiuk évi munkájukért 180 pontot kaptak a M. Cs. Sz.-től.
A jelen tanévben a csapat eddigi kerete megváltozott. A komoly értelemben vett cserkésznevelés ugyanis a polg. iskolában csak a III. osztályban kezdődik és a hátralévő kél évi tanulmányi idő kevés az ifjú cserkész-jellemének kialakításához. A cserkész akkor hagyta el az iskolát, mikor megszokott környezetében már rátalált egyéniségének legjobban megfelelő munkakörre és a félúton haladó ember bizonytalan lépéseivel került egy ismeretlen, esetleg lelkivilágának nem megfelelő környezetbe, ahol saját erejéből felépített munkavár lassan összeomlott.
Ez a körülmény tette kívánatossá, hogy a M. Cs. Sz. szabályzalának megfelelően a keretet kiszélesítsem olyan értelemben, hogy a végzett polg. isk. cserkészfiukból megalakítsam a levente-cserkészrajt.
Ennek a rajnak bekapcsolódása az iskola cserkésznevelő munkájába nemcsak cserkész-, hanem nemzetnevelési szempontból is fontos, mert az iskola nem veszti szem elől végzett növendékeit, hanem a jellemalakulás legnehezebb időszakában támogató irányítással áll mellettük.
Hálás szívvel köszönjük jótevőink és cserkészbarátaink támogatását, amellyel lehetővé lelték a magasabb célkitűzések elérését.
Deák István, parancsnok.
Ifj. Vörös Kereszt. A csoport 20 taggal alakult újra az év elején s kéthetenként tartott összejövetelein a hív. munkatervnek megfelelő munkát végezte. Az októberi albumpályázalon 3 albummal veti részt s azon második dijat nyert. Közülük égy (néprajzi) az USA-ba, egy (történelmi) Belgiumba, egy pedig (városunk és iskolánk —uj levelezés kezdése céljából) kanadai magyar csoportnak ment. Választ azonban reájuk a tanév végéig sajnos egyik helyről sem kaptunk A világmagyarság gondolalát szolgalta a csoport ez évben is azzal,, hogy gyűjtött az iskola e nemű gyűjteménye részére képeket s híreket a külföldi magyarság életéből^ a IV. oszt. tanulói között könyv-gyűjtést rendezett s az összegyűlt 2h db. könyvet a Magyarok Világkongresszusának vezetősége a párizsi központnak küldte továbbítás végett. A kézmosóhellyel kapcsolatos tisztasági szolgálatot felváltva a nagyobb tagok látták el. Rendezett jelíemfejlesztő. majd egészségi versenyt, melynek győztesei egy-egy fogkefét nyertek jutalmul, éspedig : Antal Sándor, Horváth István, Körmendi Zoltán, Sárdi Ferenc IV. a. és Dancs Ferenc, Várfalvi Gyula IV. b. oszt. tanulók.
A csoport tagjai karácsony előtt két kis színdarabot adtak elő, ennek — filléres adományokból összegyűlt — jövedelméből egy derék szegény társuknak karácsonyi ajándékul egy pár cipőt vettek. Úgyszintén megrendezte a csoport az Anyák napját is. (Lásd az ünnepélyek rovatában !) Buzgó munkásságáért az Orsz. Intéző Bizottság Várfalvi Gyula IV. b. oszt. tan. ifj. elnököt emlékéremmel, Antal Sándor IV. a. és Dancs Ferenc IV. b. oszt. tanulókat pedig elismerő oklevéllel tüntette ki.
Vánkos Jenő, tanár-elnök.
Segéli/könyvtár. A könyvtár álladéka a tanév folyamán 32 kötet vásárolt és 34 kötet tanulói ajándékkönyvvel gyarapodott. Selejtez-
29
letett 17 kötél. A könyvtár tanév végi álladcka : 817; könyv. Könyveink csekély kivétellel kemény táblás kötésben vannak.
A könyvtár használata — a segélyezés melleit — a nevelés ügyét is szolgálja, mert könyvek használatát és gondozását célzó, többszöri ellenőrzés nyomán az illelö tanulók felelősségérzete kibontakozik, fejlődik. A nevelői cél érdekében kifejtett törekvéseinket a jövőben intézményesíteni fogjuk
Az Il\'j. Segélyalap tanévvégi egyenlege : 169.21 P. A tanév folyamán 183 tanuló, a létszám 44 százaléka részeisült könyvhasználat! segélyben.
A könyvek a nyári szünetben — mint a mult tanév végén, ugv ez idén is — szabályszerűen ferlőllenittelnek.
Szudeyné Rátz Mária, a könyvtár kezelő tanára. Sportkör. A sportkör neve : Zrinyi Sportkör. Kerület : Székesfehérvárt ; csoport : Keszthely. A sportkör igazolási száma : 225. Megalakulás ideje : 1925. A sportkör t. b. elnöke : Bittera Béla igazgató. A sportkör vezető-tanára : Horváth Béla. Lakáscime : Nagykanizsa, Teleki-u. 29. A sportkör vezető-tanára testnevelési tanár-e ? Igen. Az intézel tanulóinak teljes száma : 415. Testgyakorlás alól felmentettek száma : 23. A sportkörben működő tagok száma korosztályonként : I. korosztály 21,, II. korosztály 55, III. korosztály 56, összesen 132. A korosztályok sportköri foglalkozásának heti óraszáma : 4. Működő szakosztályok: játék, torna, atlétika, télisportok. Az intézet tornatermének nagysága : 151 négyzetméter. Padozata hajópadló. Játékra kevésbbé alkalmas udvar : 647 négyzetméter. Ideiglenes játékterünk nagysága: 1900 négyzetméter, körül 135 m.-es futópályával és 2 ugrópályával. A sportkör lagjai hetenként egyszer, szombat délután, a Zrinyi sportpályán gyakorolnak. A városban fedett uszoda nincs, csak nyári strandfürdő.
Sportkörünk a tanév folyamán 2 izben rendezett házi atlétikai versenyt. Kisok versenyen nem vettünk részt. Társadalmi egyesületekhez sportköri tagokat nem adtunk ki.
A sportkör vagyonának mult évi maradványa P 273-07 A jelen tanévben befolyt testnev. járulék „ 30476
„ „ „ „ egyéb bevétel „ 73 62
Összesen: P 651*45 A sportkör jelen tanévi összes kiadása „ 382 59
Maradvány: P 268 96 A sportkör működésére vonatkozó egyéb feljegyzések : Sportkörünk egy csapattal résztveit Nagykanizsa m. város testnev. vezetősége által 1936. okt. 4-én rendezett kegyeleti staféta-futó versenyen. A csapat korosztályában értékes helyezést ért el.
A Magyar Országos Torna Szövetségnek 1936. dec. 20-án Nagykanizsán rendezett ifjúsági jelvényszerző versenyén Szűcs László IV. b., Dancs Ferenc IV.\'b., Erdélyi János IV. b., Fenyves József III. b. o. t. az előirt követelményeknek megfeleltek és a Motesz vas-jelvé-nyének viselésére jogosultságot szereztek.
A tanév folyamán az osztályok alsó és felső csoportra osztva, Qgymásközt kétfordulós — egy őszi és egy tavaszi — fotball bajnokságokat játszottak le.
Az év végén megtartott házi atlétikai verseny a következő eredménnyel zárult •
30
II. korosztály (12—11 évesek) 00 m síkfutás: 1. Tihanyi Emil II. b. 8.6 mp. 2. Alföldi József II. b. 3. Németh Zollán III. b. Magasugrás : 1. Tihanyi Emil II. b. 132.5 cm. 2. Zalán József I. e. 130 cm. 3. Friss József 111. a. 122.5 cm. Távolugrás helyből: 1. Tihanyi Emil II. b. 232 cm. 2. Siftár István III. a. 219 cm. 3. Németh Árpád 1. c. 206 cm. Távolugrás rohammal: 1 Tihanyi Emil II. b. 181 cm. 2. Németh Zoltán III. b. 451 cm. 3. Siftár István 440 cm. Súlylökés 3 kg\'r-os golyóval: 1. Tihanyi Emil II. b. 12.25 m. 2. Varga József III. 1). 9.88 m. 3. Lakos Lajos I. c. 7.90 m. Osztályok közli bx60 m staféta : 1. I. c. o. Németh Ä., Lakos L., Gvimesi, Zalán 36.6 mp. 2. II. b. o. 3. II. a. o. III. korosztály (15—16 évesek; 80 m síkfutás: 1. (Péntek Ferenc IV. b. 10.4 mp. 2. Horváth Lajos IV. b. 3. Gödinek József IV. b. 200 m síkfutás : 1. Péntek Ferenc IV. b. 27 mp. 2. Molnár Kálmán IV. b. 3. Kovács József IV. b. WO m. síkuftás : 1. Molnár Kálmán IV. b. 1 : 5.0 mp. 2. Kovács Józsel IV. b. Magasugrás : 1. Szűcs László IV. b. 140 cm. 2. Wöller Endre IV. b. 140 cm. 3 Pénlek Ferenc IV. b. 135 cm. Távolugrás helyből: 1. Horváth Lajos IV. b. 211 cm. 2. Dancs Ferenc IV. b. 229 cm. 3. Szötlősi János IV. a. 228 cm. Távolugrás rohammal: 1. Molnár Kálmán IV. b. 510 cm. 2. llorválh Lajos 486 cm. 3. Tóth Lajos IV. b. 479 cm. Súlylökés 5 kg-os golyó-val : 1. Péntek Ferenc IV. b. 9.45 m. 2. Horváth László IV. b. 8.40 m. 3. Dancs Ferenc IV. b. 8.30 m. Gerelyhajítás: 1. Horváth László IV.
b. 31.70 m. 2. Wöller Endre IV. b. 31.20 m. 3. Szűcs László IV. b. 27.75 ni. Diszkoszvetés: 1. Horválh László IV. b. 29.24 m. 2. Péntek Ferenc IV. b. 26.84 m. 3. Szűcs László IV. b. 26.30 m. Osztályok közti 4x80 m staféta: 1. IV. b. o. Horváth L., Molnár, Péntek, Kovács 44.8 mp. 2. III. b. o. 3. IV. a. o.
Horváth Béla, tanár-elnök.
11. Iskolai ünnepélyek. Az évnyitó ünnepélyt az Ereklyés Országzászló elölt tartottuk meg\'váiosunk összes közép és középfokú iskoláinak együttes ünnepélye keretében. 1. »Hiszekegy«, énekli az ifjúság. 2. Magyar Gy ; Piros, fehér, zöld c. költeményét szavalla : Németh Ilona polg. leányisk. II. os?t. tan. 3. Beszéd : Surányi Gyula felsökeresk. isk. tanár. 4. Barbarits L. : Zrinyi unokák zászlója alalt
c. költeményét szavalla : Harsányi Miklós felsökeresk. isk. IV. oszt. tant. 5. Szózat, .énekli : az itjuság.
Október 6. 1. Papp—Váryné—Dohnányi: »Hiszekegy,« énekli a vegyeskar. 2. Sajó Sándor : »Miénk a láng. Szavalta : Golenszky IV. oszt. tan. 3.. Peer Gyn : Gyászdal. Előadta : Csikely Ilona IV. oszt. tan. 4. Gyászdal. Előadta a vegyeskar. 5. Ünnepi beszéd. Mondta • Kovács József IV. osd. tan. 6. Palágyi Lajos : Október 6-án. Szavalta : Csizmadia Ferenc IV. oszt. tan. 7. Szózat. Lnekli a vegyeskar.
Március 15. 1. Hiszekegy, énekli a vegyeskar. 2. Székely: »A Magyar,; szavalta Székely Klára IV. b. oszt. tan. 3. Händel: Diadalének, énekelte a vegyeskar. 4. Ünnepi beszéd, tartotta Mlinarics Irma IV. b. oszt. tan. 5. Szomorú A. : Márc. 15-re, szavalta Kovács József IV. b. oszt. tan. 6. Magyar ünnepi dal Liszt Ferenctől, énekelte a vegyeskar. 7. Felek}\' : Imádkozzunk, szavalla Kiss Mária IV. a. oszt. tan. 8. Szózats énekelte a vegyeskar.
»Madarak és fák napja.« A kiránduláson részt nem vett tanulók helyben tartottak ünnepélyt a következő műsorral : 1. Himnusz, énekli az ifjúság. 2. Kis Dezső : Szeresd az állatot, szavalla Horváth
31
József I. a. oszt. tan. 3. Beszédet mondott Frilz Celesztin tanár. 4. Lamperth Géza : Az én pacsirtám, szavalta Juhász József II. oszt. tan. 5. Szózat, énekli az ifjúság.
>Anyák napja.« (Május 20-án az Ifj. Vörös Kereszt rendezésében.) 1. Édesanyám is volt nekem... népdal, közös ének. 2. MóraL. : »Az édesanya magyar költök verseiben c. dóig. alapján előadást tartott és a versek egy részéi szavalta Kovács József IV. b. oszt. tan.
3. Emőd T. : Éji látogatás, szav.-illa Dancs Ferenc IV. b. oszt. tan.
4. Kiss József : Valahol messze, szavalta Balog Ferenc I. a. oszt. tan.
5. Szabolcska M. : Biznám a szivemre, szavalta Kőbán Gyula II. a. oszt. tan. 6. Szabolcska M. : Amerre a Tisza folyik, szavalta Fekete Ferenc I. b. oszt. tan. 7. Mi füstölög ott a síkon... népdal, közös ének.
Hősük emlékünnepe (május 30) 1. Hiszekegy, énekli avegyes-kar. 2. Adorján Sándor : Hősök emléknapjára, szavalja Tóth "Károly IV. a. oszt. tan. 3. Beszédet mond : Köcsky Kálmán tanár. 4. Móra László : Hősök ünnepén, szavalta Mlinarits Irma IV. b. oszt. tan. 5. Liszt F. : Magyar ünnepi dal, előadja a vegyeskar. 6. Petőfi : Élet vagy Halál, szavalja Csizmadia Ferenc IV. b. oszt. tan. 7. Szózat, énekli a vegyeskar.
Záióünnepély. 1. Dohnányi • Hiszekegy, előadja a vegyeskar.
2. Sajó Sándor : Ilit, szavalja Csizmadia Ferenc IV. b. oszt. tan.
3. Bárdos : Népdalok, előadja a vegyeskar. 4. Búcsúbeszédet mond Szántó István IV. a. oszt., tan. 5. igazgató záróbeszéde. 6. Egressy : Szózat, előadja a vegyeskar.
Ünnepélyeinket a leányiskolával közös rendezésben tartottuk meg. A két iskola tanulóiból alakított, mintegy 250 tagu vegyeskart Ketting Ferenc tanár vezényelte.
E helyen emlékezünk meg azokról az előadásokról, amelyeket a szaktanárok, illetőleg az osztályfőnökök évfordulók, vagy más — a nevelés érdekében hasznosítható — alkalmakkor tartottak. Megemlékezések hangzottak el osztályonkint: Budavár visszafoglalásának 250 éves évfordulója, a finn—ugor rokonság, a.^Magyar Hét, a takarékosság, a limanovai csata, Báthory István volt erdélyi fejedelem, később Lengyelország királya, br. Wlassics Gyula érdemei, Trianon, stb.-hez fűződő eseményekkel kapcsolatban.
12. Tanulóink egészségi állapota, óramulasztása. Tanulóink egészségi állapota eltekintve a február havi influenzajárványtól, mikor felváltva tanulóink 50—60 százaléka átesett a járványon ; kielégíthetőnek mondható. Egy hónapnál többet 8 tanuló mulasztott. A ragályos megbetegedések száma 14 volt. Iskolánk 1—1 része két alkalommal fertőtlenittetett. Egy órát sem mulasztott 38 tanuló.
Dr. Bittera Zoltán városi tiszti orvos október hó 1-én. Liszli orvosi minőségében első alkalommal., tartott szemvizsgálatot. Tra-chomás elváltozás nem találtatott. — - Meleg szeretettél köszöntjük dr. Bittera Zoltán tiszti orvos Urat és kívánjuk, hogy uj munkakörében is Isten áldása kisérje munkásságát.
fit emlékezünk meg iskolánk egészségtan tanára kezdeményezése és igazgató hozzájárulásával dr Schkaloud Ferenc m. kir. honv. főorvos állal végzett — orvosi vizsgalat eredményéről. Az orvosi vizsgálat a közel 100 IV. oszt. tanulóba terjedt ki és az általános1 testi fejlettség megítélésére,, továbbá a fogazat állapotára vonatkozott. A vizsgálattal kapcsolatban az alábbi táblázatot közöljük, egyben ez alkalommal is hálásan megköszönjük dr. Schkaloud Ferenc
32
főorvos Ur szíves fáradozását, mivel lehetővé telte az osztálykönyv vonatkozó rovatának helyes kitöltését, egyben utat nyitott a testi adottságot helyesen mérlegelő pályaválasztási tanácsadáshoz.
A vizsgálat eredménye Altalános testi fejlettség A fogazat állapota
I- II III. 1. II. teljesen romlott
fokozata szerint fokú szuvasodás
abszolút számokban 25 43 19 62 76 81
%-ban 28-72 49-41 21-83 Egy tanulóra átlag 2—2 rossz fog esik
13. Hivatalos iskolalátogatás. A Tankerületi Kir. Főigazgató Ur Őméltósága december hó 4-én tisztelte meg rövid látogatásával iskolánkat.
Dr. Kézdy Béla tanügyi s. titkár Ur november hó 18.. 19-én és december hó 19-én végezte iskolánkban általános tanulmányi és nevelési felügyeletét.
Dr. Beöthy István apáikanonok, róní.\'kat. hitoktatási felügyelő a tanév folyamán meglátogatta iskolánk hittani óráit.
Kiss István esperes-plébános a tanév folyamán több ízben megjelent a róni. kai. hittani órákon.
14. Iskolánk jótevői, a) Példás magaviseletű, jeles tanulmányi előmenetelő és kiváló szorgalmú tanulóink jutalmazására a következő pénz- és könyvadomám ok érkeztek: a Dunántuli Gazdasági Szeszgyárosok Szeszfinomitó R.-T.-tól. a Zalamegyei Gazdasági Takarékpénztártól 15—15 P: a »10 éves találkozók -lói 30 Pj Fiscliel cégtől 6 drb. könyv,, 16.96 P ; a Schless Testvérek cégtől 5 drb. könyv, 13.20 P; a Mayr cégtől 5 drb. könyv, 11.60 P és az ifj. Wajdils cégtől 3 drb. könyv, 5 P értékben..
b) Az »Ismertessük városunkat ! Ismerjük meg Hazánkat !«■ c. mozgalom megindításához városunk tisztelt könyv- és .papírkereskedő cégei az alábbi levelezőlap-ajándékokkal járullak hozzá : a
- Fischel gég 144 drb. levelezőlap 14.40 P; a Mayr cég 77 drb. levelezőlap 9.80 P ; a Schless Testvérek cég 62 drb. levelezőlap 6.20 P; végül az ilj. Wajdits cég 50 drb. levelezőlap 5 P értékben.
c) A köszönet és hála hangján kell — a nemes szívű adakozók jósága mellett — megemlékeznünk arról a szíves megértésről és előzékenységről is, amit városunk hivatalainak, telepéinek és cégeinek vezetőitől tanulmányi kirándulásaink során ez évben is la-pasztaltunk.
15. Az iskola jótékonyságáról és a tanulók segélyezéséről
Kiss Olga tanár az alábbiakban ad beszámolót:
(»Iskolánk pedagógiai munkássága nem lelt volna teljes, ha tanulóink lelkében a szociális közösség és az embertestvéri szeretel érzéseit minden lehelő alkalommal nem ápoltuk volna. Meghaló példáját adták tanulóink a jótékonyságra való készségüknek, mikor tél beálltával szerető igyekezettel hoziák el letelt ruhadarabjaikat a Szociális Missziótársidat Ínséges gyermekei számára. Szegény gyer-
33
mekek a még szegényebbeknek ! Összesen 91 ruhadarabot, (kabátot, öltönyt, cipőt, fehérneműt) gyűjtöttek ez alkalommal is Kiss Olga tanár vezetése mellett.
Iskolánk Ifj. Vöröskereszt Csoportja dec. hó 18-án Szilágyi Lászlóné »Karácsonyi álom« cimü megható színdarabját adta elő s a kedves kis előadás jövedelméből egyik szegénysorsu tanulónknak téli cipőt vásárolt.
A karácsonyi felsegélyezésből cserkészeink is kivették részüket. Gyűjtésük eredménye ruhanemű, élelem, könyv és játékszer, melyeket részben Ínséges családoknak, részben szegénysorsu cserkésztársaiknak juttattak.
Városunk sok-gyermekes insé?^s családjai javára tanulóink önkéntesen 6.60 pengő értékű bélyeget vásároltak, mely összeget a bélyeget kibocsájtó Stefánia-Egyesület helyi fiókjának küldöttük meg.
Tanártestületünk nyári hónapokban 10.25 P-t, téli hónapokban 15.50 P-t, összesen tehát évi 154.50 P-t ajánl fel a városi inségakció nemes céljaira.
Tanártestületünk több tagja résztvesz az ebédeltetési akcióban és meleg ételt juttat a szegénysorsu,. éhező gyermekeknek.«
Iskolánk a törvényes keretek között nyújtható dijkedvezmény és díjmentesség mellett a »Kirándulási alajp -ból 230 P 86 fillért juttatott a tanulóknak kirándulási segélyként (10 tanuló á 12.60 P. 14. tanuló á 2.60 P és 8 tanuló á 90 fillér elosztásban.)
Ifj. segélykönyvtárunk a tanulók segélyezésének jelentős területét biztosítja.
16. Magánvizsgálatok. A tanév elején igazgató elnöklete alatt 1 ; karácsonykor dr. Kézdy Béla tanügyi titkár elnöklete alatt 10 tanuló ; a tanév végén ugyancsak dr. Kézdy Béla tanügyi titkár elnöklete alatt 9 tanló tesz magánvizsgálatot.
17. Iskolánk egykori növendékei, a) Pályaválasztás. Iskolánk 1935/36 tanévi IV. osztályt végzett tanulóinak pályaválasztásával kapcsolatban — Vánkos Jenő tanár adatgyűjtése nyomán — szerzett adatokat az alábbiakban tömöritjük :
Pályaválasztás apja gazdaságában maradt ipari kereskedői katonai erdészeti tovább tanul ismétel ismeretien fogla1-kozás összesen
pályára ment kertskeíel-mihen tanitűkép-zíben
IV. a osztály 3 13 7 1 1 11 — 2 6 44
IV. b 4 14 4 — 1 14 — 2 6 45
Összesen: 7 27 11 1 2 25 _ 4 12 89

b) Az iskolai találkozóról Deák István tanár a következőket irja :
Megkapóan kedves képet nyújtott az intézel udvara pünkösd hétfőjén. A fürge, gondtalan diákok közé férfivá serdült, komoly legények vegyültek, akik 1926 27-ben végeztek és 10 év után eljöttek újra, hogy tanúbizonyságot legyenek az Alma Mátér iránt érzett hűséges ragaszkodásukról és baráti összetarlozandóságukról.
A szokásos keretek között lefolyt ünnepségnek volt egy mozzanata, amely biztató fényt vetít a jobb jövő kialakításán dolgozó
34
magyar ifjúságra. A fiuk lemondlak az eddig szokásos társasvacsoráról és az erre szánt összeget egyöntetüleg felajánlották az intézel szegénysorsu, példás viseletű tanulóinak jutalmazására. 30 pengő gyűlt össze a fiuk áldozatkészségéből. Ezzel a cselekedettel nemcsak beszédes példái nyújtottak a tanulóifjúságnak, hanem fényes tanúbizonyságot lettek ama hit mellett, hogy bármilyen kifosztottak és szegények vagyunk is, ha megvan bennünk a lestvéri együttérzés, akkör kevés lemondással sok áldást fakaszthatunk nélkülöző magyar véreink szivében.
c) A polgári iskolát végzett tovább nem tanuló ifjúság részére a tanév alatt 20 különböző tárgyú ismeretterjesztő és jellemfejlesztő előadást tartott a tanártestület. Az előadások álló- és mozgóképes vetitésekkel és hanglemezek beillesztésével tétetlek színesebbé. — Előadásokat tartottak : Deák István 1, Gazdag Ferenc 3, Horváth Béla 2, Kerezsy Géza 4, Ketting Ferenc 2, Murai Alajos 2, Vánkosj Jenő 3 és Szudey Géza 3 esetben. Az előadásokon vetítés, felügyelet, slb. során közreműködtek : Horváth Béla 10, Köcsky Kálmán 3, Murai Alajos 1 és Szudey Géza 2 esetben.
d) E helyen is felhívjuk a tiszteit szülők figyelmét, hogy fiaikat ne adják oda kifutó fiuknak, hanem — elejét véve az esetleges kihasználásnak — kívánják meg a lanonc-leszerződtelést.
e) Igen kínálkozó hely Értesítőnknek e része arra. hogy az aj ipartörvény egyik pontjára irányítsuk azon szülők figyelmét, akik megkezdetik ugyan fiaikkal a polgári iskolát, de bármi okból abba kell azt hagyatniok : a polgári iskolai tanulmányokat abbahagyó tanuló, a polg. iskola 11. osztályának elvégzése nélkül nem vehető, fel ivarostanoncnak.
18. Iskolánk kapcsolata más iskolákkal, a) A leányiskolával való közös terem- és szertárhasználat.. a közösen tartolt iskolai ünnepélyek, a közös yegyeskar, slb., slb. mind-mind bizonyítékai a kölcsönös, az egymás munkáját támogató kapcsolatnak.
b) A mi iskolánkból kiinduló »Ismertessük városunkat! Ismerjük meg Hazánkat /« c. mozgalom több iskolát kötött össze nevelőoktató vonatkozásaival.
Az iskola egyik folyosó-szakaszán kihelyezett levelezőlap-cso-portok, szemléltető szekrény, stb., sok tanulót tömöritett a tanév folyamán. Egyik csoportja a tanulóknak; a mozgalomba bekapcsolt városokat feltüntető térkép előtt; az érdeklődők másik része az egy-egy várost levelezőlapokban és az azokhoz fűzött szövegben ismertető képcsoportok előtt töltötte szabad perceit. A kíváncsiak ujabb csoporlja a képeken ismertetett egyes városok ipari kereskedelmi és gazdasági életére jellemző mintagyüjteményt nézegette...
Pécs, Szeged 1. és 11. ker., Nyíregyháza és Székesfehérvár fiai küldték el viszonzásul Kanizsára magyar testvéri üdvözletük kíséretében városuk nevezetességeit hordozó képeslapjaikat. S ezek a tanulói élményekkel át- és átszőtt gyűjtemények egyszer a tanitási munkát tették élénkebbé, máskor az önképzőköri foglalkozást frissítették fel; minden esetben támogatva a »nagy magyar közösség kiépítésére szolgáló nevelő-oktató célkitűzésünket. l
A mozgalommal kapcsolatos munkába — egy-egy város ismertetésével — bekapcsolódtak : Kerezsy Géza, Ketting Ferenc, Köcsky Kálmán és Szudey Géza tanárok.
c) A más iskolákkal való kapcsolataink ismertetése során első helyen kellett volna foglalkoznunk iskolánk és városunk felsőkeres-
35
kedrími iskolája közötti — a tanulóanyagon át mutatkozó — kapcsolattal. >
Szudev Géza tanár e kérdésben — a felsőkereskedelmi iskola igazgatója által az együttműködés jegyében szívesen rendelkezésre bocsátott anyakönyvi adatok alapján —- adatgyűjtést eszközölt s a 10 évet felölelő táblázatos adatcsoportositás eredményeként megállapítja, hogy \'
a) városunk felsőkereskedelmi iskolájának élete még a legutolsó 5 év adatainak alapján is (gimnáziumi szelekció) 50 százalékban a nagykanizsai m. kir. áll. polg. fiúiskola tovább tanuló ifjúságából táplálkozik ;
b) a felsőkereskedelmi iskola — vidéki tanulóinak természetes földrajzi eloszlásával magyarázottan is — tárgyilagos osztályozó munkát végez.
A statisztikai tanulmány során megfigyelés tárgyát képezte a polgári iskolát végzett tanulók tanulmányi előhaladása is. Ennek kapcsán illesztjük be a kereskedelmi iskola I. évfolyama tanévvégi osztályozási adatainak alapján készeit túloldali táblázatot.
Összehasonlító °/o-os táblázat a kereskedelmi iskola osztályozási adatainak — az előkészítő iskolák szerint tagolódó — 10 évi, illetőleg 5 évi átlageredményéről:
Tantárgy Magyar nyelv Történelem Földrajz Természettan Mennyiségtan Ker. számtan Ker. ismeretek Német nyelv
A kereskedelmi iskolában 10 évi áll.-ban bukott (o/u) 67 0-29 3-2 0-9 46 5-2 4-1 11-9
Bukott a gimnáziumból jött tanulók közül 10 évi százalékos átlagban 0-83 — 3-3 — 1-3 3-3 2-5 4-1
a helybeli polgáriból l-l 028 34 0-8 6-2 7-3 4-8 138
általában a polgáriból 6-7 028 3-2 0-6 5-5 6-5 4-2 12-5
a gimnáziumból 5 évi — — — — 2-5 3-3 3-3 —
a helybeli polgáriból 3-5 — 3-7 — 6-7 11-1. 2-9 15-6
általában a polgáriból 2-7 — 2-9 — 5-5 11-6 2-4 15-3
A kereskedelmi iskolában 5 évi átlagban bukott 0/o 26 — 2-6 — 3-9 8-4 2-6 12-3
Összehasonlítás * A kereskedelmi részére +4-1 4-0-01 4-0-6 +0-9 +0-7 -3-2 +1-5 —0-4
A helybeli polgári részére +42 +0-28 —0-4 +08 -0-5 —3-8 +1-9 —1-8
Általában a polgári iskola részére +5-0 +028 +0-5 +0-6 — —5-1 +1-8 -2-8
* Az öt és tiz évi átlagok alapján.
36
E táblázat 5 és 10 évi átlagértékeinek összehasonlítása ti\'ikrözleli a felsőkereskedelmi iskolai tanulmányi eredmény szép javulását; egyben igazolja a polgári iskolából ment tanulók szívós, tanulmányi nivót tarló munkáját. A táblázat adalai a felsőkereskedelmi iskolai szakirány nehézségeinek fennforgását is bizonyítják. Bátran leszögezhetjük : erőfeszitő munkát kell a nagyon szerény anyagi és küzdelmes szociális körülmények közölt élő, nemes törekvésektől hajtott polgári iskolát végzett ifjúságnak kifejtenie, hogy — a mai tantervi keretek között — a felsőkereskedelmi iskolai oktatás szakirányú erőpróbáit kiállhassa.
Szoros tehát a kapcsolat a két iskola közöli s remélhető, hogy a fenti adatok — az egymás munkájának megbecsülése, köny-nyitése és értékelésében — a szervesebb együttműködésnek egy messzenyiló uj távlatát nyithatják meg.
19. Statisztikai adataink — a 40.000 tanulót számláló országos és 3500 tanuló adata szerint kiszámított tankerületi átlag alapján vezeteti százalékos párhuzamban — néhány érdekes séget mutatnak : különösen a tanulmányi előmenetel mérlegelése során, továbbá a szülők foglalkozása vonatkozásaiban.
a) Tanulmányi előmenetel. Az általános jeleseink aránya alig haladja tul az országos átlag felét és mintegy 3 százalékkal kevesebb a tankerületi átlagnál. Az általános jó osztályzatot nyeri tanulóink; száma 4 százalékkal kevesebb az országos és tankerületi átlagnál. — Iskolánk osztályozó munkájának szigorúságára utal a körülmény is, hogy az általános elégségesek száma 0 százalékkal több a tankerületi és 5 százalékkal több az országos aránynál. Az egy tárgyból bukottak száma 2 százalékkal több az országos és 3 százalékkal magasabb a tankerületi állagnál. A kél: tárgyból elégleien tanulók száma megközelíti az országos átlagot és 2 százalékkal kevesebb a tankerületi aránynál. A több tárgyból bukottak száma 0.5 százalékkal nagyobb, mini az országos és tankerületi átlag. — íme., a néma statisztikai számok megszólaltathatók !
b) A szülők foglalkozása. Tanulóink szülei között őstermelő — az országos százalékos átlaggal egyenlő — 12.5 százalék. Az iparból élő szülők száma 7.5 százalékkal kevesebb az országos és 2 százalékkal kevesebb a tankerületi átlagnál. A kereskedelem területén szerzi meg kenyerét tanulóink szüleinek — az országos átlaggal egyenlő — 9.5 százaléka. A közlekedésnél foglalkozó szülők — az országos átlagon tul — 9 százalékkal — a tankerületi átlag felett\' — mintegy 7 százalékkal nagyobb érdeklődéssel fordulnak iskolánk felé. A tisztviselő-szülők csak felearányban vannak iskolánkban képviselve akár az országos, akár a tankerületi középérték szerint vizsgáljuk is számukat. Az altiszt és szolga foglalkozási csoport — a közlekedésnél foglalkozókhoz hasonlóan — nagy érdeklődést mutatnak iskolánk irányában.
20. A tanév befejezéte. á) Összefoglalások -, május 30-án torna-vizsga ; jun. 7-én d. e. fél 11—1 óráig hittanvizsga; 8*, 9., 10., 11. és 12-én általános összefoglalás. Az összefoglalások alalt rajz- és kézi-munkakiállitásunk az érdeklődők előtt nyitva állt.
b) A bizonyítvány, ill. tanulmányi értesítő és a nyomtatott iskolai értesítők kiosztása junius hő 20-án — hálaadó istenlisztelet után — tartott évzáró ünnepélyen történt meg.
37
c) Jutalmazásra, értesítőnk előbbi pontjában részletezett 70 P pénz és 19 kötet jutalomkönyv állott rendelkezésre.
Pénziutalom. Szinieles előmeneteli! és példás magaviseletű tanulók közül Kovács József IV. b., 20 P, Takács János, Tóth Károly IV. a., Fentős Ferenc I. c. 10—10 P.
Általános jeles és példás magaviseletű tanulók közül Szánló István IV. a. 10 P, Kovács Győző I. a.. Gór Tibor I. c. 5—5 P pénzjutalomban részesültek.
Könyvjutalom. Általános jeles és példás magaviseletű tanulók közül Kóka László IV. b., Szöllősi János IV. a., Spiegel György III. a., Ács Rudolf II b., Durgó István. Horváth Boldizsár, Szabó Gvula II. b., Takács János, Támedler András II. a., Pozvai Károly I. c., Bali Ferenc I a. ; általános jó előmenetelő, kiváló szorgalmú és példás magaviseletű tanulók közül Dancs Ferenc, Csizmadia Ferenc IV. b., Krénusz Ferenc, Kollarics Béla IV. a., Rajnai Lajos, Köves Tibor III. b., Tóth György, Keszei Ferenc III. a.. Dolmányos József I. c. könyvjutalomban részesültek.
VI. A szertárak gyarapodása.
Helyszűke miatt szertáraink és könyvtáraink gyarapodásának adatait nem közölhetjük. Hivatkozunk e helyen Értesítőnk VIII. K) »Az iskola felszerelésére vonatkozó kimutatás -ára.
38
VII. A tanulók osztályonkénti névsora és érdemsorozata.
I. A) OSZTÁLY.
Osztályfőnök: Fritz Celesztin.
A tanuló neve és vallása Magaviselet Hittan Magyar nyelv Német nyelv Földrajz Mennyiségtan Természetrajz Mezőgazdasági. | Ének Rajz Testgyakorlás | Kézimunka Irásfa. dolg. kölsö alakja 1 Ált. osztályzat Díjkedvezm.
Babati György r. k. ¡2 2 3 3 3 3 1 2 2 2 3 1 3 3 1 f
Bakonyi Mihály r. k. 1 2 3 3 3 3 3 2 3 3 2 2 3 3 1 f
Bali Ferenc r. k. 1 1 1 2 1 1 1 1 1 2 1 1 2 1 3 f
Balogh Ferenc r. k. 1 1 1 2 1 2 1 1 1 2 2 3 2 2 3 f
5 Benkő József r. k. 1 2 4 3 3 3 3 4 3 3 fm 2 3 4
Bizzer Ferenc r. k. 2 2 4 4 3 3 3 3 2 3 3 2 3 4 _
Bolla László r. k. 1 3 3 3 3 3 3 3 3 2 3 3 3 3 _
Fluinbort György r. k. 1 2 3 3 2 2 2 2 2 1 2 2 2 2 2 f
Haberl Jenő r. k. 2 3 4 3 4 3 3 3 3 4 3 3 4 41
10 Hegyvári József r. k. 1 1 2 2 2 2 2 2 2 2 1 1 2 2 3 f
Heringh Gyula r. k. 1 1 2 2 2 2 1 1 1 2 2 2 3 2 3 f
Horgosi József r. k. 1 2 3 3 2 2 2 3 2 3 3 2 3 3 _
Horváth János r. k. ism. 1 2 3 3 4 4 3 3 3 3 3 1 3 4 3 _
Horváth József r. k. 1 3 3 3 3 2 2 3 2 2 3 3 3 1 f
15 Jákfalvi László r. k. 1 1 2 2 2 2 2 2 3 2 1 3 2 2
Karny György r. k. 2 1 3 3 3 2 1 3 3 3 3 3 3 3 1 î
Kellermann Zoltán r. k. 1 1 2 2 2 1 2 2 2 1 2 1 2 2 dm
Kerekes Lajos r. k. 1 1 3 3 3 3 1 3 3 1 3 1 2 3 1 f
Kirchner Dezső r. k. 1 2 4 4 4 3 3 3 3 4 3 3 3 4
20 Kovács Győző r. k. 1 1 1 2 1 1 1 1 1 1 1 2 2 1 3 f
Kövér József r. k. 2 3 3 3 3 2 2 2 2 2 3 2 3 3 1 f
László János r. k. 1 2 2 2 2 2 2 1 1 2 1 2 2 2 2 f
Madai János r. k. 1 2 3 3 3 3 2 3 3 3 fin 3 2 3
Németh Ferenc r. k. 2 2 3 3 3 2 2 3 3 3 3 3 3 3 _
25 Némethy László r. k. 2 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 1 f
Parragi József r. k. 2 2 3 3 3 2 2 3 2 2 3 2 2 3 -
Polgár István r. k. 1 2 3 3 2 3 1 2 1 1 2 1 1 3 3 f
Rózsás János r. k. 2 1 2 2 2 2 2 2 2 3 3 3 3 2 1 f
Simon Antal r. k. 1 2 3 3 3 3 2 3 3 3 2 2 3 3 1 î
30 Szerdahelyi Tibor r. k. 1 2 3 3 3 3 2 3 3 4 3 3 3 4 -
Sziklai László r. k. 1 2 2 2 1 2 1 1 1 2 2 2 2 2 2 f
Szirják György r. k. 2 3 3 3 3 2 2 3 2 3 2 3 3 3 1 f
Szmodics József r. k. 1 1 3 3 3 2 2 2 2 2 1 3 3 3 _
Tálosi Lajos r. k. 1 3 3 3 3 3 2 3 1 3 3 2 3 3 —
39
A tanuló neve és vallása Magaviselet Hittan Magyar nyelv Német nyelv Földrajz Mennyiségtan Természetrajz Mezőgazdaságt. 1 Ének Rajz Testgyakorlás Kézimunka Irásb. dolg. külső alakja i Ált. oszaályzat 1 Díjkedvezm.
35 Tóth Sándor r. k. 1 2 2 3 2 2 2 3 2 3 3 3 2 3 1 Î
Varga B. János r. k. 1 3 4 4 3 4 3 3 3 4 3 3 4 4 —
Varga László r. k. 1 2 3 3 3 3 3 3 3 3 3 1 3 3 —
Zalavári József r. k. 1 3 3 3 3 3 3 3 2 2 fm 3 3 3 —
Magántanulók:
Horváth Lajos r. k. — 1 1 3 3 2 2 1 — 2 1 — 3 2 —
Nehoda Béla József r. k. — 2 3 2 3 2 3 2 — 2 3 1 2 3 —
Kovács József r. k. — 2 1 2 2 1 2 2 — 2 2 3 1 2 —
Kimaradt: Kovács Lajos, Palkó Ferenc, Szerecz Ferenc.
I. B) OSZTÁLY.
Osztályfőnök: özv. dr. Pólyáné Kocsiss Olga.
Baj Lajos r. k. 1 1 3 2 2 2 2 1 1 3 fm 1 2 9 1 f
Bech üezső izr. 1 3 3 4 3 3 2 3 3 4 3 3 3 4 2 —
Berger István izr. 1 1 2 1 1 2 2 1 3 2 3 3 2 2 î
Breiner József izr. 2 2 3 3 3 3 3 2 3 4 3 3 3 4 —
5 Csiszár Pál r. k. 1 1 3 3 2 3 2 2 2 3 2 1 2 3 —
Deutsch László izr. 1 2 3 3 3 3 2 3 3 2 3 1 3 3 —
Dlask Antal r. k. 1 2 3 2 3 3 2 3 3 3 1 3 3 3 —
Farkas Antal Gyula r. k. 1 2 3 4 4 2 2 3 3 3 fm 2 3 4 —
Fekete Ferenc r. k. 1 1 2 2 2 2 2 2 1 2 1 1 2 2 3 f
10 Folkmeier László Sándor r. k. 2 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 —
Galog Mihály r. k. 1 2 3 3 3 3 3 2 3 3 1 3 2 3 —
Gálos Antal r. k. 1 2 4 3 3 3 2 2 3 2 1 2 3 4 3 f
Gécseg Károly r. k. 2 1 3 3 3 3 3 2 3 3 1 3 3 3 1 f
Günsberger Ottó izr. 2 1 3 2 2 3 3 3 3 4 3 3 3 4 —
15 Hári Sándor ev. 2 2 3 3 3 3 3 3 3 3 1 3 2 3 —
Henczler József r. k. 1 2 3 3 4 3 3 3 3 2 3 3 2 4 1 f
Hochholzer Ferenc r. k. 1 2 3 3 3 3 3 2 3 3 3 3 3 3 —
Holzer Károly izr. 2 3 4 3 4 3 3 3 3 3 2 3 3 4 —
Jánosa Ferenc ev. 1 2 2 3 2 2 2 3 2 2 2 2 2 2 1 f
20 Kaszás Lajos r. k. 1 1 3 3 3 3 3 3 2 2 1 2 2 3 1 f
Kárpát László r. k. 1 2 3 3 2 3 3 3 3 3 3 2 3 3 1 f
Keszthelyi Lajos r. k. 1 1 3 3 4 4 3 3 2 1 1 2 2 4 —
Kolonics Gyula Pál r. k. 1 2 3 3 3 2 2 2 3 2 2 1 2 3 1 f
Kota Miklós ref. 1 1 2 1 2 2 2 1 1 1 1 1 1 2 2 f
25 Krausz István izr. 1 1 3 3 2 2 2 2 2 3 3 3 3 3 1 f
Kunics Ferenc r. k. 1 2 3 3 2 1 2 2 1 1 1 1 2 2 2 f
Lancz Győző Kálmán r. k. 1 2 3 3 3 2 3 3 2 3 3 2 2 3 1 f
Lukács Pál r. k. 1 1 2 2 2 2 1 2 2 3 3 3 2 2 1 f
Márton József r. k. 1 2 2 3 2 2 2 3 2 2 2 3 3 2 1 f
30 Mihalics Imre r. k. 2 2 3 3 2 3 3 3 2 2 2 3 2 31 1 f
40
A tanuló neve és vallása Magaviselet Hittan Magyar nyelv Német nyelv Földrajz Mennyiségtan Természetrajz Mezőgazdaságt. Ének Rajz Testgyakorlás Kézimunka Irásb. dolg.k.IsS alakja Ált. osztályzat Díjkedvezm.
Nagy Győző r. k. 3 2 3 2 2 2 2 2 3 2 3 3 2 2 1 f
Papp László Gyula r. k. 1 2 2 3 3 3 2 2 2 1 1 3 3 3 1 Î
Péter Béla Ferenc r. k. 1 2 4 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 4 _
Pölöskei Károly r. k. 1 1 2 2 2 2 2 1 3 3 1 3 2 2 3 f
35 Quittner György izr. 2 1 2 3 2 2 2 3 3 3 3 3 3 3 1 f
Sós József r. k. 1 1 2 2 2 2 2 1 3 3 1 3 3 2 1 f
Szabó Zoltán ref. 2 2 4 4 3 3 3 3 3 2 3 3 3 4 _
Tacsek János Béla r. k. 3 1 2 3 3 3 2 2 3 2 2 2 2 3 1 f
Temesvári Péter r. k. 1 1 3 3 3 3 2 2 2 1 3 1 3 3
40 Tüchert Miklós Antal r. k. 1 1 3 2 3 2 2 2 2 2 3 1 2 2 dm
Vincze János r. k. 2 3 3 3 4 3 3 3 3 3 3 3 2 4
Wendler János r. k. 2 2 3 2 3 3 2 3 3 3 3 3 3 3 _
Kimaradt: Gaál László, Gerencsér János.
I. C) OSZTÁLY.
Osztályfőnök: Köcsky Kálmán.
Andri László r. k. 2 2 4 4 4 4 4 3 3 3 3 3 3 4
Ács Kálmán r. k. 2 1 3 3 3 3 2 3 3 3 3 2 3 3 _
Baj György r. k. 2 1 3 3 2 3 2 3 3 3 2 3 3 3 _
Bakos Lajos r. k. 2 2 3 3 2 3 1 1 2 3 3 1 3 3 1 f
5 Bányai István r. k. 1 1 3 2 1 2 2 1 2 3 2 2 2 2 3 f
Buzási György r. k. 1 2 4 3 3 3 3 3 3 3 3 2 3 4
Dani Ferenc r. k. 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 fm 2 3 3 _
Dolmányos József r. k. 1 1 1 2 2 1 1 1 1 3 3 2 2 2 2 f
Fentös Ferenc r. k. 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 dm
10 Gazda Imre r. k. 1 2 2 3 2 2 1 2 2 3 3 2 2 2 3 f
Gerócs László r. k. 1 3 4 4 4 4 3 3 3 4 3 3 4 4
Goór Tibor r. k. 1 1 1 2 1 1 1 1 1 2 2 1 1 1 dm
Gyimesi Ferenc r. k. 2 2 4 4 3 3 3 4 3 3 1 2 3 4
Honti György r. k. 1 2 2 2 2 2 2 2 1 1 2 2 1 2 3 f
15 Horváth Gyula r. k. 1 2 3 3 3 3 3 3 3 2 2 2 2 3 1 f
Horváth László ism. r. k. 2 2 3 3 3 4 3 3 3 2 3 3 3 4
Horváth László r. k. 1 2 3 3 3 3 2 2 3 3 3 2 3 3 _
Kerekes Lajos r. k. 2 2 3 3 1 3 2 2 2 3 2 3 3 3 —
Lakos Lajos r. k. 1 1 2 2 2 1 2 1 1 2 2 2 2 2 dm
20 Lékó Béla r. k. 1 1 3 2 1 2 2 2 2 3 1 2 2 2 1 f
Máté István r. k. 1 2 3 3 2 2 2 2 2 2 3 2 2 2 3 f
Menyhárt István r. k. 2 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 1 f
Németh Árpád r. k. 1 2 3 3 2 2 1 2 2 2 1 2 2 2 dm
Németh István r. k. 1 1 2 •2 2 2 2 1 1 2 3 2 1 2 3 f
25 Németh Károly r. k. 2 1 3 3 2 2 2 2 2 2 1 1 2 2 3 f
Őri László r. k. 1 2 2 3 2 2 2 2 2 3 3 2 3 2 1 f
Pozvai Károly r. k. 1 1 1 2 1 1 1 1 1 2 1 1 1 1 dm
Radnai Ferenc r. k. 1 1 3 3 3 2 2 3 3 2 2 2 2 3 —
41
A tanuló neve és vallása Magaviselet Hittan Magyar nyelv 1 Német nyelv Földrajz Mennyiségtan Természetrajz Mezőgazdasági. Ének Rajz Testgyakorlás Kézimunka Erásb. dolg. külső alakja Ált. osztályzat I Dijkedvezm.
Rétfalvi Ferenc r. k. 1 2 3 3 3 3 2 3 3 3 3 1 3 3
30 Sifter István r. k. 2 2 3 3 3 3 2 3 2 1 3 3 3 3 ___
Simon József r. k. 1 2 3 3 3 2 2 2 2 3 3 3 3 3 1 f
Szabó Lajos r. k. 1 1 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 1 f
Szloboda Lajos r. k. 2 3 3 3 3 4 3 3 3 3 3 4 3 4
Tompa Boldizsár r. k. 1 \\ 3 3 3 3 2 2 3 4 3 3 3 4 _
35 Tóth Sándor ref. 2 1 1 2 2 1 1 1 1 1 1 1 1 1 2 f
Varga József r. k. 1 2 3 3 3 3 3 3 3 3 2 2 3 3 1 f
Zalán József r. k. ism. 1 1 3 3 3 3 2 2 1 3 1 2 3 3 —
II. A) OSZTÁLY.
Osztályfőnök: Kerezsy Géza.
A tanuló neve és vallása Magaviselet Hittan Magyar nyelv Német nyelv 1 Történelem Földrajz Mennyiségtan Természetrajz Mezőgazdasági. Ének Rajz Testgyakorlás Kézimunka Irásb.dolj. külső alakja Ált. osztályzat | Dijkedvezm.
Ács Géza r. k. ism. 2 3 4 3 3 3 4 3 3 3 4 3 3 3 4
Bagladi József r. k. 1 2 4 3 3 3 3 3 2 3 3 3 2 3 4 _
Bakonyi László ev. 1 2 3 3 3 3 3 3 2 1 3 3 2 3 3 _
Bakos Ferenc ref. 2 2 3 3 3 3 3 2 3 3 3 3 3 3 3 i f
5 Balázs Ferenc r. k. 2 3 4 3 3 3 4 3 3 3 3 3 3 3 4
Bársony Zoltán r. k. 2 2 3 3 3 2 3 1 3 2 2 2 2 2 3 _
Bóth Ferenc r. k. 1 1 3 3 2 2 2 2 1 2 2 3 2 2 2 3 f
Buxbaum József r. k. 1 2 3 3 2 3 3 2 2 2 2 3 2 2 3 1 f
Dérfalvi Sándor r. k. 1 2 3 3 3 3 3 3 3 2 3 fm 3 3 3 1 f
10 Farkas Zoltán r. k. 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 2 3 2 3
Fischer József izr. 1 1 2 2 2 2 2 2 3 2 3 3 2 3 2 1 f
Fülöp József r. k. 3 2 2 3 2 3 3 3 3 2 2 lm 3 2 3
Gáspár István r. k. 1 2 3 3 2 2 3 2 1 2 2 1 3 3 3 _
Hauptvogel Ferenc r. k. 1 1 2 3 2 2 3 1 1 3 3 2 2 3 3 _
15 Horváth Gyula r. k. 3 3 3 3 3 3 3 2 3 2 3 3 3 3 3 _
Horváth Kálmán ev. 1 1 3 2 1 1 3 1 2 2 2 1 2 2 2 1 f
Jakab József r. k. 1 2 3 3 2 2 3 3 3 1 3 2 3 2 3
Jakab László r. k. 1 2 3 3 2 2 3 2 1 1 2 3 1 2 3 1 f
Juhász József ref. 1 1 3 3 2 1 2 1 1 2 2 1 2 2 2 3 f
20 Kálovits József r. k. 1 2 2 3 2 3 3 2 3 2 2 3 2 2 3
Kárász Gyula r. k. 2 2 4 3 2 4 3 3 3 2 3 2 3 3 4 _
Kárász István r. k. 2 2 3 3 2 3 3 3 3 2 3 1 3 3 3 1 f
Kerekes József r. k. 1 2 2 3 2 3 2 2 2 1 1 3 2 2 2 1 f
Kiss János r. k. 1 2 2 3 3 3 3 2 2 2 2 1 1 2 3 1 f
42
A tanuló neve és vallása Magaviselet Hittan Magyar nyelv Német nyelv Történelem Földrajz Mennyiségtan Természetrajz Mezőgazdasági. Ének Rajz Testgyakorlás Kézimunka Irásb.dolg. külső alakja Ált. osztályzat Dijkedvezm.
. 25 Kluger Tibor izr. 2 3 3 3 3 3 3 3 3 1 2 1 1 2 3 _
Kőbán Gyula r. k. 1 1 2 1 1 1 2 2 2 2 1 3 1 2 2 3 f
Korcsmár István ev. 1 2 2 2 1 2 1 2 1 1 2 2 2 2 2 3 f
Koroncz László r. k. 1 1 3 3 2 3 3 2 2 3 3 3 2 2 3 —
Kósa Károly r. k. 1 1 2 2 1 2 2 2 2 3 3 3 1 2 2 3 f
30 Kovács Béla r. k. 1 2 2 3 2 2 3 2 2 1 3 3 2 2 3 —
Kökényes Árpád r. k. 2 3 3 3 3 3 3 \' 2 3 3 4 2 3 3 4 1 f
Kövesi György r. k. 1 2 3 3 3 2 3 2 3 1 2 3 2 3 3 1 f
Krénusz László r. k. 1 2 2 2 2 1 2 2 2 2 2 1 2 2 2 3 f
Magassy László r. k. 1 2 2 3 3 1 3 1 3 2 3 3 1 3 3 —
35 Mihályi József r. k. 2 2 3 3 2 2 3 2 2 2 3 3 3 2 3 1 ï
Miholcsek László r. k. 1 2 2 3 2 1 3 1 2 1 3 3 2 2 3 —
Mikó Sándor r. k. 1 2 3 3 3 2 3 2 3 2 2 1 1 2 3 1 ï
Molnár József r. k. ism. 1 3 4 3 4 3 4 3 3 3 3 3 3 3 4 —
Pintér László ref. 1 1 3 3 3 2 3 2 3 2 3 3 2 3 3 —
40 Schuszter Gyula r. k. 1 3 3 3 3 2 3 2 3 3 2 fm 2 3 3 —
Süle Kálmán r. k. 1 2 3 3 2 2 3 2 3 2 3 3 2 3 3 —
Spiegel György izr. 2 2 3 3 3 3 3 3 3 2 3 3 2 3 3 —
Stieger Lajos ev. 2 2 3 2 3 1 3 2 3 1 3 2 3 2 3 —
Szabó László ref. 1 2 3 3 3 3 3 3 3 2 2 3 2 3 3 —
45 Szigeti Ferenc r. k. 2 3 3 3 3 2 3 3 3 3 3 1 2 3 3 —
Szvoboda Ferenc r. k. 1 2 3 3 3 2 3 3 3 2 3 3 2 3 3 —
Takács János r. k. 1 1 1 1 1 1 2 1 1 1 2 2 1 2 1 3 f
Tálosi Gyula r. k. 1 1 2 3 2 2 2 1 1 2 2 3 2 2 2 3 f
Támedler András ev. 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 2 2 1 1 1 dm
50 Varga László r. k. 1 2 3 3 2 2 3 2 3 2 3 3 3 3 3 —
Vargha Ottó r. k. 2 2 3 2 2 2 2 2 2 2 3 fm 2 2 2 —
Vass István r. k. 1 3 2 3 2 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3, —
Végvári György r. k. 1 3 3 3 2 3 3 2 2 3 3 2 3 2 3 —
Vincze János r. k. 2 3 3 3 3 3 3 3 3 2 3 3 3 3 3 —
55 Vojnovics József r. k. 1 2 3 3 2 3 3 2 3 1 2 3 1 2 3 —
Zuics Ferenc r. k. 1 2 3 4 2 3 4 3 3 2 3 2 3 3 4 —
Magántanulók:
Buchelt Barnabás r. k. - 1 3 4 4 3 3 3 2 3 3 3 3 2 4 —
Buchelt László r. k. — 2 3 4 3 3 4 3 3 3 3 3 3 3 4 —
Horváth Lajos r. k. — 1 2 3 2 2 2 2 1 fm 3 1 fm 2 2j —
Illés György r. k. — 2 2 3 2 2 1 2 1 fm 2 1 fm 2 2 —
Nagy Lajos r. k. — 3 4 4 4 4 4 3 3 fm 3 fm fm 3 4 —
Nehoda Béla r. k. — 1 3 3 3 3 3 3 2 fm 2 3 3 2 3 —
Kovács József r. k.
43
II. B) OSZTÁLY.
Osztályfőnök: Deák István.
A tanuló neve és vallása Magaviselet Hittan Magyar nyelv Német nyelv Történelem Földrajz Mennyiségtan Természetrajz Mezőgazdaságt. Ének Ralz Testgyakorlás 1 Kézimunka Irásb. dolg. külső alakja i Ált. osztályzat | Dijkedvezm.
Aigner Ferenc r. k. 2 3 4 4 3 3 4 3 4 3 4 fm 3 3 4
Alföldi József János r. k. 1 2 2 3 1 3 3 2 2 3 3 1 3 2 3 _
Ács Rudolf Ferenc r. k. 1 1 1 1 1 1 1 2 1 1 2 2 1 2 1 3 f
Baki Győző r. k. 1 2 3 3 2 2 3 1 1 2 2 2 3 3 3
5 Bem Tibor r. k. 2 2 3 2 2 2 3 2 2 1 3 3 3 3 3 1 f
Béli István r. k. 1 1 3 3 2 2 3 2 2 2 3 2 1 2 3
Csatlós Ferenc r. k. 1 2 2 3 2 2 3 2 2 2 2 2 2 3 2 1 f
Csete Sándor r. k. 2 1 3 3 2 2 3 2 2 2 2 3 3 2 3 1 f
Dóczi László r. k. 1 2 2 3 2 1 2 2 2 2 3 fm 2 2 2 1 í
10 Durgó István r. k. 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 2 2 2 1 1 3 f
Fender Gyula r. k. 1 2 2 3 2 3 3 2 2 1 2 fm 3 2 3 1 f
Genetheim Ferenc r. k. 1 2 2 3 1 3 3 2 2 2 2 3 3 2 3 3 f
Gyula János r. k. 2 3 2 3 3 3 3 3 3 2 3 2 3 2 3
Hanke József r. k. 1 3 4 4 3 4 4 3 3 2 3 2 3 3 4 _
15 Hocz László r. k. 1 3 3 4 3 3 3 2 3 3 4 3 3 3 4 _
Hollósi József r. k. 2 1 3 3 1 2 1 1 1 1 1 1 1 3 2 2 f
Hornai Antal r. k. 1 3 3 3 3 2 3 2 3 2 3 3 3 3 3
Horváth Boldizsár r. k. 1 1 1 2 1 1 2 1 1 1 1 1 1 2 1 4 f
Horváth László naortanlzsai ev. 1 1 2 2 1 2 2 1 1 1 2 2 2 2 2 3 f
20 Horváth László pécsi r. k. 3 2 2 2 1 2 2 1 2 2 2 2 3 2 2 2 f
Hüveli Árpád r. k. 2 2 3 3 2 2 3 2 3 2 2 1 2 3 3 _
Kovács Ferenc r. k. 1 1 1 2 1 2 2 1 1 1 2 1 2 2 2 3 f
Kőhalmi Ferenc r. k. 1 2 3 3 3 2 4 2 3 3 2 3 3 3 4
Köves Kálmán r. k. 1 2 2 2 1 1 3 1 2 2 2 3 3 3 2 3 f
25 Major József r. k. 2 2 2 3 2 2 3 2 3 3 2 3 2 2 3 1 f
Mohácsi Jenő Lajos r. k. 1 1 2 2 1 2 3 2 1 2 3 3 2 2 2 3 f
Molnár József r. k. 1 1 2 3 2 2 2 2 2 2 1 3 2 3 2 3 f
Molnár Mihály r. k. 2 1 3 3 1 2 2 2 3 2 3 3 3 3 3
Mujzer László r. k. 2 1 2 2 2 3 3 1 2 2 2 1 2 2 2 3 f
30 Muszil József r. k. 2 1 2 3 2 2 3 1 3 2 3 2 3 2 3 1 f
Nagy Tibor Ottó r. k. 2 3 2 3 2 2 3 2 2 2 2 3 3 3 3 2 f
Neumann Pál izr. 1 1 3 3 1 2 3 3 2 2 2 2 2 3 3 1 f
Németh József r. k. 1 3 3 3 3 2 3 3 3 2 3 1 3 2 3 1 f
Palotai Ferenc r. k. 2 3 3 3 3 2 3 2 3 2 2 1 3 2 3
35 Pap István Ferenc r. k. 1 3 3 3 3 1 3 2 3 2 3 2 2 3 3 1 f
Pálfalvi János r. k. 2 3 3 3 3 3 4 3 3 2 3 1 3 3 4
Polai László r. k. 1 3 3 3 3 4 4 3 3 1 3 2 3 2 4 _
Riebner Károly izr. 1 1 2 3 2 2 2 1 2 2 3 3 2 3 2 3 f
Simon László Károly r. k. 1 2 2 3 2 2 3 1 3 2 3 3 2 2 3 1 f
40 Szabó Gyula r. k. 1 1 1 1 1 1 1 t 1 1 2 2 2 2 1 3 f
Szabó István r. k. 2 3 3 3 3 3 4 3 3 3 3 1 3 3 4 _
Szertics József r. k. 1 2 3 3 2 2 3 2 2 2 2 2 2 3 3 1 f
Szolnoki Gyula r. k. 2 3 4 3 4 4 4 3 3 2 2 3 2 3 4
44
A tanuló neve és vallása | Magaviselet Hittan ! Maeyar nyelv | Német nyelv Történelem Földrajz Mennyiségtan Természetrajz Meiógazdasáyt. Ének Rajz Testgyakorlás Kézimunka Irásb. dolg. külsiabkja Ált. osztályzat Kíjkedvezm.
Tánczos Sándor r. k. 1 2 3 3 1 3 3 1 1 1 2 3 2 2 3 1 f
45 Tihanyi Emil Károly r. k. jsm. 2 3 3 2 3 1 3 2 2 2 2 1 1 2 3 —
Toplek Sándor r. k. 1 2 2 2 1 1 2 1 1 1 2 3 3 2 2. 3 f
Törő Imre r. k. 1 2 3 3 2 3 3 2 2 1 2 2 2 3 3 1 f
Udvari Jenő r. k. 1 3 3 3 3 3 3 2 3 1 3 2 3 3 3 —
Varga Lajos r. k. 1 3 4 4 3 3 4 3 4 2 3 2 3 3 4 —
50 Vas József r. k. 1 3 3 4 3 2 3 2 3 2 3 3 3 3 4 —
Várfalvi László Mátyás r. k. 2 2 3 3 2 2 3 1 3 3 2 1 3 3 3 —
Wollák György izr. 3 3 3 4 3 4 3 3 3 3 4 1 4 3 4 —
Zentai Lajos r. k. 2 2 3 3 3 3 3 2 3 3 4 2 3 3 4 —
Kimaradt: Domokos Ferenc, Kolarics Lajos.
III. A) OSZTÁLY.
Osztályfőnök: Kiss Olga.
A tanuló neve és vallása Magaviselet Hittan Magyar nyelv Német nyelv Történelem ! Földrajz Számtan, mért. Természettan Mezőgazdasági. Ének Rajz Testgyakorlás Kézimunka Gyorsírás Irásb. dolg. kDlsi alakja Ált. osztályzat Díjkedvezm.
Bagonyai Antal r. k. 2 1 3 3 3 3 3 3 2 3 2 3 2 2 3
Baksa József r. k. 1 3 3 3 3 3 3 4 3 3 3 3 3 — 3 4 —
Berecz József r. k. 1 2 3 3 3 2 3 3 2 2 3 2 2 — 3 3 1 f
Detrich Oszkár ev. 2 2 2 2 2 2 1 2 1 1 2 1 2 — 2 2 3 f
5 Deutsch József izr. 1 2 2 2 2 2 3 2 2 2 2 2 1 — 2 2 3 f
Dénes József r. k. ism. 1 1 1 2 2 2 2 2 1 2 3 3 3 — 2 2 —
Domina István r. k. 1 2 3 3 3 2 3 3 2 3 2 3 2 — 2 3 —
Farkas László Antal r. k. 1 2 2 2 2 2 3 2 2 2 2 fm 2 1 2 2 3 f
Farkas Sándor r. k. 2 3 3 3 3 3 3 3 2 3 3 3 3 — 3 3 —
10 Fischer Ferenc izr. 1 1 2 2 1 2 2 1 1 2 2 fm 1 — 3 2 3 f
Friss József r. k. 1 3 3 3 3 3 3 3 2 2 3 2 3 — 3 3 —
Ganzberger László r. k. 1 3 3 3 3 3 3 3 2 3 3 2 2 — 3 3 1 f
Gergő József r. k. 2 3 4 4 3 3 4 3 3 3 2 3 3 — 3 4 —
Guta István r. k. 1 3 3 3 4 3 3 3 2 3 2 1 1 — 3 4 —
15 Hegyi József r. k. 2 3 4 3 3 3 3 3 2 3 3 3 2 — 3 4 —
Horváth György r. k. 2 3 3 3 3 3 3 3 2 3 1 2 1 — 3 3 —
Horváth László gelsei r. k. ism. 1 1 2 3 3 2 1 3 1 2 3 3 1 — 3 3 —
Horváth László kanizsai r. k. 1 3 3 3 3 4 4 3 3 3 2 3 3 — 3 4 • —
Huszár János r. k. 1 2 3 3 2 2 2 1 2 3 2 1 2 — 3 2 1 f
20 Jakab István r. k. 1 2 3 3 3 2 3 3 2 2 2 2 2 — 3 3 1 f
Kassai Boldizsár r. k. 2 3 3 2 2 3 3 3 2 3 1 3 3 — 3 3 1 f
Kelemen István ref. 2 1 3 3 2 2 2 1 1 3 1 3 2 — 3 2 3 f
Keszei Ferenc r. k. 1 1 2 2 2 1 3 2 1 1 2 2 2 — 2 2 3 f
Király Jenő r. k. 2 2 2 2 2 2 3 3 2 2 2 2 2 — 3 2 —
45
A tanuló neve és vallása Magaviselet Hittan Magyar nyelv Német nyelv Történelem Földrajz Mennyiségtan Természettan Mezőgazdaságt. 1 Ének Rajz Testgyakorlás Kézimunka Gyorsírás Irjsü. colg. külső alakja Ált. osztályáat 1 Díjkedvezm.
25 Kollár Lajos r. k. 2 3 4 4 3 3 3 4 2 3 3 3 2 3 4
Ladeczky Jenő r. k. 1 2 2 3 2 2 3 1 1 1 2 2 2 — 3 2 3 f
Lusztig Sándor izr. 1 1 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 — 2 2 3 f
Mátrai Károly István r. k. 1 2 2 2 2 2 2 1 1 1 2 2 1 — 1 2 dm
Németh Ferenc János r. k. 2 3 3 3 3 2 3 3 2 3 2 3 2 — 3 3 1 f
30 Németh László r. k. 1 3 3 3 2 3 3 2 1 2 3 2 3 -— 2 3 —
Paragi Ferenc r. k. 1 3 4 3 3 4 4 4 2 3 3 3 3 — 3 4 —
Polai Dezső r. k. 1 2 2 3 2 3 2 2 2 2 2 3 2 — 3 2 1 f
Sági József r. k. 1 3 3 3 2 3 3 1 1 2 3 3 2 — 2 3 —
Siítár István r. k. 1 3 3 3 3 2 3 2 2 3 2 1 2 — 3 3 —
35 Spiegel István izr. 1 1 1 1 1 1 1 1 1 2 2 2 2 — 1 1 4 í
Szabó László id. r. k. 2 2 2 3 2 1 2 1 1 1 2 2 3 3 2 2 1 f
Szabó László ifj. ref. 2 1 3 3 3 2 2 2 2 2 3 3 3 — 3 3 —
Szabó Sándor r. k. 3 3 3 3 3 3 3 3 2 3 4 3 1 — 2 4 —
Szalay Pál r. k. 2 3 3 3 3 2 3 3 2 3 3 3 2 — 3 3 —
40 Takács László r. k. 1 3 4 3 3 3 4 3 2 3 3 3 3 — 2 4 —
Tihanyi Lajos r. k. 2 2 4 3 3 3 3 3 2 3 4 3 3 — 3 4 —
Tóth Ferenc r. k. 1 2 3 4 3 4 3 3 2 3 2 1 2 — 3 4 —
Tóth György r. k. 1 1 2 2 1 1 2 2 1 1 2 3 2 — 2 2 3 f
Tőke Antal r. k. 2 2 2 2 2 2 2 2 2 1 2 3 2 — 2 2 1 f
45 Varga Ernő r. k. 1 1 2 2 2 2 2 2 1 2 3 3 2 — 3 2 —
Városy Lajos r. k. 1 2 3 3 2 2 3 3 1 3 3 2 2 3 3 3 —
Weisz Imre Zsigmond izr. 1 1 3 3 2 1 3 2 1 3 3 3 2 — 3 3 —
Zsebe József r. k. 1 1 2 2 2 2 3 2 2 2 3 3 2 — 2 2 1 f
Magántanulók:
Kerkápolyi Tibor Ferenc r. k. — 2 3 3 3 3 3 3 3 3 3 1 2 — 2 3 —
Agócs Dániel r. k. — 2 3 3 2 3 2 3 3 fül 3 1 fm — 2 3 —
Dobó István r. k. — 3 2 3 2 3 2 3 2 fm 3 1 fm — 2 3 —
Horváth Lajos r. k. — - — — — — — — — — — — — — — —
Illés György r. k. — - — —
Nehoda Béla r. k. — - — —
Kimaradt: Simon István. Meghalt: Modrovics István.
Ili. B) OSZTÁLY.
Osztályfőnök: Murai Alajos.
Balassa Gyula r. k. 1 1 3 2 2 3 3 2 2 2 3 3 2 — 2 —
Bálint Ferenc Ignác r. k. 1 2 3 2 3 2 2 2 1 2 2 3 1 — 2 2 3 f
Bálint Pál ism. r. k. 2 3 3 3 3 3 2 3 1 2 2 3 1 - 2 3 —
Berger Frigyes r. kat. 1 1 3 1 3 2 3 2 1 1 3 3 1 — 2 3 —
5 Blagojevits Károly oör. kel. Ism. 2 3 4 3 3 4 3 2 3 2 2 3 2 — 3 4 —
Boncz Ferenc ev. 2 2 3 3 3 3 3 3 3 3 3 fm 2 — 2 3 -
Bothai Gyula r. k. 2 3 4 3 3 3 3 3 2 1 2 3 1 — 3 4 —
46
A tanuló neve és vallása Magaviselet Hittan Magyar nyelv Német nyelv i Történelem Földrajz Mennyiségtan Természettan Mezőgazdaságt. Enek | Rajz Testgyakorlás Kézimunka Gyorsírás Irásb. dolg. külső alakji Ált. osztályzat Díjkedvezm.
Csányi Sándor r. k. 2 3 3 3 3 3 3 3 2 2 4 3 2 3 4
Csizmadia Ottó r. k. 1 1 2 2 2 1 2 2 1 1 2 2 1 — 2 2 2 f
10 Dolmányos István r. k. 2 3 3 3 3 4 3 3 3 3 3 3 3 — 3 4 —
Fenyvesi József r. k. 1 2 3 3 2 3 3 3 2 2 3 3 3 — 3 3 1 f
Fenyves József Lajos r. k. 1 3 3 3 3 2 3 3 3 3 2 1 2 — 2 3 1 f
Gáspár Endre r. k. 2 3 3 3 3 3 3 3 2 2 3 3 2 — 2 3 1 f
Gócza Károly r. k. 2 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 2 2 — 2 3 _
15 Göntér György r. k. 2 1 1 2 1 1 2 1 1 2 1 2 1 — 1 1 2 f
Hajgató Sándor r. k. 1 3 3 3 3 3 3 3 2 3 2 3 2 — 2 3 1 f
Honti János r. k. 2 1 2 3 2 2 2 2 2 2 1 2 1 — 2 2 1 f
Horváth Győző r. k. 2 3 3 3 3 2 3 3 2 2 3 2 3 3 2 3 __
Horváth József r. k. 1 3 3 3 3 3 3 3 2 3 3 3 3 — 3 3 _
20 Horváth Sándor r. k. 2 3 4 3 3 3 4 3 2 2 2 3 3 _ 2 4 ,_
Kardos József r. k. 1 3 3 3 3 3 3 3 2 3 2 3 2 _ 3 3 _
Kálovics Sándor r. k. 1 3 3 3 3 2 3 3 2 2 3 3 3 — 3 3
Keszey László József r. k. 2 3 3 4 4 3 3 3 2 2 2 1 3 — 3 4 _
Kovács József r. k. 2 3 3 3 3 2 3 3 3 3 3 1 3 — 2 3 __
25 Kökényes Antal r. k. 2 3 4 4 3 3 3 3 2 3 4 2 3 — 2 4 —
Köves Tibor r. k. 1 1 2 1 1 1 2 1 1 2 3 3 2 _ 2 2: 3 f
Kukola István r. k. 2 3 3 4 3 4 4 3 2 2 2 1 3 — 2 4 _
Lehel József r. k. 1 3 3 3 3 3 4 3 1 3 4 fm 3 — 3 4 —
Mátay Antal Imre r. k. ism. 2 3 3 3 3 3 3 3 2 2 3 2 2 — 2 3 —
30 Mihalovich János József r.k. 2 3 4 3 3 3 3 3 3 2 3 3 2 — 3 4 —
Németh Zoltán r. k. 2 3 3 3 3 3 4 4 3 3 3 1 2 — 2 4 _
Papp Nándor r. k. 1 2 3 2 2 3 3 3 2 1 2 3 1 — 2 3 —
Pethő Dezső r. k. 2 3 3 3 3 3 3 3 2 2 3 3 2 — 2 3 1 f
Pirbus Géza r. k. 2 1 2 2 2 2 2 1 1 1 2 2 1 —• 2 2 3 f
35 Radák József r. k. 2 3 4 3 3 2 3 3 3 3 3 1 3 — 3 4 —
Rajnai Lajos r. k. 1 2 2 2 2 2 2 2 2 1 1 1 1 1 1 2 3 f
Sebestyén László r. k. 2 3 4 3 3 3 3 3 2 3 3 3 2 — 3 4 —
Sipos Sándor r. k. 1 3 3 3 3 3 3 3 3 2 3 3 3 — 3 3 1 f
Somogyi Ervin János r. k. 1 3 3 3 3 3 3 3 2 1 3 3 3 — 2 3 —
40 Szabó László József r. k. 2 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 0 írni 2 — 2 3 1 f
Szaller Béla r. k. 2 3 3 3 3 3 3 2 2 3 3 3 2 — 2 3| —
Szarjas István r. k. 2 3 3 3 3 3 3 3 2 2 2 1 2 — 3 3 1 f
Szegedi András r. k. 2 3 3 3 4 3 3 3 2 3 3 3 1 — 3 4 _
Szendrő Sándor Ferenc r. k. 1 2 2 2 2 2 3 2 2 2 3 2 1 — 2 2 1 f
45 Szentiványi Győző ev. 2 2 3 3 2 3 2 3 1 3 3 3 1 — 3 3 1 f
Varga József r. k. 1 3 3 2 3 2 3 3 1 2 2 2 1 — 2 3 1 f
Viola Sándor r. k. 1 3 3 3 2 3 3 3 2 3 3 3 3 — 3 3 __
Weisz József izr. 1 3 3 3 3 2 2 3 3 2 3 3 2 — 2 3 1 f
Winkler József r. k. 1 3 3 3 3 3 3 2 2 2 2 3 3 — 2 3 1 f
Kimaradt: Étsy Ferenc. Meghalt: Mihalecz József.
47
IV. A) OSZTÁLY.
Osztályfőnök: Szudeyné Rátz Mária.
A tanuló neve és vallása Magaviselet Hittan Magyar nyelv || | Német nyelv || ! Történelem | Földrajz Mennyiségtan Ásvány- és vegytan | Egészségtan Közgazdaságt. || Mezőgazdasági. Enek Rajz Testgyakorlás Kézimunka Gyorsírás Irásb. dolg. kQSsS alakja | Ált. osztályzat Díjkedvezm.
Alföldi László r. k. 1 2 3 3 3 2 3 3 3 2 3 2 2 1 3 2 3
Andriedes József r. k. 1 1 1 3 1 2 3 1 1 2 1 1 2 1 2 — 2 2 3 f
Antal Sándor r. k. 1 1 1 2 1 1 2 2 1 1 1 1 3 2 2 — 2 2 —
Bakos Imre ref. 1 2 3 3 3 3 3 3 2 3 3 2 3 3 3 — 4 3 —
5 Bakos László ref. 1 1 3 3 3 2 3 2 1 3 2 2 2 3 2 — 3 3 1 f
Beke János r. k. 1 3 3 3 3 3 3 3 3 3 2 2 2 3 3 — 3 3 —
Bertalan József r. k. 1 3 3 3 3 3 3 3 3 3 2 2 2 fm 3 — 3 3 —
Boros István r. k. 1 3 3 3 2 3 3 3 3 3 3 2 1 3 2 — 1 3 —
Csács Ferenc r. k. 1 3 3 3 3 3 3 3 2 3 2 1 1 3 2 — 3 3 —
10 Csere Imre Zoltán ref. 1 2 3 3 3 3 3 3 3 2 3 2 3 3 2 — 3 3 —
Érces János r. k. 1 1 2 2 1 2 2 2 1 2 1 1 2 2 2 — 3 2 3 f
Érces Károly r. k. 1 1 2 3 1 1 2 2 2 2 1 1 1 2 2 — 2 2 3 f
Gyöngy Géza r. k. 1 3 3 3 3 3 3 3 2 3 3 2 3 1 2 — 3 3 —
Havasi Andor izr. 1 2 3 2 3 3 3 3 3 3 3 2 3 3 2 — 3 3 —
15 Horváth István r. k. 1 1 2 3 2 2 2 2 3 2 2 2 2 3 2 — 3 2 3 f
Huszár Zoltán r. k. 2 1 3 3 3 3 3 3 3 2 3 1 3 2 2 — 3 3 —
Kollarics Béla r. le. 1 1 2 2 1 2 1 1 1 1 1 1 2 2 2 — 2 2 —
Kovács József r. k. 1 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 1 3 1 2 — 4 3 —
Kovács Lajos r. k. 1 2 3 3 3 3 3 2 3 2 2 2 2 1 2 — 2 3 1 f
20 Körmendi Zoltán r. k. 1 1 2 3 2 2 3 2 1 2 2 2 2 3 2 — 2 2 3 f
Krénusz Ferenc r. k, 1 1 2 2 1 2 2 1 1 2 2 1 2 1 2 — 2 2 3 f
László Imre Attila r. k. 2 2 2 3 2 3 3 3 3 3 3 2 2 3 2 — 2 3 1 f
Lucz Lajos r. k. 2 1 2 3 2 2 3 2 2 2 2 1 2 3 1 — 1 2 2 f
Major Ferenc r. k. 1 2 3 3 3 3 3 2 2 3 3 2 2 3 2 — 3 3 1 f
25 Nagy Béla r. k. 1 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 2 — 3 3 —
Novath István r. k. 2 3 3 3 3 3 3 2 3 3 3 1 3 1 2 — 3 3 —
Pénzes Ferenc r. k. 1 2 3 3 3 2 2 2 2 3 2 1 2 2 2 — 3 3 1 f
Rosenfeld Andor izr. 1 2 3 3 3 3 3 3 3 3 3 2 3 3 2 — 3 3 —
Sági József r. k. 1 2 3 3 3 3 3 2 2 3 3 1 1 1 1 — 2 3 1 f
30 Sárdi Ferenc r. k. 1 2 3 3 3 3 3 2 2 2 3 2 3 3 2 — 3 3 —
Sörlei Tibor ev. 1 2 3 3 3 3 3 3 3 3 2 2 3 fm 2 — 4 3 —
Stéger László r. k. 1 2 3 3 3 3 3 3 3 2 3 2 3 3 3 — 3 3 1 f
Szabó József r. k. 1 1 2 3 2 2 3 2 2 2 2 1 2 fm 2 — 1 2 —
Szántó István r. k. 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 2 2 1 — 1 1 dm
35 Szemes István r. k. 1 2 3 3 3 2 3 3 2 2 3 2 3 3 2 3 3. 1 f
Szöllősi János r. k. 1 1 1 2 1 1 1 1 1 1 1 2 1 1 2 1 2 1 3 f
Takács János r. k. 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 dm
Tóth Károly Géza r. k. 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 — 2 1 dm
Tölgyes Endre r. k. 1 2 3 3 2 3 3 3 2 2 3 2 2 3 2 2 3 1 f
40 Varga János ev. 1 2 3 3 2 2 3 2 2 2 2 2 3 3 1 2 3 —
Vaskuti József r. k. 1 1 3 3 3 2 3 3 3 2 2 1 3 3 2 — 3 3 —
Weinausz Ferenc r. k. 1 1 3 3 3 3 3 3 3 3 2 1 2 2 2 — 2 3 —
48
A tanuló neve és vallása | Magaviselet Hittan | Magyar nyelv ¡| Német nyelv ] Történelem | Földrajz Mennyiségtan ; A.vínj- ti vegytan Egészségtan Közgazdaságt. | Mezőgazdaságt. | Ének Rajz Testgyakorlás Kézimunka Gyorsírás írást. dolg. külső alakja|| Ált. OS i7lyzat_| Díjkedvezm.
Weisz Sándor izr. 1 2 3 3 3 3 3 3 3 3 3 2 3 3 3 3 3
Wellisch Ernő izr. 1 1 3 2 3 3 3 3 3 3 2 2 3 3 2 1 2 3 —
Magántanulók:
Agócs Dániel r. k. - 2 2 3 2 3 3 3 3 2 2 — 3 1 _ — 2 3 —
Dobó István r. k. - 2 2 3 3 2 3 3 3 3 2 — 2 1 — — 2 3 _
Pap János r. k. - 3 4 3 3 3 4 3 3 3 3 — 2 — 3 4 _
Szúnyog János r. k. - 2 3 3 3 3 2 3 3 3 2 1 2 3 2 2 3 —
Kimaradt: Németh Ernő, Rácz Imre, Szabó Antal.
IV. B) OSZTÁLY.
Osztályfőnök: Vánkos Jenő.
Andri István r. k. 1 3 3 4 3 3 3 2 3 3 2 3 2 1 2 3 4
Baksa Béla r. k. 2 3 3 2 3 3 3 3 3 2 2 2 3 3 3 —- 3 3 Tí
Balázs János r. k. ism. 2 3 3 3 3 3 3 3 2 3 2 2 2 3 2 — 3 3 _
Barmos Gyula r. k. ism. 1 3 3 3 3 3 3 2 2 2 2 2 3 3 3 — 3 3 _
5 Böröndy Tibor r. k. 2 3 3 3 3 3 3 1 2 2 1 2 2 ím 1 — 2 3 1 f
Büki László r. k. 1 2 3 2 2 2 3 1 2 2 1 1 1 l 1 — 2 2 1 f
Csicsor István r. k. 2 3 3 3 3 3 3 3 3 3 2 2 3 3 2 — 3 3 _
Csillag Roland izr. 1 2 2 2 3 2 3 2 3 2 2 2 3 3 3 3 3 —
Csizmadia Ferenc r. k. 1 2 2 3 2 1 1 2 2 2 2 1 1 1 3 - 2 2 3 f
10 Dancs Ferenc r. k. 1 1 1 2 1 1 1 2 2 1 1 1 1 1 1 — 2 2 dm
Deutsch István izr. 1 2 4 4 3 3 3 3 3 3 2 2 3 3 3 — 3 4 _
Erdélyi János r. k. 1 1 3 3 2 1 3 2 3 2 1 2 2 1 1 1 3 3 —
Gödinek József r. k. ism. 1 3 2 3 3 3 3 1 2 3 2 2 3 2 2 — 2 3 —
Gyemi Illés r. k. 1 2 2 3 3 2 3 3 3 3 1 2 2 3 2 — 3 3 —
15 Hirschler István izr. 1 2 3 3 2 2 2 3 3 2 2 2 3 3 2 3 3 3 _
Horváth János r. k. 1 2 2 2 1 1 3 1 1 1 1 1 2 1 2 _ 2 2 dm
Horváth Lajos r. k. 2 3 3 3 3 3 3 3 3 3 2 3 2 1 2 3 3 —
Horváth László r. k. 1 3 2 3 3 2 3 3 3 3 2 2 3 1 2 2 3 —
Kassai László r. k. 1 3 3 3 3 3 3 3 3 3 2 2 3 2 2 — 3 3 _
20 Kerkápolyi Tibor r. k. 1 1 2 2 2 2 1 2 2 2 1 1 2 1 2 - 2 2 3 f
Kiss József r. k. 1 3 3 3 3 2 3 2 3 3 1 2 2 1 2 — 3 3 _
Kovács István L. r. k. 1 2 3 3 3 2 3 3 2 3 2 2 3 2 3 — 3 3: _
Kovács József r. k. 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 — 1 1 dm
Kóka László r. k. 1 1 2 2 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 — 2 1 3 f
25 Mayerhofer Miklós r. k. 2 2 3 3 2 2 3 2 2 3 2 1 3 2 3 3 3 3 1 f
Molnár Kálmán r. k. ism. 1 2 3 3 3 3 3 1 1 3 2 1 3 1 1 — 3 3 —
Nagy János r. k. 1 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 1 1 3 2 _ 3 3 —
Németh József r. k. 1 3 3 3 3 2 3 2 3 2 2 1 2 1 1 — 3 3 1 f
Németh Zsigmond r. k. 1 2 2 2 3 2 3 2 2 2 2 1 2 3 2 — 3 2 3 f
30 Péntek Ferenc r. k. 1 2 2 2 2 1 1 1 1 1 1 1 2 1 2 — 2 2 2 f
Péter Ferenc r. k. 1 2 2 3 2 1 2 2 2 2 1 1 2 2 2 — 2 2 1 f
-
49
A tanuló neve és vallása j Magaviselet 1 Hittan Magyar nyelv | Német nöelv Történelem ] Földrajz Mennyiségtan ísvány- ás vegytan Egészségtan || Közgazdasági. | Mezőgazdaságt. || Enek Rajz Testgyakorlás Kézimunka Gyoreírás Irásh. dóig. külső alakja Ált. osztályzat Díjkedvezm.
Pongrácz Lóránt r. k. 2 3 3 3 2 3 3 2 2 3 1 3 4 3 2 _ 3 4 ,_
Rózsa Sándor r. k. 2 2 3 3 2 3 3 3 3 2 1 2 3 3 2 — 3 3 —
Steinitz Gyula r. k. 2 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 2 4 2 3 — 3 4 1 f
35 Stipic Károly r. k. 1 2 4 3 3 3 3 3 4 3 3 3 3 3 2 — 2 4 —
Szegvári Károly r. k. 1 3 3 3 3 3 3 3 3 2 2 2 3 ím 3 3 3 —
Szűcs László r. k. 2 3 4 4 4 3 4 3 3 3 2 2 2 1 2 — 3 4 —
Tiszai László r. k. 1 2 2 2 2 1 2 2 2 1 1 1 2 3 3 2 2 3 f
Tóth Lajos r. k. 2 3 3 3 3 3 3 3 2 3 3 2 3 1 3 3 3 —
40 Törő László r. k. 1 3 3 3 3 3 3 3 3 3 1 1 3 2 3 — 3 3 —
Udvari László r. k. 1 3 4 3 4 3 3 2 2 3 3 2 2 3 3 — 3 4 —
Vass Jenő r. k. 1 3 2 2 2 2 2 1 2 2 2 1 3 3 2 — 2 2 1 f
Várfalvi Gyula r. k. 1 2 2 2 3 2 2 2 2 2 2 1 3 ím 2 2 2 2 —
Várfalvi János r. k. 1 3 3 3 3 3 3 2 3 3 2 2 3 3 2 3 3 —
45 Vincze József r. k. 1 2 2 2 3 1 3 2 2 2 2 1 2 2 1 — 2 2 3 f
Völler András r. k. 1 3 3 3 3 3 3 3 2 3 2 1 1 1 1 — 2 3 —
Windis György r. k. 1 3 3 3 3 3 3 2 3 3 1 2 2 3 3 — 3 3 —
Wortmann Dezső izr. 1 1 1 1 2 2 2 1 2 2 1 1 3 2 2 1 3 2 2 f
\\
50
VIII. Statisztika.
A—H) A tanulók osztályonként összesített adatai.
Osztályok Összesen
C i m I. II. III. IV.
a) b) c a) b) al bjla) b)
A A tanulók számának alakulása Beirt nyilvános tanulók ......... Beirt magántanulók ... ... ... ... Osztályozott nyilvános tanulók Osztályozott magántanulók ...... Osztályoztatott összesen ......... 41 3 38 3 41 44 42 42 38 37 37 56 7 56 7 63 55 53 53 50 6 48 6 54 51 49 49 47 4 44 4 48 48 48 48 430 20 415 20 435
B A tanulók kormegoszlása 1926. évben született ......... 1925. „ „ ............ 1924. ................ 1923. „ „ ............ 1922. „ „ ............ 1921. „ „ ............ 1920. „ „ ............ 1919 „ v. korábban ......... 13 13 9 3 1 1 1 13 21 7 1 13 15 7 2 17 23 U 7 1 1 3 17 25 8 3 13 22 10 3 2 4 17 14 15 2 1 10 19 13 3 3 9 16 17 4 2 3öi 83 101 80 70 37 12 13
C A tanulók anyanyelve Magyar ..................... 41 42 37 63 53 54 49 48 48 435
D A tanulók vallása Róm. kat...................... Református .................. Evangélikus .................. Gör. kel. ... .................. Izraelita ..................... 41 30 2 2 8 36 1 51 4 5 3 49 1 3 46 2 1 5 45 2 1 1 39 3 2 4 44 4 381 12 13 1 28
E A szülők foglalkozása Középbirtokos és bérlő ......... Kisbirtokos, kisbérlő ............ Egyéb önálló őstermelő ......... Egyéb gazdasági segédszemély Kisiparos..................... Ipari tisztviselő ............... Egyéb ipari segédszemély......... Ipari napszámos ............... Kiskereskedő.................. Kereskedelmi tisztviselő ......... Egyéb keresk. segédszemély ...... Egyéb közlekedési segédszemély ... Közlekedésnél napszámos......... Köztisztviselő.................. Pap, tanár, tanitó............... Másféle értelmiség ............ Közhivatali altiszt, szolga ...... Katona (csendőr-rendőr) altiszt Nyugdíjas köztisztviselő ......... Egyéb nyugdíjas tisztviselő ...... Nyugdíjas altiszt, szolga ......... Különböző napszámos............ Tőkés, járadékos, háztulajdonos ... Házi cseléd .................. Egyéb és ismeretlen foglalkozású ... 3 4 8 4 1 10 2 1 1 2 2 2 1 1 3 9 1 8 2 9 2 2 3 1 1 1 2 1 1 12 3 1 1 8 1 1 1 3 1 5 2 12 1 5 1 2 12 1 2 4 5 1 6 1 3 5 9 2 3 11 2 1 1 3 13 2 1 1 3 15 1 3 5 12 1 1 5 2 3 2 4 2 1 11 1 2 10 5 2 6 1 1 3 5 3 12 5 9 1 2 4 1 3 3 1 2 1 6 4 4 1 12 1 1 1 1 3 9 1 2 28 5 16 94 2 22 1 29 4 12 841 8 3 5 2 22 25 2 1 46; 8 2 3 9

51
Osztályok Összesen
C i m I. II. III. IV.
a) b) c) a) b) a) b) a) b)
r i A szülők lakóhelye Az iskola székhelyén............ A vármegye egyéb községében* ... Más megyében: Fehér vm............. Csongrád vm. ......... Jász-Nagykun-Szolnok vm. Somogy vm.** ......... Tolna vm............ Vas vm............. Jugoszláv megszállott területen ... 30 8 2 1 36 4 2 29 8 40 11 11 1 41 8 4 37 9 1 1 5 1 31 8 9 1 29 10 1 1 1 5 1 39 6 3 312 64 i 2 49 1 3 1
G Óra- Igazolt óramulasztások száma...... 1091 1360 1074 1916 1541 1485 2146 1502 2272 14.392
mulasztások Igazolatlan óramulasztások száma..- — 5 — 5| 30 5 8 15 17 75
H Rendkívüli tárgy Gyorsírás..................... — — — — — 5 2 2 5 14
* Balatonmogyoród, Becsehely, Hahót, Lazsnak, Nagyrécse, Szepetneken 1—1 Alsórajk, Galambok, Kiskomárom, Letenye, Magyarszerdahely, Pola, Ujnéppuszta-Újudvar, Zalaszentmihályon 2—2; Felsőrajk, Murakeresztur Zalaszentjakabon 3-3-Komárváros, Palinban 4—4; Gelsén 6;
** Góla, Jánosmajor, Légrád, Miháld, Somogyszob, Surd, Zákánytelepen 1—1; Szentgyörgyváron 2; Bagolasánc, Sávoly, Somogyszentmiklóson 3—3; Gyékényesen 6; Zákányon 9 olyan szülő lakik, akinek gyermeke — mint bejáró tanuló — látogatja iskolánkat.
I—J) A nyilvános tanulók tanulmányi eredménye, magaviselete és díjkedvezménye.
Osztályok 1. a) 1. b) 1. c) II. a) II. b) III. a) III. b) IV. a) IV. b) Összesen
A tantáravakbúl kapott érdemjegyek jeles II ió 1 elégs. j elégt. jeles | í jó | : elégs. | elégt. jeles jó elégs. 1 elégt. | jeles 1 Jő I elégs. | elégt. jeles jó elégs. 1 elégt. | i jeles 1 jó elégs. elégt. j jeles jó elégs. || elégt. jeles jó elégs. elégt. || jeles jó elégs. elégt.
I) Tanulmányi eredmény, magaviselet Vallástan............... Magyar nyelv............ Német nyelv ............ Történelem ............ Földrajz ... ... ......... Számtan—mértan......... Természetrajz............ Vegytan ... ... ......... Természettan............ Közgazdaságtan ......... Mezőgazdaságtan......... Ének.................. Rajz ................. 11 3 4 2 9 6 8 5 18 8 10 10 18 18 10 14 14 9 22 25 21 16 11 21 16 15 5 3 3 2 1 4 17 2 1 1 1 5 4 5 21 11 10 16 16 24 16 12 14 4 27 27 20 24 17 21 26 20 4 3 5 1 3 16 5 1 6 6 8 9 9 4 17 5 9 12 11 18 12 11 10 4 23 24 17 16 10 15 17 21 4 3 2 4 1 1 2 12 2 3 7 8 2 9 9 13 2 32 15 8 25 25 10 28 15 29 21 12 34 43 23 22 40 19 32 14 31 5 2 1 1 4 2 16 5 3 16 9 4 16 11 14 3 19 18 10 18 26 9 26 18 30 26 18 26 34 18 14 32 11 22 9 20 4 6 1 4 8 2 4 13 2 1 3 5 3 8 16 7 3 16 16 14 20 23 12 13 28 18 24 19 24 30 24 17 29 24 4 23 19 6 3 1 3 4 3 2 7 2 2 3 3 10 7 3 7 6 9 11 13 10 10 27 24 17 35 36 35 34 31 36 35 12 18 27 7 3 2 2 3 1 2 19 6 3 10 6 5 7 11 6 9 19 7 17 9 7 8 14 6 15 13 19 16 25 19 8 29 34 26 24 33 22 20 19 19 18 — 6 3 2 4 10 6 10 5 6 18 21 7 18 15 13 13 14 6 19 21 18 25 24 18 24 26 30 29 24 35 19 21 24 5 3 21 4 3 2 1 1 2
Testgyakorlás............ 6 9 20 3 lm 13 7 20 2 lm 8 9 19 1 lm 9 12 31 4 lm 13 19 18 3Fm 5 15 26 2 lm 8 11 28 2 lm 11 8 22 3 lm 18 9 18 3 lm
Kézimunka ............ 8 13 17 — 9 8 25 — 7 19 10 1 9 26 21 — 5 19 27 2 8 27 13 — 14 20 15 — 6 32 6 — 10 24 14 —
Általános osztályzat Altalános jeles ... jó „ elégs.... 1 tárgyból elégt. 2 » „ több „ 2 9 20 1 3 3 12 19 6 5 4 11 15 3 1 3 2 11 36 2 3 2 4 12 25 5 2 5 1 18 18 4 4 3 1 7 27 n l 5 2 4 10 30 2 13 26 3 3 1 20 103 216 31 26 19
Magaviselet Példás ... ...... Jó ............ Tűrhető...... ... 28 10 29 11 2 24 12 1 39 14 3 33 18 2 31 16 1 21 28 40 4 37 11 282 124 9
J) Díjkedvezmény* Teljes díjat fizet ......... 1 f. díjkedvezményt nyert ......... 2 J. „ „ ......... 31- i) „ ......... 4 f- „ „ ......... Teljes díjmentes ......... 18 11 3 6 19 17 3 3 17 8 2 6 35 12 8 25 14 3 12 27 10 9 30 14 2 4 26 9 1 7 28 9 2 6 225 104 16 61
1 1 5 1 1 1 1 3 3 2 15
*A II. félév adata az 1937. évi február hó 13.-i létszám szerint.
K) Az iskola felszerelésére vonatkozó kimutatás.
Leltári sorszám A vagyontárgyak csoportszerinti megnevezése á tané» folyamán történt gyarapodás A tanévi gyarapodás értéke íz oldalt feltüntetett vagyontárgyak, szertárak stl).
vétel ajándék tanévvégi állománya értéke
drb, kötél, (űzet P f P f
1. a) Az iskolai felszerelés nyilvántartása: Bútorok.................. 5 54 50 452 9158 10
11. Házi és irodai felszerelés — — — - 184 3348 98
111. A Természetrajzi tanszerek...... 100 — 463 50 885 2571 58
111. B Természettani tanszerek...... 2 40 78 — 317 5236 75
111. C Földrajzi és történelmi tanszerek ............... 144 — 193 - 268 1391 99
111. D Szám-mértani tanszerek ...... — — — — 23 66 70
111. E Rajztanítási tanszerek ...... 4 — 2 46 188 500 21
111. F Tornatanítási tanszerek ...... — — — — 243 4478 40
111. " G Vegytani tanszerek ...... ... 2 — 38 - 160 459 81
IV. Tanári könyvtár............ 22 12 123 10 1500 10732 56
VIII. Kézimunkaoktatási tanszerek — — — ■— 167 587 76
V. Összesen: b) Külön nyilvántartás: Ifjásági könyvtár............ 279 52 52 952 181 56 24 4307 1081 38532 3067 84 92
VI. Önképzőköri könyvtár ...... 8 — 16 — 216 692 80
VII. Sportköri felszerelés......... 13 — 259 25 326 2746 42

54
L) Az iskola benépesülésének visszatekintő táblázata.
Tanév I. oszt. II. oszt. III. oszt. IV. oszt. összesen
a b c magántanuló a b c magántanuló a b c magántanuló a b c magántanuló nyilvános tanuló magántanuló cgyOtt
1920—21 64 39 — 25 37 35 — 45 34 34 — 24 38 39 — 20 320 114 434
1921—22 58 64 — 38 49 46 — 20 30 30 — 10 33 33 — 23 343 91 434
1922—23 56 60 — 24 54 53 — 33 46 40 — 12 31 31 — 6 371 75 446
1923—24 60 56 — 20 57 55 — 19 57 45 — 10 35 32 — 13 397 62 459
1924—25 40 31 49 29 54 50 — 17 45 46 — 15 57 39 — 6 411 67 478
1925—26 49 48 — 17 41 44 40 18 49 46 — 15 40 41 — 6 398 56 454
1926-27 36 37 — 27 55 55 — 30 41 43 41 12 47 41 — 6 396 75 471
1927—28 52 — — 24 40 41 — 25 39 38 35 24 44 42 41 11 372 84 456
1928—29 27 29 — 26 29 29 — 23 42 41 — 19 34 34 35 15 300 83 383
1929—30 29 28 27 15 27 27 — 12 31 26 — 10 36 38 — 12 269 49 318
1930—31 37 38 37 15 49 46 — 5 52 — — 10 30 28 —- 14 317 44 361
1931—32 36 36 32 7 53 54 — 6 42 45 — 3 45 — — 1 343 17 360
1932—33 40 49 — 4 46 47 — 5 46 48 — 4 40 41 — 3 357 16 373
1933-34 55 52 — 2 48 39 — 3 50 50 — 2 38 40 3 372 10 382
1934-35 52 50 — 2 51 48 2 40 48 — 2 39 49 — i 377 8 385
1935-36 44 40 37 3 50 47 2 49 47 — — 44 45 — 2 403 7 410
1936—37 38 42 37 3 56 53 7 48 49 6 44 48 4 415 20 435
IX. A jővö iskolai évre vonatkozó értesítés.
A nyári szünet alatt az iskola igazgatósága hivatalos órát szerdán és pénteken 9—1 l-ig tart.
a) A jövő tanév megnyitása.
Beiratásokat az I. osztályra jelentkező tanulók részére június hó 19-én, a II., III. és IV osztályú tanulók részére pedig június hó 2l-én tartunk. A pótbeiratás szeptember hó 2 án lesz.
A beiratáshoz szükséges okmányok. Az I. osztályra jelentkező tanulók esetében: születési anyakönyvi kivonat, elemi iskolai bizonyítvány (Értesítő) és ujraoltási bizonyítvány; a II., III. és IV. osztályú tanulók a „Tanulmányi értesitő"-iket hozzák magukkal a beiratáshoz.
Augusztus hó 31-én tartatnak a pótló-, felvételi- és tantervkülönbözeti, szeptember hó l én a javitóvizsgálatok, melyekre július hó 15-ig kell az iskola igazgatójánál jelentkezni.
55
A tanév ünnepélyes megnyitása szeptember hó 3-án 8 órakor lesz, melyre minden tanuló köteles megjelenni.
A rendes tanitás szeptember hó 4-én fog kezdődni.
b) Fizetendő díjak és kedvezmények.
Beíráskor minden tanuló felvételi dij cimén 2.50 P-t, egyéb járulékok cinién 1.70 P-t, tehát összesen 4.20 P-t fizet.
Ezen dijakon felül az I. osztályba iratkozó tanulók tanulmányi értesitö\\ (index) ára fejében 70 f, fiündij qim\'én 120 P\'í? pháí összesen 1.90 P-l, a többi osztályok növendékei pedig filmdij cimén a jelen tanévi lajirfljia^kniaik B ¡százalékát kötelesek a beiratáskor befizetni.
Tandíj: A tandíj és fenntartási etil együttes összege évi 40 P.
Tandíjkedvezmény: Megfelelő magaviseletű és előmenetelü szegény tanulók ráutaltságukhoz mérten kedvezményben részesülhetnek éspedig jeles tanulók teljes mentességben, vagy csak évi 8 P, jó tanulók évi 16 P, illetve 24 P, elégséges osztályzatunk 32 P kedvezményes dij fizetésére kaphatnak kedvezményt.
Tantervkülönbözeti vizsgálattal felvett tanuló is részesülhet díjkedvezményben.
Díjkedvezményben, illetőleg mentességben iskolánk az alábbi százalék-fokozat keretei között részesítheti tanulóit :
Teljes dijat (40 P) fizet a tanulóknak legalább 20°/0-a
1. fokozatú díjkedvezményt (32 P) nyerhet a tanulók 30 „
2. „ » (24 P) „ „ „ 20 „
3. „ „ (16 P) „ „ „ 10 „
4. „ „ (8 P) „ „ „ 10 „
Díjmentességet nyerhet a tanulóknak legfeljebb 10 „
A díjkedvezményt szabályszerű (bélyegmentes) jolyamodási nyomtaívá-\'iyon kell szeptember 15-ig kérni.
A tandíj befizetése. Ugy a teljes, mint a kedvezményes tandíjat a tanulók nyolc egyenlő részletben (október—május hónapok 5. napjáig) tartoznak az iskolában kapott postatakarékpénztári befizető lapok utján befizetni (tehát nem az igazgatónál.) Azt a tanulót, aki diját az egyes esedékességekkor — egyszeri záros határidőhöz kötött figyelmeztetés dacára — nem fizette be, az igazgató a tanulók közül haladéktalanul törölni köteles.
Hadiárvák és hadigyámoltak, ha jeles vagy legalább jó tanulmányi elömenetelüek, sem felvételi dijat, sem egyéb járulékot, sem tandijat nem fizetnek, a járulék fizetése alól a hadíérvák és hadigyámoltak ái|afában mentesek. Igénvjogosultságukjat az 1933 évi\' V4T. t-fc..\' értelmében \'beiraiáskjotti igazolni tartoznak.
c) Tantervkülönbözeti vizsgálat.
Azok a tanulók, akik az elemi isk. V. vagy VI. osztályának sikeres elvégzése után a polgári iskola II. (esetleg III.) osztályában, avagy a gimnázium, reáliskola vagy reálgimnázium alsóbb osztályából a polgári iskola megfelelő felsőbb osztályába óhajtanak átlépni, tantervkülönbözeti vizsgálatot tartoznak tenni. Ezen vizsgálat engedélyezéséért julius 15-e előtt kell megfelelően bélyegzett kérvénnyel folyamodni, melyre nézve az igazgató az érdeklődőknek felvilágosítást ad. — Vizsgadíj 20 P.
56
Tantervkülönbözeti vizsgálat tárgya és anyaga a polgári fiúiskolába
való átlépés esetén.
Az iskola és osztály, amelyikből át kiván lépni a tanuló A polgári iskola melyik osztályába Vizsgázik a polgári fiúiskolában
Elemi iskola V.-Vl. 11. Magyar Német Számt.-mértan 1. oszt. tananyagából
VI. 111. Magyar Német Számt.-mértan Történelem I. és 11. oszt. tananyagából II. o. tananyagából
Gimnázium 1. 11. Német | , t Síágt 1 anyagából Mnvónií óa állattan • líe9m vitágrészbeli emlősük. Madarak (házi szárnyasok kiva- isoveny- es ananan. Hül|6ki ké1éirúeki ha|ak
11. 111. Német Történelem Mezőgazdasági. 1 Kézimunka / 11. o. tananyaga 1. és 11. oszt. tananyaga
111. IV. Magyar Német Ének j Történelem Mezőgazdasági. Kézimunka 111 o. tananyaga 11. o. tananyaga 1., 11., 111. 0. tananyaga
Reálgimnázium, vagy reáliskola 1. 11. Mezőgazdasági. 1. oszt. tan. Kézimunka / anyagából \\TK-.r£r.-.r áe állattan ■ ldeS™ világrészben Emlősök. Madarak (házi szárnyasok kivé-JNoveny- es allattan. telével). Hüllők, kétéltűek, halak.
11. 111. Történelem 11. o. tan.-ból Mezőgazdasági \\ 1., 11. o. tan-Kézimunka / anyagából
111. IV. Magyar Ének Történelem Mezőgazdasági. Kézimunka l 111. oszt. ( tananyagából 11. o. tananyagából 1 1., 11., 111. 0. tananyagából

d) Tájékoztató a magántanulóknak.
Magánvizsgálat karácsonykor és a tanév végén van ; szeptember első napjaiban is tartunk, de akkor kizárólag azok részére, akik tanulmáinyaik(at — mint rendes tanulók — kiváinják folytatni.
Magánvizsgál a\'ti engedélyért Tankerületi Királyi Főigazgatóság, Szombathely, kell folyamiodnji és a kérvényt, 1 pengő 50 f)i;líi,ér kéirvJénykeziCilélsii dij készpénz lefizetése mellett, az iskola igazgatójánál kell benyújtani, még pedig junius 15-jiike, októbler l-|e, vajgy ápr^lijs 1^\'te előtt. A \'később érkező,
57
vagy közvetlenül a kir. főigaizgjató UrWaz blanyujlott kérvényeik tárgyalás nélkül visszaadatmak. , ,
A IC évnél idősebb, vagy az elemi isk. VI. osztályát sikerrel végzett magántanulók a kir. főigazgató Úrtól engedélyt nyerhetnek arra, hogy a polg-isk. I. oszt. tantárgyaiból sikerrel letett magánvizsgálat után nyomban vizsgálatot tehessenek a II. osztályról is.
A tanköteles korban levő tanulóknál a 2 P okmánybélyeggel ellátott folyamodvány mellékletei :
a) a tanuló születési anyakönyvi kivonata,
l>) legutolsó iskolai bizonyítvány (ha a tanuló ismétlő, akkor az előző osztály bizonyítványa is),
e) a lakóhely elöljárósága által kiállított, hiv. iktatószámmal ellátott bizonyítvány arról, hogy a tanuló mióta lakik a községben, a tanulónak szülei (gyámja) mivel foglalkoznak, s a gyermek szülői gondozás alatt áll, nyilvános tanintézetbe nem jár,
a) ha a tanulásban megszakítás van, igazolandó, hogy ezen idő alatt a gyermek mivel foglalkozott.
A 15 évesnél idősebb folyamodó mellékeljen :
a) születési anyakönyvi kivonatot,
b) legutóbbi iskolai bizonyítványt,
c) előljárósági bizonyítványt lakóhelyéről, illetőleg arról, hogy legalább hat hónapja lakik a községben, ahonnan folyamodik,
a) szabályszerűen kiállított bizonyítványt arról, hogy az iskola elhagyása óta a folyamodvány beadásáig hol és mivel foglalkozott, mi a jelenlegi foglalkozása,
e) hatósági bizonyítványt erkölcsi magaviseletéről. :
f) azoknak a folyamodóknak, akiknek tanulmányaiban egy évnél hosz-szabb megszakítás mutatkozik, csatolniok kell 2 tanúval elöttemezett nyilatkozatot arról, hogy a kért vizsgálatot még sehol sem kísérelték meg.
Ha a kérvény mellett szegénységi bizonyítvány van, akkor az bélyegmentes, de ha csak vagyontalansági bizonyítvány csatoltatnék, akkor niem-csa.< a kérvényre kell 2 pengős okmánybélyeg, hanem az összes mellékletek is a szabályszerű bélyeggel látandók el. (A különben bélyegmentes okn ányokra 30 filléres mellékleti bélyeg ragasztandó.)
A közhivatalokban alkalmazott folyamodók kérvényeiket csak felettes hatóságuk utján juttathatják az iskola igazgátójához.
Az államvasuti alkalmazottak az üzletveze\'tőség hozzájárulásával folyamodhatnak, kérvényeiket szintén az igazgatósághoz kell beadni.
Ha a folyamodó más megyei, akkor hatóságilag azt is igazolni kell, hogy lakóhelye a megyebeli polgári iskolától messzebb fekszik, vagy az nehezen közelíthető meg.
A vTzsgálat írásbeli és szóbeli. Az írásbeli a szóbeli vizsgálat előtt rendszerint 4-5 nappal, két délelőtt tartatik. Az a magántanuló, akinek kttlőnél több írásbeli dolgozata elégtelen, szóbeli vizsgálat nélkül osztályismétlésre utasittatik. v
Ha a magántanulónak javitóvízsgálatot kell tenni, ebbeli szándékát a tanári testülethez intézett kérvényben terjeszti elő, még pedig a vizsgálat után 30 napon belül. Ezen beadványhoz kell mellékelni az iskolai bizonyítványát is. A javitóvizsgálat rendes körülmények között a legközelebbi magánvizsgálat alkalmával (karácsonykor vagy a tanév végén) tartatik meg.
A vizsgadíj 106 P 70 fillér, mely az Írásbeli vizsgálat megkezdése előtt lefizetendő.
58
Különösen jegyezzék meg a magántanulók a következőket:
A magántanuló lelkészétől hozott bizonyítvánnyal tartozik igazolni, hogy vallási kötelmeinek eleget tett.
Minden magántanuló köteles az Írásbeli vizsgálat megkezdése előtt szabályszerű kimutatást beadni a magyar nyelvből és német nyelvből feldolgozott olvasmányokról és könyv nélkül megtanult költeményekről. Külön féliven legyen a magyar nyelvi és külön féliven a német nyelvi kimutatás. Ha a kimutatás nem megfelel í, illetőleg nem kielégítő, akkor a tanuló nem tehet magánvizsgálatot.
Az előirt követelmény a következő :
I. A magyar nyelvből.
I. és II osztályos magántanulóktói megkövetelendő a tankönyvben levő különböző olvasmányok közül legalább 25-nek a tartalma, melyet röviden és szabatosan kell elmondani.
Könyv nélkül, legalább 12 költeményt, köztük a Himnusz és a Szózat is.
A III. osztályosok tanuljanak meg a stilisztikából legalább 15 olvasmányt és a Toldi tartalmát egészen. Ezen kiviii Jókaitól: A nagyenyedi két fűzfa, Kedves Atyafiak, Kisfaludy Károlytól: Mátyás diák, Mikszáthtól: A néhai bárányka, A kis csizmák, A ló bárányka és a nyul.
Könyv nélkül legalább 12 költemény, köztük legyen a Toldi I. és IV. éneke, Himnusz, Szózat, Nemzeti dal.
A IV. osztályosoknak elő van irva 10—12 különböző fajú olvasmány tartalma és 16—18 különböző fajú költemény könyv nélkíil.
II. A német nyelvből feli kell dolgozni minnden egyes osztályban lehetőleg ugyanazokat a gyakorlatokat és olvasmányokat, amelyeket e rendes tanulók is feldolgoznak. Könyv nélkül meg kell tanulni az I. és II. osztályban 3—4 verset, a III. és IV. osztályban 5 verset.
III. Megjegyzendő még: Nemcsak a szabadkézi, hanem a mértani rajzból is kell készülni. A diszitő irás is gyakorlandó. A 15 évnél nem idősebb tanulók minden tantárgyból kötelesek vizsgázni, az ének elméleti része is követelendő tőlük. — Kézimunka alól csak a 18. életévet betöltöttek menthetők fel. — A leventekötelesek tornából is vizsgáznak. A IV. osztályosok a könyvvitelt az üzletieseményeknek megfelelő nyomtatványon gyakorolják. Fontos a helyesírás.
e) Tanfolyamok.
Iskolánkban a gyorsírás mind rendkívüli tárgy szerepel. A III. és IV. oszt. jó előmenetelű tanulóink e tárgy tanulására is vállalkozhatnak. A tanfolyam havi dija 1 P.
f) Felmentésekre vonatkozó tájékoztatások.
a) A rendes tanulót a testi fogyatkozás miatt a testgyakorlás, rajz finomabb kivitele és technikai része alól, hatósági orvosi bizonyítvány alapján szept. hó 5-ig történt írásbeli kérelemre; szemmel látható hibás tanulókat az emltett tárgyak alól, pusztán a szülő szóbeli kérésére, felmentheti az igazgató. A felmentések érvényessége 1—1 tanévre szól.
b) Magánvizsgálaton\' a tanköteles korú tanulóknál csupán a rajznak gyakorlati részéből és a tornából lehet, testi hiba okából felmentésnek helye, mit hatósági orvosi bizonyítvánnyal kell igazolni.
A 15 évet betöltött magántanulók énekből és testgyakorlásból nem kötelesek vizsgázni.
A kézimunkából a vizsgálat alól a 18. évet betöltött magántanulókat az iskola igazgatója szóbeli kérelem alapján felmentheti.
59
g) A vonattal bejáró tanulók figyelmébe!
Középfokú iskolák vasúton bejáró tanulóinak utazás közben tanúsított magaviselete ellen igen sokszor jogos panasz merült fel. Abból a célból, hogy ezeknek a tanulóknak erkölcsi épsége megóvassék és magaviseletük ne lehessen a felnőtt utasok szemében megbotránkoztató, a vasúton bejáró tanulók ügyében a vallás- és közoktatásügyi Miniszter Ur szigorú rendeletet adott ki, amelyből szükségesnek tartom a következőket közölni:
1. A vonattal való beutazás olyan nagy feladat elé állitja a tanuíót, hogy annak káros következményi tagadhatatlanok. Egészségi, erkölcsi és tanulmányi szempontból egyaránt káros hatással van ez a tanulóra, azért csak azok vegyék igénybe a vonattal való beutazást, akik másként sehogy sem gondoskodhatnának az iskoláztatásról.
2. A vasúton való bejárásra csak jó magaviseletű tanulók nyerhetnek engedélyt az igazgatótól. Ezek is csak akkor, ha az otthontól való távollét nem haladja meg a 9 órát. Ennél hosszabb ideig tartó távollétre a Tankerületi kir. Főigazgató Ur adhat engedélyt.
3. A bejáró tanulók a pályaudvartól az iskoláig és vissza zárt sorokban tartoznak menni az iskola szigorú előírása szerint és az erre kirendelt tanuló vezetése alatt.
4. A bejáró tanulók kötelesek a vasút igazgatósága részéről rendelkezésre bocsátott »tanulókocsiban« vagy »tanulószakaszban« utazni. Ha valamely vonatnál csak III. oszt. tanulókocsi vagy szakasz van, kötelesek ebben helyet foglalni, — még abban az esetben is, ha módjukban volna magasabb kocsiosztályt igénybe venni. — Más kocsiban a tanuló c;ak akkor foglalhat helyet, ha szülője vagy más felnőtt hozzátartozója kíséretében utazik.
5. A tanulókocsiban a dohányzás, kártyázás, vagy más szerencsejáték, a kocsik és berendezési tárgyainak rongálása, bepiszkitása, étel- és egyéb hulladékok elszórása, a folyosókon való tartózkodás, futkározís, valamint a mozgásban levő vonatról való leugrás, vagy arra való felugrás szigorúan tilos.
6. A fentiek betartása az igazgató által kirendelt felügyelő tanuló őrködik, akinek kötelessége az ellenszegülő tanulót az iskola igazgatójánál feljelenteni. Az olyan tanulótól, aki ellen harmad izben érkezik megokolt panasz, a »tanuló-igazolványt« meg kell vonni. Az ilyen tanulót szülei kötelesek a városban rendes szálláson elhelyezni, vagy pedig az iskolából kivenni.
7. Ha valamely tanuló nem utaznék a kijelölt tanulókocsiban, akkor a vonatkísérő kalauz joga és kötelessége őt erre felszólítani, szükség esetén tanuló-igazolványának elkobzásával a legközelebbi állomásfőnöknél — a fegyelmi eljárás megindítása végett — bejelenteni.
h) Segélykönyvtár.
A segélykönyvtári igények a rendes tanítás első napjaiban az osztályfőnököknél bejelentendők.
Nagykanizsa, 1937. junius hó 20-án.
Szudey Géza
az Iskola ideiglenes vezetésével megbízott tanár.
TARTALOM:
I. Az Európa-szerte megváltozott iskola-szellem a hazafias
nevelés szolgálatában ........................ 3 oldal
II. Iskolánk múltja .............................. 7 „
III. Hatóságok, tanulmányi felügyelet és a tanári testület ... 9 „
IV. A tanári testület társadalmi és irodalmi munkássága ... 10 „
V. Az iskolai év története...........................13 „
VI. Szertárak gyarapodása...........................37 „
VII. A tanulók osztályonkénti névsora és érdemsorozata. ... 38 „
VIII. Statisztika...... ..............................50 „
IX. A jövő iskolai évre vonatkozó értesítés.............54 „
X. Következő tanévi tankönyvjegyzék ... ... ......... fedőlap
X. Kővetkező tanévi tankönyvjegyzék.
I. osztály.
Vallástanok: Róm. kath.: Nagyobb katekizmus.
„ „ Ima- és énekeskönv. Veszprém egyházmegye kiadása.
Ref.: Farkas B.: Az ó- és újszövetségi kijelentés.
Evang.: Bereczky S.: Jézus élete és tanítása.
Dr. Luther M. kiskátéja. Izr.: Gömöri Ármin: A Zsidók története.
Héber bibliai olvasmányok. I. rész. Gyulai-Gyurjács: Magyar olvasókönyv a polgári isk. I. oszt. számára.
Magyar nyelvtan „ „ „ „
Magyar helyesírás szabályai a Magyar Tudományos Akad. kiadványa Sághelyi-Koszó : Deutsches Leben I. Karl-Prochaska: Földrajz I. Cholnoky: Polgári iskolai földrajzi atlasz I. . Stéger-Tix: Számtan és mértan I. Greguss P.: Az állatok és növények életmódja I. Jaszovszky-Barna: Mezőgazdasági és ipari ismeretek I. Tiboldi J.: Módszeres énekiskola I.
II. osztály.
Vallástanok: Róm. kath.: Dr. Pokorny: Bibliai történetek.
„ „ Ima- és énekeskönyv. Veszprém egyhm. kiad. Ref. Mint az I. osztályban.
Ág. h.. ev.: Mint az I. osztályban. Izr.: Mint az I. osztályban.
Gyulai-Gyurjács:. Magyar olvasókönyv II.
„ „ Magyar nyelvtan II. Sághelyi-Koszó : Deutsches Leben II.
Havas-Lóránd: Történelem a polgári isk. II. oszt. számára.
Barthos-Kurucz: Történelmi atlasz I.
Karl-Prochaska: Földrajz II.
Cholnoky: Polgári iskolai földrajzi atlasz.
Stéger-Tix: Számtan és mértan. II.
Greguss: Az állatok és növények életmódja II.
Jaszovszky-Barna-Horn: Mezőgazdasági és ipari ismeretek. II.
Tiboldi: Módszeres énekiskola II.
Magyar helyesírás szabályai. Hivatalos kiadás.
III. osztály.
Vallástanok: Róm. kath.: Dr. Aubermann: Szertartástan.
„ „ Ima- és énekeskönyv. Veszprém egyhm. kiad. Ref. Dr. Patay P.: Keresztyén egyháztörténet.
Evang.: Bereczky S.: A keresztyén egyház rövid tört. Izr.: Bernstein B.: Zsidó vallástan.
Héber bibliai olvasmányok. I. rész.
Gyulai-Gyurjács: Stilisztika és olvasókönyv. Magyar helyesírás szabályai. Hivatalos kiadás. Lehr: Arany Toldija. Lux-Altai: Haus und Schule III.
Havas-Lóránd: Történelem a polgári isk. III. oszt. számára.
Barthos-Kurucz: Történelmi atlasz II.
Karl-Prochaska: Földrajz III.
Cholnoky: Polgári iskolai földrajzi atlasz.
Stéger-Tix: Mennyiségtan a polg. isk. III. oszt. számára.
Kedves-Magyar: Kísérleti fizika.
Jaszovszky-Barna-Horn: Mezőgazdasági ipari ismeretek III.
Tiboldi: Módszeres énektan III.
Nemes Z., Dr. Radnai B.: Egységes gyorsírás.
I
IV. osztály.
Vallástanok: Róm. kath.: Dr. Aubermann: Egyháztörténetem.
„ „ Ima- és énekeskönyv. Veszprém egy hm. kiad Ref.: Pataky: Mint a III. osztályban. Evang.: Mint a III. osztályban. Izr.: Mint a III. osztályban.
Gyulai-Gyurjács: Költészettan a polgári fiúisk. IV. oszt. számára. Lux-Altai: Haus und Schule IV. Havas-Lóránd: Történelem a IV. osztály számára. Barthos-Kurucz: Történelmi atlasz. Karl-Prochaska: Földrajz IV. Cholnoky: Polgári iskolai földrajzi atlasz. Stéger-Tix: Mennyiségtan IV. Jaszovszky Miklós: Ásványtan és vegytan.
Vitos-Jaszovszky: Élet- és egészségtani ismeretek a polg. fiúisk. IV. o,
Kádár-Maróthy: Közgazdaságtan.
Jaszovszky-Barna-Horn: Mezőgazdasági ipari ism. IV.
Tiboldi: Módszeres énekiskola IV.
Magyar helyesírás szabályai. Hivatalos kiadás.
Nemes Z., Dr. Radnai B.: Egységes gyorsírás.